Feláldoznád magad másokért? Ezt a súlyos kérdést boncolgatja gondolatébresztő módon A Faun labirintusa című mexikói–spanyol Oscar-díjas film, mely a spanyol polgárháború idején játszódik.
Háborúban nincs kegyelem
Fájdalom útvesztője
A spanyol polgárháború alatt játszódó történet az emberi kegyetlenség és bestialitás világát ábrázolja. A rendező az emberiségről alkotott véleményét tárja a nézők elé a felkavaró alkotásban, melyben a kegyetlenség és az erőszak a mindennapok része. Egy olyan világba kalauzolja el a nézőket, ahol minden csupa fájdalom, kín és düh. A történetet kiválóan aláfesti-kiegészíti a kép- és hangvilág. Látványosan, és őrülten naturálisan. A horrorisztikus elemeket komor színek teszik még élethűbbé. Minden egyes kameraállás, minden mozgás tökéletesen eltalált, nincsenek klisék. A történetet nem teszik elcsépeltté az unalomig ismételt karakter nélküli jelenetek. Minden a helyén van. Mindenki jó időben, jó helyen szólal meg, és néha a premier plánban bemutatott ijedt tekintet teszi még hátborzongatóbbá a filmet. Egyedüli hiányosságnak a hajtóvadászat hétköznapivá való degradálást, illetve a kislány mesevilágba történő belépésének fantáziátlanságát lehet hibaként felróni. Ám ez a történet szempontjából mellékes, ahogy az egyes elvarratlan szálak sem zavaróak. Szimbólumokkal és képekkel mesél a történet. Az ártatlanság erejéről, az önfeláldozásról szóló misztikus rémmese egyszerre káprázatos és borzasztó. Az élet útvesztőjében eltéved, akinek nincs világosan kitűzött célja.
A kevesebb több
A Faun labirintusa című filmet Guillermo del Toro írta és rendezte. A negyvenkét éves direktort nem nagyon kedvelik Hollywoodban. Eddigi munkái (Mimic – A Júdás-faj; Penge II.; Pokolfajzat) nem kerültek be a filmtörténelem remekei közé. Legutóbbi alkotása azonban minden várakozást felülmúl. Bebizonyítja, hogy ha van egy kiválóan megírt és megszerkesztett történet, annak elmesélését nyugodtan rábízhatjuk ismeretlen színészekre. Hiszen ez esetben maga a történet vonzza a nézőket, nem pedig a dollármilliós gázsiért dolgozó hangzatos nevű sztárok. A rendező még egy nagyszerű dolgot tud: a lehető legjobb ismeretlen szakemberekkel veszi körül magát, akik könnyen a jövő filmiparának meghatározó formálóivá válhatnak. A csodaszép képekért Guillermo Navarrónak lehetünk hálásak, a zenéért Javier Navarrete érdemel dicséret. Nem beszélve a korhű kosztümök készítőiről, Lala Huetéről és Rocío Redondóról. A közel kétórás megindító film tizenhat éven aluliaknak nem ajánlott.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.