Gyógyszerköltség - ki jogosult a visszatérítésre?

Pozsony |

<p>Szakértők szerint a gyógyszerköltségek egészségbiztosítók általi részleges visszatérítése csak látszólag pozitív intézkedés, a gyakorlatban több hátulütője is van.</p>

Bár a törvény a nyugdíjasokról és a súlyosan egészségkárosodottakról beszél, ők kapják tehát vissza negyedévente a gyógyszerekre fordított kiadásaik egy részét, ténylegesen nem minden nyugdíjast és egészségkárosodottat érint a rendelkezés. Csak azokat, akiknek az állami juttatáson kívül nincs más, adóköteles jövedelmükés a nyugdíjuknemhaladja meg a két évvel korábbi országos átlagbér felét. A két évvel ezelőtti, azaz a 2009-es országos átlagbér 744,50 euró volt, a költségvisszatérítés tehát nem vonatkozik azokra, akiknek a nyugdíjuk meghaladja a 372,25 eurót.
Szakértők úgy vélik, érdemesebb lenne több bevételi sávot meghatározni, úgy nem fordulhatna elő, hogy valaki néhány cent vagy néhány euró miatt veszti el jogosultságát a visszatérítésre. Dušan Zachar, a Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének munkatársa szerint vitatható a minisztérium azon döntése is, hogy csak a nyugdíjasok és az egészségkárosodottak esetében vezette be a 30, illetve 45 eurós negyedéves „védőlimitet”. Zachar szerint a lakosság más csoportjai is rászorulók lehetnek.
Még nagyobb gondot jelent, hogy csak azoknak fizeti vissza az egészségbiztosító a 30, illetve 45 eurót meghaladó összeget, akik olyan orvosságot vásárolnak, amelynek legalább a 75 százalékát a biztosító téríti. „Nagyon sok betegnek éppen az a gondja, hogy azokért a gyógyszerekért fizetnek sokat, amelyekre nem vonatkozik a több mint 75 %-os gyógyszerár-támogatás” – fejtette ki Ondrej Sukeľ, a Szlovák Gyógyszerészkamara alelnöke. Vagyis sok nyugdíjas és egészségkárosult hiába fogja várni a pénzt a biztosítótól, mert olyan gyógyszert vett, amelyet a biztosító nem támogat legalább 75%-ban.
Hasonló problémát jelent az is, hogy a 30, illetve 45 eurós limitbe csak az adott kategórián belüli olcsóbb, generikus gyógyszereket számítják bele. Azaz: ha egy betegségre van például kétfajta orvosság, az egyik hat euró önrésszel, a másik tíz euróval, a biztosító akkor is az olcsóbbat számítja bele a 30 vagy 45 eurós limitbe, ha a beteg a drágább gyógyszert fizette ki.
További kérdéseket vet fel maga a negyedéves határidő, vagyis az, hogy a betegnek három hónap alatt kell fizetnie több mint 30, ill. 45 eurót ahhoz, hogy jogosult legyen a visszatérítésre. Peter Stanek elemző szerint sok nyugdíjas nem egyszerre vásárolja meg az előírt gyógyszermennyiséget, hanem szétosztja több hónapra, hogy ki tudja gazdálkodni a nyugdíjából. Így viszont előfordulhat, hogy „nem teljesíti” három hónap alatt a feltételt.  (sán, pr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?