A Credit Suisse felett gyülekező sötét felhők miatt a svájci jegybank is kénytelen volt beavatkozni, 50 milliárdos mentőövet dobva a bajba jutott pénzintézetnek.
Feléledt a bankpánik, de sikerült megnyugtatni a kedélyeket
Pár nappal az amerikai Silicon Valley Bank március 9-ei csődjét követően a bankpánik Európába is begyűrűzött. A svájci Credit Suisse bank állami mentőövre szorul, amire az előző, 2008-as pénzügyi válság óta nem volt példa. Milyen hatással lehet mindez a szlovákiai banki ügyfelekre?
Az elmúlt 48 órában leggyakrabban emlegetett európai bank, az 1856-ban alapított svájci Credit Suisse problémái nem e héten kezdődtek, évek óta nehéz helyzetben volt, többek között a Greensill brit pénzügyi szolgáltató összeomlása miatt, amelybe 10 milliárd dollárt fektetett, valamint az Archegos Capital Management amerikai fedezeti alap összeomlásával, amely 5,5 milliárd dolláros veszteséget okozott számára. A Credit Suisse a Greensill 2021. márciusi csődje óta piaci értékének mintegy 80%-át veszítette el. A 2022-es pénzügyi évben a bank 7,3 milliárd svájci frankos (1 euró 0,97 svájci frank) nettó veszteséget könyvelt el, mivel a betétesei tömegesen fordítottak neki hátat. Marián Búlik, az OVB Allfinanz Slovensko pénzügyi elemzője szerint a bank problémái azzal is magyarázhatók, hogy nem tartozik a szigorúbb európai banki szabályozás hatálya alá.
Szaúdi oldalvágás
A svájci banknak fő részvényese, a szaúdi kormány ellenőrzése alatt álló Szaúdi Nemzeti Bank szerdán adta meg a kegyelemdöfést, amikor közölte, hogy nem szeretne további tőkét bevonni a Credit Suisse helyzetének stabilizálására. A szaúdi bejelentés hatására szerdán eladási pánik alakult ki, hatalmas veszteséget könyveltek el a banki részvények. A Credit Suisse egyetlen nap leforgása alatt 30 százalékot vesztett értékéből. A nyugat-európai tőzsdéken eladási hullám bontakozott ki, a vezető tőzsdék 3,4–4,7 százalékos veszteséggel zártak. A szerdai tőzsdei pánik a magyar fizetőeszközt sem hagyta hidegen, a forint 401,98-as szintig gyengült az euróval szemben. Csak emlékeztetőül: a múlt hét vége felé még 383 forint/euró szinten kereskedtek a magyar fizetőeszközzel.
Svájci mentőöv
„A Credit Suisse ott van a kilenc legjelentősebb globális nagybank között, az esetleges megrendülése ezért jóval erősebb negatív hullámokat váltana ki világszerte, mint az amerikai Silicon Valley Bank múlt heti összeomlása”
– figyelmeztet Lukáš Kovanda, a Trinity Bank vezető közgazdásza. Így az sem csoda, hogy a svájci jegybank már szerda este jelezte, segítséget nyújt a Credit Suisse-nek. Mint kiderült, 50 milliárd svájci frank (51,40 milliárd euró) hitelt kaphat a bajba jutott pénzintézet. A Credit Suisse pedig csütörtökön bejelentette, hogy él a lehetőséggel. A bankmentés gyorsasága teljesen indokolt, a svájci bank felé ugyanis több európai pénzintézet – többek között francia és spanyol bankok – kitettsége is jelentős, így fennállt a veszélye a dominóhatásnak. „A meghozott intézkedések határozott lépésnek számítanak a Credit Suisse megerősítéséhez és ahhoz, hogy folytathassuk a stratégiai átalakulásunkat” – mondta Ulrich Körner, a Credit Suisse vezérigazgatója. A Credit Suisse-nek szánt mentőcsomag bejelentése után lassan kezdenek lenyugodni a kedélyek, a forint euróval szembeni árfolyama csütörtök reggelre például már 393 forintig erősödött. A szerdai 30 százalékos zuhanást követően csütörtökön pedig már 35 százalékkal, 2,3 svájci frankra nőtt a Credit Suisse részvényeinek az értéke is. Tény azonban, hogy a Credit Suisse az első nagy globális bank, amely a 2008-as pénzügyi válság óta mentőövet kap. A problémái pedig komoly kétségeket ébresztettek azzal kapcsolatban, hogy a központi bankok képesek-e fenntartani az infláció elleni harcot a kamatlábak agresszív emelésével.
Nem kell aggódnunk
Milyen hatással lesz mindez a szlovákiai banki ügyfelekre? „A szlovákiai banki ügyfeleknek nincs miért aggódniuk. A pénzpiacok és bankok részvényeinek enyhe ingadozásai nem befolyásolják a pénzintézetek fizetőképességét, amely továbbra is magas, és semmi jele annak, hogy ez megváltozna. Természetesen, a befektetők megpróbálnak majd kivonulni néhány bajba jutott bankból, és ezzel a részvényeik árfolyama csökken, de ez csak egy természetes tisztulási folyamat, és nincs ok arra, hogy ez a szlovákiai bankok ügyfeleit érintse. A szlovákiai banki ügyfelek így továbbra is teljesen nyugodtak maradhatnak, a betétjeikhez való hozzáférésük teljes mértékben megmarad, és a hitelfelvétellel sem lesznek gondok” – mondta el Marián Búlik. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.