<p>Gémesi Ferenc szerint nemcsak a nyelvtörvény végrehajtását kell szabályozni, hanem a kisebbségi jogokat is erősíteni kell Szlovákiában.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->
Emléktáblán csak Nitra és Košice?
A Szlovák–Magyar Kisebbségi Vegyes Bizottság magyarországi társelnöke a bizottság tegnapi ülése után kifogásolta, hogy a Fico-kormány nem tárgyalt a Magyar Koalíció Pártjával az elkészült módszertani útmutatóról.
„Két alapvető kérdésünk volt: milyen lesz a jogi hatása a dokumentumnak, a második pedig az, hogy folytak-e egyeztetések azokkal, akiket ez érint, vagyis a magyar kisebbséggel, annak választott képviselőivel, politikusaival” – mondta Gémesi Ferenc, a Szlovák–Magyar Kisebbségi Vegyes Bizottság magyarországi társelnöke a Sme napilapnak. Továbbra is kérdésesnek tartja, hogy ha bárkit sérelem ér, lehet-e majd erre hivatkozva jogorvoslatot kérni. Tartalmi szempontból elsősorban azt akarta megvizsgálni a magyar fél, hogy meg tudja-e akadályozni olyan abszurd helyzetek kialakulását, melyekben valakit hátrány érhet anyanyelvének használata miatt.
Berényi József, az MKP elnökhelyettese szerint ez a megbeszélés is azt bizonyította, hogy a nyelvtörvénynek a kisebbségi nyelvek használatának visszaszorítása a célja. „Az emléktáblákon csak azoknak a településeknek a nevét lehet majd magyarul is használni, ahol legalább 20 százalékos a magyar kisebbség aránya, az elektronikus médiában gond lesz a magyar földrajzi nevek használatával” – tájékoztatott Berényi a kulturális tárca munkatársainak magyarázatára hivatkozva. Szerinte ellentmondásos a magyar nyelv használatának engedélyezése a hivatali érintkezésben olyan településeken, ahol legalább 20 százalék magyar él. „Ha egyetlen hivatalnoknak sem kell magyarul tudnia, akkor hogyan folyhat majd magyarul az ügyintézés?” – tette fel a kérdést Berényi.
Miroslav Mojžita szlovák társelnök pozitívan értékelte a bizottság tegnapi ülését. „A magyar javaslatokat kezdettől fogva figyelembe vettük, egyesek megjelentek a szövegben is” – állítja Mojžita. A magyar fél még folytatni akarja a konzultációkat a tervezettel kapcsolatban.
Főleg a szlovák nyelvtörvénnyel foglalkozott tegnap a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának külügyi és jogi albizottsága is. A kiadott nyilatkozat elítéli Szlovákiát, mivel szerintük a Lisszaboni Szerződés „szellemével és betűjével ellentétes kisebbségpolitikai folyamatok zajlanak”. A KMKF bizottságai szerint „a törvény és a végrehajtási elvek csak akkor elfogadhatóak, ha azokat a szlovákiai magyar kisebbség parlamenti képviselete megfelelőnek tartja”. Németh Zsolt (Fidesz) a Magyar Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke arra szólította fel a szlovák felet, hogy vonja vissza a jogszabályt. (lpj, kov)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.