<p>Január végére fejeződhet be a Kisebbségi Kulturális Alapról szóló törvény tárcaközi egyeztetése. A tervezethez közel 200 módosító javaslat érkezett, közülük 16 alapvető. </p>
Februárban kormány elé kerülhet a kisebbségi alapról szóló törvény
December végéig lehetett javaslatokat küldeni a Kisebbségi Kulturális Alapról szóló törvényhez, az államigazgatási szervek és a civilszervezetek 195 módosító javaslatot küldtek. Közülük azonban csak 16 alapvető, lényegesebb változást javasló hozzászólás érkezett, ezek előterjesztőivel tárgyalni fog a szöveget kidolgozó kulturális minisztérium. Az egyik legnagyobb hatású javaslattal a pénzügyminisztérium jelentkezett, amely a tervezett 8 millió euróról 4,5 millióra szállítaná le a kisebbségek kulturális tevékenységére felhasználható összeget. Rigó Konrád (Híd), a kulturális tárca államtitkára szerint azonban marad a 8 millió eurós összeg. A pénzügyminisztérium az alap létrehozását is megkérdőjelezi, szerinte ugyanis a kisebbségi kulturális támogatásokat eloszthatná a szlovák művészeti alap vagy az Audiovizuális alap. Az államtitkár optimista. „A pénzügyminisztériummal már korábban is tárgyaltunk a támogatás összegéről, úgy vélem, hogy meggyőzhetők ebben a kérdésben” – mondta lapunknak Rigó.
Ugyancsak sok alapvető módosítást tett a szlovák Művészeti Alap, amely néhány éve kezdte meg működését. Javasolják például az összeférhetetlenségi szabályok módosítását, enyhítését.
Rigó szerint a jogszabály nem fog jelentősen változni a benyújtott javaslatok megtárgyalása után sem. „A terveink szerint januárban tárgyalunk az egyes javaslatok szerzőivel, a törvénytervezet februárban a kormány, majd a parlament elé kerülhet” – állítja az államtitkár. Az elképzeléseik szerint a törvény júliusban léphet életbe, így az alap felállítására fél év lesz, év végén már az új intézmény hirdetheti ki a pályázatokat.
A kisebbségi szervezetek csak kisebb hatású módosításokkal éltek. Az egyik legnagyobb fajsúlyú változás az lenne, ha a minisztérium egyetértene azzal, hogy többéves projekteket is támogathasson az alap. Szerintük ezzel lehetővé válna a kontinuitás biztosítása olyan nagyobb volumenű projektek esetében, mint a nemzetiségi sajtó támogatása.
A törvénytervezet szerint az egyes szervezeteknek adott támogatásról független szakmai tanácsok dönthetnek majd, minden tanács 5 tagú lesz, a kisebbségek jelölnek három tagot, kettőt pedig az alap igazgatója saját hatáskörben nevezhet ki. A nagyobb kisebbségek három kulturális területre hozhatnak létre szakmai tanácsot: közművelődési terület, irodalmi és kiadói tevékenységi területre, valamint színház, zene, tánc, képzőművészeti és audiovizuális művészeti területre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.