Harabin a tárgyalásra vár - első körben, Bazinban (TASR-felvétel)
Harabin kísérti a belügyet

Miközben Peter Kotlár járványügyi kormánybiztos kisajátította a koronavírus kezelésével kapcsolatos híreket, hasonlóan bizarr fordulatokat vesz Štefan Harabin, a HZDS igazságügyi miniszterének esete is – a szélsőséges bíró-politikus a belüggyel akar pereskedni, mivel méltatlan körülmények között adtak ki ellene körözést.
Harabin sajátos szereplője a szlovákiai politikai életnek: a Vladimír Mečiar-vezette HZDS-ben igazságügyi miniszterként ténykedett, majd megfordult a Legfelsőbb Bíróság élén is megfordult. Mikor mandátuma lejárt, politikusi karrierbe kezdett és kétszer elindult az államfőválasztáson is a Haza (Vlasť) pártot képviselve. Míg 2019-ben a szavazatok 14 százalékának megszerzésével harmadik lett, öt évvel később annak ellenére, hogy Andrej Danko SNS-vezér is támogatta, némileg gyengébben végzett: 12 százalékot kapott.
A karrierje ezzel nem ért véget, Peter Kotlár például tavaly kinevezte a koronavírust vizsgáló szakértők csoportjába. Most pedig ismét a koronavírussal kapcsolatban került a hírekbe: elszámoltatást követelne azért, ami történt vele a lezárások idején.
Harabinnak 2020 óta van egy elintézetlen konfliktusa a szlovákiai hatóságokkal. A volt bíró következetesen ellenezte a maszkhasználatot és a kijárási illetve gyülekezési tilalomra vonatkozó korlátozásokat is. Ezért a november 17-i események évfordulójára másokkal együtt szervezett egy tüntetést az elnöki palota épülete elé, amelyen tizenötezernél is többen vettek részt, ezzel pedig a legnagyobb kormány- és rendszerellenes tüntetésnek bizonyult a pandémia idején.
A volt igazságügyi minisztert megpróbálta felelősségre vonni az állam, de nagyon komikus körülmények között sem tudta elérni: Harabin folyamatosan nem vette át a bírósági idézéseket, a hatóságok állították, hogy képtelenek bejutni a lakásába, ő pedig a postára nem volt hajlandó elmenni. Arra hivatkozott, hogy mivel ellenzi a maszkviselést, egyébként sem engednék be az épületbe.
A Legfelsőbb Bíróság korábbi vezetőjével való perpatvar érdekes mozzanata volt, hogy a Markíza televízió riporterei gond nélkül tudtak vele beszélni a lakása bejárata előtt – kamerák kereszttüzében, aztán hiába riadóztatták a rendőrséget, nem jelentek meg a hatóságok, hogy mégis átadják neki az idézést.
A rendőrség végül 2021 áprilisában körözést adott ki Harabin ellen, aki kijátszva a sértődöttség-kártyát visszaperelte a hatóságokat – pedig egy év elteltével megszüntették az eljárást. A volt bíró sértődöttségének oka: a jogi titulusának feltüntetése nélkül kezdték körözni „a negyven éves bírói karrierje ellenére is úgy mint egy utolsó bűnözőt.”
Az ügy kapcsán azóta is folyik az eljárás, az első meghallgatásra már sor került. Az állítólag százezer eurós fájdalomdíjat követelő Harabin szerint lehetőség lenne arra, hogy soron kívül megegyezzen az állammal, ráadásul precedens is van arra, hogy valakit tévedésből kezdtek körözni és kártérítésre lett jogosult a belügytől. Amennyiben sikerülne megegyeznie Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszterrel, eltekintene a fájdalomdíj egy részétől, vagy alternatív megoldást találnának a kárpótlásra. Erre a találkozóra azonban mindeddig nem került sor.
Harabin – némileg eltérve a tárgytól – Andrej Babiš volt cseh kormányfő ügyét is megnevezte pozitívumként arra, hogy mit tehet az egyes ügyek tárgyalása kapcsán a minisztériumok jóindulata. Babišt egy miniszteri egyezség értelmében gyakorlatilag törölték a kommunista titkosszolgálat, az Štb nyilvántartásából, a belügy szerint ugyanis tévedésből került a listára.
Mivel én nem vagyok titkosügynök, velem nem tárgyalnak
– jelentette ki Harabin.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.