A Smernek különösen forró nyara lehet, ha nyílt harc lesz a pártelnök és a kormányfő közt
Felveszi a kesztyűt Pellegrini?
Robert Fico és a Smer jövője – ez a téma rezonált a hétvégén a politikában, miután Robert Fico egyhetes távollét után felbukkant, és a maga részéről azzal zárta le a Smerben zajló kisebbfajta lázadást, hogy a választásig ő marad a pártelnök, de hajlandó a pártban vitát nyitni a problémákból.
Peter Pellegrini kormányfő szombati rádiós nyilatkozatában azt hangsúlyozta, a nyár végéig el kell dönteni, milyen felállásban vágnak neki a választásnak. A kérdésre, hogy megpályázzae a Smer elnöki posztját, azt mondta, „meglátjuk, mit mond a tagság, meg kell beszélnünk, ki lesz a listavezető, ki a pártelnök”. Hozzátette, a párt jövője nem állhat vagy bukhat egyetlen poszton.
Bízom benne, hogy Fico és Pellegrini megoldja a párton belüli helyzetet
– jelentette ki Andrej Danko, az SNS elnöke a TA3 hírtévé vitaműsorában. Ha nem, akár előrehozott választások is lehetnek. A Smer belügye, hogy mennyire stabil most a párt, de ez nem befolyásolhatja a parlamenti koalíciós együttműködést. Ha mégis, akkor felmerül a kormányátalakítás vagy az előrehozott parlamenti választás is” – mondta Danko. Szintén a TA3 hírtelevízióban Igor Matovič, az OľaNO elnöke azt mondta, Szlovákiának jobb lenne, ha aválasztásig Fico vezetné a Smert, mert a kampány alatti csatározásokban végleg elsüllyesztené. „Peter Pellegrini szimpatikusabbnak tűnik a választóknak, de hosszú éveken át ő is takargatta a Smer ügyeit” – mondta Matovič, és vele is kizárta a választások után esetleges koalíciókötést.
Ha Pellegrini harcba szállna a Smer elnöki székéért, az sima elnökcsere helyett katasztrófát jelentene a Smer számára a választás előtt.
Juraj Hrabko politikai elemző vélekedett így a Tablet.tv politikai műsorában. Szerinte Pellegrini áshatja meg a Smer sírját, ha vállalja a nyílt politikai harcot Ficóval.
„A pártszakadás sem lenne kizárt, egy jobboldalibb és egy baloldali Smer lenne, és az is előfordulhatna, hogy egyik sem jutna be a parlamentbe. Példaként az SDKÚ-t hozta fel, amelynek 2011 márciusában, Iveta Radičová kormánya idején még 16,5 százaléka volt a felmérésekben, egy évvel később pedig 6,09 százalékot ért el a választáson. „A meredek zuhanás egyáltalán nem ritka ilyen esetekben. Ha a nyilvánosság elé kerül, hogy gondok vannak a pártban, a vezetésben, hogy talán puccs készül, akkor a választók gyorsan szétrebbennek és konszolidáltnak vélt pártot keresnek” – véli Hrabko. Szerinte Pellegrini ideje csak a választás után jön el.
(ú,t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.