Az egyes termékek közül az árvágta nyertese ezúttal a tyúktojás, amelynek az ára 78 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Gyors ütemben nőnek a termelői árak
A szlovákiai cégek egyre drágábban kínálják a termékeiket. A Statisztikai Hivatal a legnagyobb drágulást az energiaiparban és a mezőgazdasági termékek esetében mérte, látványosan nőnek az árak azonban a többi ágazatban is. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?
„A termelői árak idén januárban az előző év azonos időszakához képest 33,6%-kal, havi szinten pedig 8,6%-kal nőttek. Az árugráshoz az előző hónapokhoz hasonlóan a villamosenergia- és gázellátás drágulása járult hozzá a legnagyobb mértékben, ebben a szegmensben éves szinten csaknem 66 százalékos áremelkedést mértek” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője. „A termelői árak tartósan gyors növekedése azzal magyarázható, hogy a világgazdaság tavaly magas energiaárakkal küzdött, amit a termelőknek be kellett építeniük az áraikba. Emellett az ukrajnai háború miatt továbbra is akadoztak az ellátási láncok, így több alapanyagból is hiány mutatkozik” – tette hozzá Jana Glasová, a 365.bank elemzője.
Drága élelmiszer
Az energiaárak növekedésével párhuzamosan növelték az áraikat a mezőgazdasági termelők is. Csak összehasonlításképpen: míg 2021 januárjában nagyjából egy százalékkal csökkentek a mezőgazdasági termelői árak az egy évvel korábbiakhoz képest, tavaly januárban már 16, idén januárban pedig 34 százalékot is meghaladó drágulást mértek. Az egyes termékek közül ezúttal a tyúktojás az árvágta nyertese, amelynek az ára a Statisztikai Hivatal szerint 78 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az átlagosnál nagyobb dráguláson van túl azonban a burgonya (49%), a gabona (37%) és a nyers tehéntej (47%) is.
A szlovák ipar egyéb fontos ágazataiban is látványos ütemben nőttek a termelői árak: a közlekedési eszközök gyártásában 12%-kal, az élelmiszer- és italgyártásban közel 27%-kal, a műanyaggyártásban pedig 20%-kal voltak magasabbak az egy évvel korábbiakhoz képest. Az építőipari munkák ára 18,6, az építőanyagoké 15 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben. „Az építőanyagárak emelkedése miatt a lakásfelújítás is jóval drágább, és természetesen az új építkezések költségeit is növeli, ami az ingatlanok árán is meglátszik” – magyarázza Glasová. „A kőolajtermékek esetében az áremelkedés üteme ugyan megőrizte a csökkenő tendenciáját, az árak ebben az iparágban azonban még így is 27%-kal magasabbak az előző évhez képest” – tette hozzá Morháčová, aki szerint a fémgyártás az egyetlen iparág, amelyben az előző évhez képest enyhén csökkentek a termelői árak.
Javulhat a helyzet
Glasová várakozásai szerint a termelői árak emelkedése idén fokozatosan enyhülhet, azonban továbbra is viszonylag magas szinten marad. „Az áremelkedés lassulását az eddiginél olcsóbb energia, valamint az ellátási láncokban tapasztalható feszültségek enyhülése támogathatja” – tette hozzá a 365.bank elemzője.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.