„Ha a tanuló már tanév közben kialakította munkatempóját, és hatékony tanulási stratégiát fejlesztett ki, az év végi hajrá nem jelenthet neki leküzdhetetlen akadályt. Ellenkező esetben kiváltképpen szüksége van a családjára, az otthoni támogató, segítő légkörre” – véli Stredl Terézia pszichológus.
Fontosak a pihenők
A szakember szerint a szülő is nagyban segítheti gyermeke felkészülését, főként azáltal, hogy eloszlatja szorongásait, aggályait, és mindenekelőtt biztatja. A szülő legtöbbet azzal segít, ha odafigyel a gyermekre, segít beosztani idejét, és megpróbálja távol tartani a mindennapi gondoktól, mentesíti a házi munkától.
„A legfontosabb, hogy ne kezelje üzleti partnerként a csemetéjét, vagyis ne ígérjen ajándékot a jó osztályzat ellenében. Ez ugyanis szorongással tölti el a gyermeket, ahelyett hogy jobb teljesítményre ösztökélné, általában sokkal inkább kudarcra ítéli. A fenyegetőzés sem használ, sőt, ellenkező hatást vált ki a gyermekben. Ha a szülő feltételeket szab, a bizalmatlanságát fejezi ki. A bizalmatlanság pedig gátló tényező” – tanácsolja Stredl.
Általános tapasztalat, hogy a közelgő tanévzárás miatt pánikba eső szülők olykor nem megfelelő döntéseket hoznak. Nem vezet célra, ha egyik napról a másikra büntetni kezdik a gyermeket. Ilyenkor a kisdiák értetlenül áll a szülő magatartása előtt, nem érti, hogy amivel eddig nem foglalkoztak, és egyáltalán nem jelentett problémát, az most egyszeriben miért gond. Sosem késő a jobb eredmény elérésére biztatni a gyereket, azonban nem szabad hirtelen lehetetlennek tűnő feladatok elé állítani őt.
A felkészülés során fontosak a beiktatott pihenők is. Elsősorban hatékony és nem folytonos tanulásra van szükség. Az alvás gyakorisága, hossza és minősége is nagy befolyással bír a gyermek teljesítőképességére, csakúgy, mint az időjárás. Noha a pszichológus szerint sok esetben túlzott jelentőséget tulajdonítunk az időjárás hatásainak. Ez persze nem zárja ki, hogy valóban érzékenyek egyesek a hőmérséklet változásaira. „A szülő azzal is segíthet, ha a kedvenc ételeit készíti el a gyermeknek, elsősorban a könnyen emészthető ételek jöhetnek számításba. Ügyelni kell a folyadék folyamatos utánpótlására is a szervezetben” – fűzte hozzá a szakértő.
Ha lehetőség van rá, akkor még akár az év végi hajrá idején is érdemes magántanárhoz fordulni. A szakember segítsége még akkor is hasznos lehet, ha nem sikerül egész jegyet javítani, az viszont elérhető, hogy a felhalmozott tudást rendszerezzék, hogy megtalálják a gyenge pontokat, s még időben megerősítsék azokat. (r. v.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.