Fizetésemelés a gyesről visszatérő szülőknek

Pozsony |

<p>Áprilistól az eddiginél nagyobb védelemben részesülnek a gyermekgondozási szabadságról a munkába visszatérő szülők. A törvénymódosítás fizetésemelést is jelent a gyesről visszatérőknek.</p>

A parlament tegnap elfogadta a Munkatörvénykönyv úgynevezett kis módosítását, melynek értelmében a gyesről visszatérő alkalmazottat a munkáltatónak ugyanazon feltételek mellett, ugyanabba a munkakörbe és pozícióba kell visszavennie, amelyből a szülő gyermekgondozási szabadságra ment.
A törvénymódosítás azt hivatott biztosítani, hogy a visszatérő alkalmazott ne kerülhessen a gyes után rosszabb munkakörülmények közé, mint amilyenből távozott. A most hatályos törvény is kötelezi a munkáltatót, hogy a gyes után visszavegye a szülőt, ám a jelenlegi szabályozás arról nem rendelkezik, hogy a munkáltató köteles ugyanabba a beosztásba, pozícióba visszavenni az alkalmazottat.
A módosított jogszabály szerint tehát nem kerülhet rosszabb feltételek közé a gyesről visszatérő szülő, mint amelyek között dolgozott. Sőt: a törvény arra is kötelezi a munkáltatót, hogy minden olyan feltételt biztosítson az ilyen alkalmazottnak, ami az ugyanolyan pozícióban és munkakörben dolgozó kollégáinak járt azalatt az idő alatt, amíg az érintett szülő gyesen volt.
Tehát például ha az alkalmazottnak 600 euró volt a bére akkor, amikor gyesre ment, s időközben az ugyanolyan beosztásban és munkakörben dolgozó kolléga fizetése emelkedett, akkor a gyesről visszatérő alkalmazott fizetése ugyannyival kell, hogy emelkedjen. Ha objektív okok miatt nem lehetséges visszavenni a gyesről visszatért szülőt ugyanabba a munkakörbe – például átszervezés miatt megszűnt az adott pozíció – , a munkaadó akkor is köteles olyan feltételeket biztosítani, amelyek megfelelnek a munkaszerződésben lefektetett kritériumoknak.
Mindez nem áll fenn, ha a cég időközben megszűnik – ekkor a már most is hatályos törvény értelmében a gyesen lévő szülőnek is jár a végkielégítés, és jogosult a munkanélküli segélyre is.
A parlament viszont nem hagyta jóvá Ľudovít Kaníknak (SDKÚ) ehhez a törvényhez benyújtott módosító javaslatát, miszerint szűnjön meg az a jelenlegi gyakorlat, hogy az elbocsátott alkalmazott a felmondási idejét is kitöltheti, és egyidejűleg végkielégítést is kap.
A kormány ugyan szintén ezt akarja, ám Jozef Mihál szociális miniszter szerint ez olyan komoly változást jelent, hogy nem lehet egy képviselői indítvánnyal „elintézni”, a szociális partnereknek kell megtárgyalniuk. Hasonló indokok miatt utasították el a képviselők Igor Matovič (SaS) javaslatát is, hogy a munkáltató a munkavállalóval történő egyezség után az étkezési jegyek helyett készpénzt adjon alkalmazottjának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?