Elmegy a magyar szavazni?

<p>Egyre kevésbé hozzák lázba a magyarokat a választások. Míg a 90-es években Szlovákia legfegyelmezettebb szavazók közé tartoztak, az utóbbi években a déli járásokban az országos átlag alatti a részvétel.</p><div>&nbsp;</div>

Elmegy a magyar szavazni? Egyre ritkábban. Az elmúlt két étvizedben politológiai közhellyé vált, hogy a magyar választók fegyelmezettek s tömött sorokban mennek szavazni saját jelöltjeikre, ám ez már egyre kevésbé igaz.

A 2012-es parlamenti választáson pl. szinte az összes magyarlakta járásban alacsonyabb volt a részvétel, mint az országos átlag (lásd infografikánkat). Azóta volt még két választás – összesen négy fordulóval –, s itt sem születtek sokkal jobb eredmények. A megyei választások és a köztársaságielnök-választás első fordulójában is a vártnál kevesebben járultak délen az urnákhoz. A Focus közvélemény-kutató intézet friss mérése szerint most sem lesz ez másként.

Kivétel lehet, ha…

Igaz, az EP-választás kivételt képezhet, változhat a trend, ám ehhez az kellene, hogy a magyar pártok jól mozgósítsák táborukat. Ezen a voksoláson ugyanis általában nagyon alacsony az országos részvétel – elemzők szerint most is csak 20 százalék körüli lesz –, így, aki jól mobilizál, a vakok között félszemű a király elv alapján relatíve jó eredményt érhet el. Ám, ahogy a mellékelt grafion is mutatja, ez 2009-ben sem sikerült. 

Martin Slosiarik, a Focus ügynökség vezetője a hagyományos pártoktól vár sikeresebb mobilizációt, valamint azoktól, amelyek bent vannak a parlamentben – mivel így nagyobb terük van a médiában. Általában igaz, hogy az új pártoknak kevésbé motivált a szavazótábora, sokkal szűkebb a kemény mag, mint a régieknél, ahol egy-egy jelölt személyes népszerűsége is sokat lendíthet az eredményen.

Kelet elégedetlen

Az elmúlt évek választási adatait böngészve szembetűnő, hogy főként Kelet-Szlovákiában csökkent a szavazókedv, ám Közép-Szlovákiában is alacsonyabb az átlagnál. Pedig 15–20 éve még keleten is hasonlóak voltak a mutatók, mint az ország délnyugati részében.

Elemzők szerint az emberek lábbal szavaznak, az alacsony részvétel sok helyen szinte fordítottan arányos a munkanélküliségi rátával, ahol sok az állástalan, alacsony a választási részvétel. Az utóbbi években pedig a nyugati magyarlakta járásokban is csökkent a szavazókedv. A 2012-es parlamenti választáson csak a Pozsonnyal szomszédos két járásban, a Szenciben és a Dunaszerdahelyiben volt magasabb az átlagosnál. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?