Ellenőrzött álláskeresés

A munkanélkülieknek január elsejétől 14 naponta kell jelentkezniük a munkahivatalban, vagy a hivatal által kijelölt egyéb helyen, ami a községi hivatal is lehet. Az állástalanok így megtakaríthatják az utazási költségeket.

Királyhelmec/Komárom. Akár 140 koronát is megtakaríthatnak havonta azok a munkanélküliek, akiknek ezentúl nem a királyhelmeci Munkaügyi Hivatalban, hanem lakóhelyükön kell jelentkezniük. Leczo István mérnök, a hivatal vezetője elmondta az Új Szónak, januártól kéthetente kiutaznak azokba a községekbe, amelyekben a munkanélküliek száma meghaladja a 200-at. A múlt héten Leleszen (a munkanélküliség 53%-os) Szomotoron (48%) és Bodrogszerdahelyen (39%) működtették a kihelyezett irodákat. A hivatal nem fogadja el, ha valaki hirdetést ad fel az újságban vagy az interneten azzal a céllal, hogy munkát keres. Nem fogad el maszek munkaközvetítő által kiadott igazolást és természetesen becsületbeli nyilatkozatot sem. Elég havonta egyszer egy igazolást hozni a munkaadótól, de nem lehet rendszeresen ugyanazzal a céggel, illetve intézménnyel igazoltatni, hogy nem vesz fel munkaerőt. Januárban még nem veszik nagyon szigorúan, ha valaki nem tudja beszerezni a szükséges igazolást, ám februártól már számolnia kell az illetőnek azzal, hogy kiveszik a nyilvántartásból, ami azzal is jár, hogy saját maga lesz kénytelen fizetni a betegbiztosítását.

A munkanélküliség a Bodrogközben továbbra is súlyos gondot jelent, hiszen nem egy községben (például Vékén) 70% feletti a munkanélküliek aránya, és a régióban a munkaképes keresők 38%-a munkanélküli. Királyhelmecen, a régió központjában 1593 személy, azaz a munkakeresők 40%-a képtelen munkát találni. Becslések szerint a munkanélküliek 60%-a nem is keres munkát, amit részben megmagyaráz, hogy rengeteg olyan személy van közöttük, akiknek még alapiskolai végzettsége sincs. Ők szinte esélytelenek a munkapiacon.

A nyilvántartott munkanélküli a polgármester felszólítására januártól köteles kisebb, a település érdekeit szolgáló munkát elvégezni; ha ezt megtagadja, felére csökken a számára megítélt szociális segély összege, és ráadásul törlik a munkahivatal nyilvántartásából is. „A község érdekében kifejtett munkát nem lehet kényszermunkának tekinteni – mondta lapunknak Roland Keťko, a komáromi járási munkahivatal igazgatója. – A községi rendezésről szóló törvény módosítása kimondja, hogy a polgármester felszólítására valamennyi lakos köteles a község érdekében kisebb szolgálatok elvégzésére.” Keťko szerint főleg a hóeltakarítás, a buszmegállók tisztítása, az illegális szemétlerakatok likvidálása, a zöldövezetek, temetők karbantartása, a vízelvezetők tisztítása tartozik ebbe a fogalomkörbe. A 2003-as évre a tavalyi 62 millió korona helyett mindössze 16,8 millió koronát kapnak aktív foglalkoztatáspolitikára, és ebből mindössze 4,6 milliót fordítanak közhasznú munkások alkalmazására. Ebből a pénzből 50 személy egyéves javadalmazását tudják megoldani. Ezek a közhasznú munkások mintegy menedzserként működnek majd az egyes községi hivatalokban és éppen az lesz a feladatuk, hogy irányítsák a munkanélküliek által a község szolgálatában végzett munkálatokat. Komáromban 6, Gútán és Ógyallán 3-3, a járás falvaiban pedig egy-egy ilyen menedzser tevékenykedik majd.

A komáromi munkahivatalban múlt év végén 14 675 munkanélkülit tartottak nyilván, közülük 7743-nak 12 hónapnál régebben nincs munkája. „A hely, ahol 14 naponta kell jelentkezniük a munkahivatal által kijelölt egyéb helyen, például a községi hivatal is lehet – mondta Keťko. – Tehát a munkanélkülieknek nem kell beutazniuk a járási székhelyre, illetve a másik két városban található irodánkba, hanem falujukban is teljesíthetik a törvényből reájuk vonatkozó kötelességüket.” Az igazgató nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy a törvénymódosítás növeli a szociális feszültséget, és többletfeladatokat ró a rendőrségre. Ugyanakkor meggyőződése, hogy a törvények szigorításával kiszűrhetők azok, akik eddig visszaéltek az állam által részükre biztosított szociális juttatásokkal. (hgy, vkm)

Polgármesterek kifogásai

Dunaszerdahely. A járás polgármestereinek kifogásaik vannak a munkaügyi tárca tervezete ellen. A projektum szerint ugyanis a falu vezetősége által szociális munkára felkért egyének a munka elutasítása esetén kiesnek a munkanélüliek nyilvántartásából, s így a szociális segélyük is csökken. A Dunaszerdahahelyi járás polgármestereit Ján Sihelský, a Járási Munkahivatal igazgatója tájékoztatta az erről szóló szerződésről, melyet a közeljövőben az munkaügyi hivatal és az önkormányzatok között kötnek. A polgármesterek úgy érzik, a terveztet ártana falvaik munkanélküli lakosságának. (bzs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?