Győztesek vagy vesztesek?

Pozsony. Részben megegyező, részben eltérő utat tettek meg a csehek és szlovákok a közös állam szétválasztása óta – állítják a politológusok, hozzátéve: tizenkét év alatt mindkét nemzet megtalálta az egymáshoz vezető utat.

Pozsony. Részben megegyező, részben eltérő utat tettek meg a csehek és szlovákok a közös állam szétválasztása óta – állítják a politológusok, hozzátéve: tizenkét év alatt mindkét nemzet megtalálta az egymáshoz vezető utat. Szlovákia a túlzott lehangoltságán próbált túltenni, míg a csehek igyekeztek lefaragni a „világbajnokok vagyunk” típusú érzésből – derült ki az IVO szlovák és a STEM cseh társadalomkutató intézet 2004-re vonatkozó, összehasonlító elemzéséből.

A tavalyihoz hasonló felmérést utoljára 1994-ben végeztek. „A kutatás eredményeként egyedülálló társadalomképet kaptunk a két országról, melynek nemzetei csaknem hét évtizeden át egy államban éltek. Egy célért harcoltunk, és különböző utat tettünk meg” – vélekedik Zora Bútorová, az IVO szociológusa.

Szlovákiában az emberek különösen érzékenyen reagálnak az életszínvonalra, a szociális kérdésekre és a munkanélküliségre, míg a csehek a munkanélküliséget és a bűnözést tartják a legproblematikusabbnak. A legnagyobb különbség az életszínvonal felfogásában van: a szlovákok 77 százaléka látja kritikusnak, míg a cseheknél csak a megkérdezettek 30 százaléka. Csehországban inkább a bűnözést és korrupciót látják negatívan. A gazdaság jelenlegi állapotának és fejlődésének felfogásában nincs nagy különbség a két ország között. Csehországban azonban jelentősen – 40%-ról 24%-ra – csökkent az optimista válaszok száma. „Szlovákiában e kérdésnél a válaszadók nem tudtak dönteni.

Ebből arra lehet következtetni: a szlovákok sokkal félénkebbek nyugati szomszédjaiknál, akik erősebb vágyat éreznek a véleményük kinyilvánítására” – vélekedik Oľga Gyárfásová, az IVO elemzője, hozzátéve: Szlovákiában ugyan megnőtt az elégedett emberek száma, a két nemzet között mégis megmaradt a különbség.

„Országunkban az emberek főleg a szociális politika felé hajlanak, a csehek határozottan liberálisabbak. Érdekes módon változott tíz év alatt a demokrácia és a szabadság felfogása is: tíz éve elsősorban a vasfüggönyön túl való utazást jelentette. Mára a külföldön való tanulás, dolgozás és letelepedés lehetőségére változott ez az érzés” – tette hozzá Bútorová.

A szakértők egyetértenek: a szlovákok és csehek már nem gondolnak a két ország szétválasztására. „Megtörtént és kész. A polgárok szemszögéből többé nincsenek győztesek és vesztesek. Az önállóságot elfogadják, nosztalgiázni már csak az idősebbek szoktak” – vélekedik Jan Hart, a STEM képviselője. (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?