Hosszabb a munka az új tagoknál

Néhány órával többet dolgoznak a foglalkoztatottak az unió tíz új tagállamban, mint a tizenöt régiben. Nyugaton népszerű a rugalmas munkaidő alkalmazása.

Néhány órával többet dolgoznak a foglalkoztatottak az unió tíz új tagállamban, mint a tizenöt régiben. Nyugaton népszerű a rugalmas munkaidő alkalmazása. A tíz új európai uniós tagállamban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók átlagos heti munkaideje 1-4 órával hosszabb, mint az EU–15-ben, állapítja meg az Európai Foglalkoztatási és Szociális Hírlevél legutóbbi száma. A hírlevél szerint az új tagállamokban és a tagjelölt országokban a teljes munkaidőben foglalkoztatottak többsége a heti 40 óránál többet dolgozik, 5-10 százalékuk pedig a 48 óránál is többet.

A váltott műszakos munka leginkább az új tagállamokra jellemző: egyes országokban a munkavállalók több mint 25 százaléka dolgozik így, a régi tagállamokban 15 százaléka. Az éjszakai munkavégzés gyakorisága az Európai Unió tagállamaiban csaknem azonos: a foglalkoztatottak 10-20 százaléka végez éjszakai munkát. Az EU–15-ben a munkavállalók 46 százaléka, az újonnan csatlakozott és tagjelölt országokban 45 százaléka dolgozik néha éjszakai műszakban. Ami a vasárnapi munkát illeti, ez az arány 27-38 százalék, a szombati munkánál pedig 52-62 százalék.

A napi munka megkezdésének és befejezésének előre rögzített időpontja jelenti az általános gyakorlatot a munkavállalók több mint 75 százaléka esetében. Ez a forma különösen Dél-Európa országaiban és az új tagállamokban jellemző. Franciaországban, Németországban, ĺrországban és az Egyesült Királyságban a munkavállalók körülbelül 50 százaléka rugalmas munkaidő-beosztásban dolgozik. Franciaországban és ĺrországban például a dolgozók több mint 20 százaléka maga határozhatja meg munkaidő-beosztását. (m)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?