<p>Nyolc új tagot választottak kedden a bírók a Bírói Tanácsba, a szlovák igazságszolgáltatás egyik legfontosabb szervébe. A választás egyik kiemelkedő kérdése az volt, vajon a két bírói szervezet, a Szlovákiai Bírók Egyesülete és a Nyitott Igazságszolgáltatásért közül melyiknek jut be több jelöltje. Az utóbbi végül egy jelöltet sem juttatott be, ám a tanácsban ott lesz Štefan Harabin egykori jobbkeze is. </p>
Harabin embere a Bírói Tanácsban

A választáson 1195 bíró szavazott arról, ki képviselje őket a Bírói Tanácsban, mely a legfelsőbb bírói szerv. A tanács bírálja el a bírójelölteket, javasolja az államfőnek a Legfelsőbb Bíróság elnökét, részt vesz emellett Szlovákia jelöltjeinek kiválasztásában a nemzetközi bírósági posztokra. A tanács 2002-ben jött létre, első vezetője Štefan Harabin volt.
A keddi választáson a legtöbb szavazatot Miloš Kolek, az Eperjesi Kerületi Bíróság bírája kapta, őt Lenka Praženková, a Legfelsőbb Bíróság bírája és Erika Zajacová, a Trencséni Kerületi Bíróság bírája követte. A Bírói Tanácsba került még Martin Michalanský (Kassai Kerületi Bíróság), Marcela Kosová (Pozsonyi Kerületi Bíróság), Ján Burik (Zsolnai Kerületi Bíróság), Pavol Pilek (Nyitrai Kerületi Bíróság), valamint Daniel Hudák a Legfelsőbb Bíróságról.
Épp a bíróként 1980 óta tevékenykedő Hudák neve veti fel a legtöbb kérdőjelet. Korábban, még a Štefan Harabin vezette igazságügyi minisztériumban államtitkárként tevékenykedett, a Denník N szerint Harabin jobbkezeként. Ezért a lap szerint magas jutalmakat is kapott, négy év alatt mintegy 170 ezer eurót. 2002 és 2011 között már volt a Bírói Tanács tagja, előbb a bírók, később a kormány képviseletében. Az igazságügyi minisztériumból különösebb vargabetűk nélkül került a Legfelsőbb Bíróságra Harabinhívására. Részt vett az ismert partin is a Bonanno bárban, melyről sokáig cikkezett a sajtó, mert egyes ismert jogászok a dévényújfalui mészárláson viccelődtek. Később a cikkek miatt 100 ezer euróra perelte az ügyről író Nový čas napilapot. Hudákot a jelenlegi választáson ismert előélete dacára 561 bíró támogatta.
A választás eredménye a Nyitott Igazságszolgáltatásért (ZOJ) számára hatalmas vereséget jelent, egyetlen jelöltjük sem került be a tanácsba. A ZOJ vezetője, Katarína Javorčíková azt mondta, tiszteletben tartja a választás eredményeit, és látja, hogy az általa vezetett szervezet nem tudott elégséges támogatást szerezni – ezért személyesen vállalja a felelősséget. Peter Wilfling, a Via Iuris civil szervezet munkatársa lapunknak azt mondta, a választások eredménye meglepő jelzés a szlovákiai bírók részéről, melyen érdemes elgondolkodni. „Arra számítottunk, hogy különböző véleményirányzatokat képviselő bírákat választanak meg. A vélemények különbözősége hozzájárul a Bírói Tanács és a bíróságok jobb működéséhez is” – mondta az Új Szónak, hozzátéve, sok olyan jelölt nem került be, akik korábban nyíltan bírálták az igazságszolgáltatás állapotát. Rámutatott, a tanácsba – Hudákon és Burikon kívül – elsősorban olyan bírók jutottak be, akik eddig nyilvánosan nem nyilatkoztak a szlovákiai bíróságok helyzetéről, így nem ismerni a véleményüket. „Fontos lesz ezért figyelni tevékenységüket és döntéseiket. Reméljük, hogy foglalkozni fognak a bíróságok jelenlegi megbízhatatlanságának akut problémájával” – tette hozzá. (fm, Dennik N, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.