<p> </p>
<p class="MsoNormal" style="line-height: 150%;"><span style="font-size: 14pt; line-height: 150%;" lang="HU">Szlovákia számára elfogadhatatlan a trianoni békeszerződés bármiféle kétségbevonása. Tiszteletben tartása pedig a jószomszédi viszony alapja lehet a Kárpát medencében. <o:p></o:p></span></p>
Fico eszmefuttatása Trianonról
Ebben az értelemben nyilatkozott csütörtökön a kormányfő nevében Robert Kaliňák belügyminiszter a csütörtöki parlamenti kérdések órájában.
A tárcavezető a miniszterelnök nevében – Stanislav Kubánek Smer-képviselő kérdésére válaszolva – kifejtette, hogy a trianoni szerződés revíziójára törekvő Budapest politikája az 1938-as bécsi döntéshez vezetett, vagyis ahhoz, hogy Dél-Szlovákiát ismét Magyarországhoz csatolták. Budapest ezzel megsértette a trianoni szerződést, éppen ezért Dél-Szlovákia 1938-as megszállásáért és a trianoni állapot visszaállítása érdekében a második világháború után hozott intézkedésekért - amelyek „néha igazságtalanul érintették Szlovákia magyar nemzetiségű lakosait is” - egyértelműen Magyarországot terheli a felelősség. Mégpedig azért,mert nem fogadta el az első világháború utáni rendezést, s megsértette a trianoni megállapodást.
Fico – Kaliňák révén – figyelmeztet: Budapest ma is tolerálja a Magyar Gárda, a HatvannégyVármegye Ifjúsági Mozgalom, a Jobbik és más hasonló szélsőséges és irredenta szervezetek működését. Sajnálatosnak tartja, hogy a Trianon 88. évfordulója alkalmából június elején tartott egyes megemlékezéseken a magyar parlamenti ellenzék képviselői is részt vettek.
„Az ilyen kérdésekkel a történészeknek, nem pedig az ország miniszterelnökének kellene foglalkoznia“ – mondta lapunknak Samuel Abrahám politológus.
Abrahám szerint a Smer az ilyen kérdések kreálásával visszaél a parlamenti kérdések órája intézményével, ugyanakkor „ez egy recesszió, mely tapintatlan, értelmetlen, nem helyén való“. A politológus úgy véli, a legnagyobb kormánypárt ezzel a kényes ügyekről szeretné elterelni a figyelmet,. Így ugyanis kisebb az esélye, hogy a Smer számára problematikus ügyek – például Počiatek miniszteré – terítékre kerülnek.
(nr, ú, msz, ta3)
További részletek lapunk pénteki nyomtatott kiadásában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.