Egy kubai énekesnő Magyarországot választja új otthonának, itt próbál meg érvényesülni, igyekszik megismertetni országa sokszínű, dallamokkal, érzelmekkel teli zenei világát a magyar emberekkel, s közben újfajta hangzásokkal is kísérletezik. Ugye, furcsa? Sőt első hallásra talán érthetetlen is.
Elsa Valle & Rumba Caliente: Salsa y picante
Kubával ugyan évtizedekig egy hajóban eveztünk, zenei fontosságával azonban nem vagyunk tisztában. Mi jut eszünkbe az ország nevének hallatán? Leginkább a még mindig „virágzó” kommunizmus a „hervadó” Fidel Castróval az élen, a vén diktátor néhány évvel ezelőtti pofára esése, a több százezres tömeg előtti sokórás beszédei, vagy a kubai szivar. A zenét csak sokadikként említenénk. Pedig ez a szigetország legfontosabb „természeti kincse”, a zenei stílusok többségének gyökere Kubából ered. Minden kétséget kizáróan a kubai ember a legmuzikálisabb.
Elsa Valle már általános iskolásként sokat hallott rólunk, mivel hazájában a tananyag része Petőfi Sándor, Vörösmarty Mihály vagy Bartók Béla. Zenészcsaládban nőtt fel. Tanulmányait Havanna híres Zeneakadémiáján fejezte be, majd diplomával a zsebében énekelt több zenekarban, állandó fellépő volt a neves havannai Tropicana Clubban, és tanított is. Alaphangszere a zongora, ezen kívül ütős hangszereken is játszik. Azután a fővárosból országa második legnagyobb városába, Santiago de Cubába vezetett az útja, elmondása szerint azért vágyott oda, mivel ott található a kubai zene összes gyökere. Később élt Németországban, Spanyolországban és Franciaországban is, de mindenütt csak rövid ideig. Végül Magyarországon állapodott meg. Egyrészt mert nagy hatással volt rá a magyar népzene és néptánc, másrészt állítólag itt érezte magát leginkább otthon. Harmadrészt – és nyilván ez a legfontosabb – a magyarok között találta meg élete párját. Férje Winand Gábor dzsesszénekes. Megismerkedésük után pillanatok alatt kiderült, hogy nagy hatással vannak egymás művészetére. „Elsa segített például a 2002-es Corners Of My Mind című nagylemezemen” – nyilatkozta Gábor. Az albumot több nemzetközi sajtóorgánum is méltatta. S ha már Elsa itt ragadt, sokat tesz annak érdekében, hogy megismerjük hazája zenei világát, amely a kubaiakat feltölti erővel, és vidámságot visz a szürke, nehéz hétköznapjaikba.
Az énekesnő stílusát a tradicionális és improvizatív kortárs kubai éneklés érdekes keveredése adja. Olykor rendkívül robbanékony, máskor érzéki és melankolikus. Elsa három különböző együttesben szerepel. A neves magyar dzsessz-zenészekkel, többek között: Babos Gyulával, Gadó Gáborral és Winand Gáborral felálló Elsa Valle Latin Jazz Syndicate Kuba zenéjét ötvözi európai dzsesszel. Az Elsa Valle y sus Hermanos nevű zenekar kubai gyökerekből táplálkozó afrodzsesszt játszik. A harmadik formáció, a magyar és kubai zenészek alkotta Elsa Valle & Rumba Caliente célozza meg a legszélesebb közönségréteget, a szigetországból eredő stílusokat képviseli, különösebb kísérletezés, tupírozgatás nélkül. A Latin Jazz Syndicate-tel felvett két nagylemez, a 2003-as Mi Gente és a 2005-ös Abracadabra után – amelyek mesterien ötvözik a kubai zenét a dzsesszel – Elsa úgy döntött, most ismerje meg a közönsége, milyen a hamisítatlan kubai muzsika. Vagy ha már ismeri, mélyedjen el benne. Magyarországon kiadott harmadik albumán, a Rumba Caliente nevű zenekarral készített Salsa y picante címűn a hagyományos kubai stílusokból ad meglehetősen eklektikus összeállítást. „Amikor komponálok, eszembe jut Kuba, amit már elég régen elhagytam, a nagymamám, aki gyerekdalokat énekelt nekem. S közben szinte érzem a tenger friss levegőjét. Régi képek idéződnek fel a nevezetes helyekről, ahol énekesek találkoznak, s egy szál gitárral adják elő a zeneszámokat. Aki elég bátorságot érez, beszállhat, s közösen muzsikálhatnak. Itt még azt is meg lehet tanulni, hogyan kell érezni a zenét” – nyilatkozta egy interjúban Elsa. Az előző két nagylemeze tehát kísérletező jellegű, a harmadik pedig biztosra megy, és dinamikusabb szerzeményeket vonultat fel. Az alapkoncepció egyebek mellett a salsa, csacsacsa, rumba, boleró bemutatása hagyományos hangszerpark: zongora, bőgő, ütősök, gitár, szaxofon segítségével. Az énekesnő szíve csücske, az imádott dzsessz természetesen felbukkan a dalokban, elsősorban a hangszerszólókban. A zene sodró lendülete Elsa energikus, kirobbanó előadásmódjával párosul, éneke átöleli a különböző stílusokat, és kerek egészé formálja. A nyolc dalt felvonultató album a vérpezsdítő Bemba cíművel indul, a másik véglet, az egyetlen lassú felvétel, az érzelmes Te quedarás hatodikként csendül fel rajta. A dalok zenéjét és szövegét az énekesnő saját maga írta, csak a hangszerelésben működött közre a fúvósokat megszólaltató és vokálozó férje.
A Salsa y picante kiváló orvosság bús napjainkra, a pergő ritmusok még azokat is táncra csábítják, akik nem tudnak táncolni. Magyarán: a hallgatása során még én is táncra perdültem…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.