A legelégedettebbeknek a 30 évnél fiatalabbak bizonyultak, akiknek a fele állítja azt, hogy a magánéletükben idén annál is többet sikerült elérniük, mint amire eredetileg számítottak.
Elégedettek vagyunk az idei esztendővel
Személyes életük, közvetlen környezetük idei eseményeit pozitívabb színben látják a szlovákiai családok, mint a tavalyit vagy a tavalyelőttit, a derűlátás azonban gyorsan elpárologhat, a legfrissebb felmérések szerint ugyanis egyre kevésbé vagyunk felkészülve az előttünk álló kihívásokra.
„A szlovákiai családok az elmúlt három évből az ideit tartják a legsikeresebbnek. Tovább nőtt azok aránya, akik szerint idén valóra váltak a magánéletükkel kapcsolatos elvárásaik, és csökkent azoké, akik ennek az ellenkezőjét gondolják”
– nyilatkozta Rastislav Kočan, a Go4insight piackutató társaság menedzsere, az általuk elvégzett legfrissebb felmérésre hivatkozva.
Eszerint a megkérdezettek csaknem harmada úgy gondolja, hogy a magánélete idén jobban alakult, mint arra az év elején számított, az ellenkezőjére csupán a 18 százalékuk panaszkodik, míg a megkérdezettek fele szerint az idei év nem sokban különbözött a tavalyitól.
Elégedett fiatalok
„Ami érdekes, hogy az összes korcsoportban és régióban javulást mértünk, a legelégedettebbeknek azonban a 30 évnél fiatalabbak bizonyultak, akiknek a fele állítja azt, hogy a magánéletükben idén annál is többet sikerült elérniük, mint amire eredetileg számítottak”
– mondta Kočan. Az évet pozitívan értékelők ezt leggyakrabban a családon belüli helyzetük javulásával és az anyagiakkal magyarázzák, míg az elégedetlenek közül a legtöbben az egészségi állapotuk romlására és az alacsonyabb bevételeikre panaszkodnak, minden harmadik megkérdezett azonban az országban uralkodó politikai viszonyokkal sem elégedett.
„Szlovákia az elmúlt években jelentős előrelépést tett. Szociális szolidaritás szempontjából a 21 legjobban teljesítő ország közé tartozunk, és látványosan sikerült csökkentenünk a munkanélküliséget is” – indokolja Peter Pellegrini kormányfő a lakosság növekvő derűlátását. Hogy ez utóbbi az elkövetkező időszakban is javul-e, az azonban egyelőre kérdéses. Egyre több jel utal ugyanis a gazdasági növekedés fokozatos lassulására, miközben Szlovákia – a KPMG tanácsadó társaság legfrissebb felmérése szerint – egyre kevésbé van felkészülve a világban zajló olyan fontos változásokra is, mint a lakosság elöregedése, a klímaváltozás vagy a napjainkban zajló technológiai forradalom.
Veszélyes változások
A KPMG idén újra megvizsgálta, mennyire felkészültek az előttünk álló változásokra a kormányok, a vállalatok, a lakosság és a civil szervezetek. A 140 országra kiterjedő vizsgálatban Szlovákia ezúttal a 37. helyen végzett, ami első ránézésre ugyan kiváló eredménynek számít, a legutóbbi, 2017-es felmérés során azonban Szlovákia még a 30. volt, vagyis az elmúlt két évben 7 helyet estünk vissza.
„A visegrádi országok közül már Csehország és Lengyelország is megelőzi Szlovákiát, az előbbi a 27., az utóbbi a 33. helyen található, míg Magyarország a 48. helyre esett vissza”
– nyilatkozta Beata Dubeňová, a KPMG Slovensko kommunikációs menedzsere, aki szerint világviszonylatban Svájc, Szingapúr és Dánia végzett az élen.
A kutatók több szempontot is figyelembe vettek: megnézték, hogy az egyes országok milyen hatékonyan reagálnak a technológiai, demográfiai változásokra, a nemzetközi versenyre, a természeti katasztrófákra és a beruházásokra.
„Szlovákia a gazdaság nyitottsága szempontjából nyújtja a legjobb teljesítményt, e tekintetben 14. a listán, míg a vállalkozói környezet szempontjából csupán a 97.” – tette hozzá Dubeňová. Ez utóbbi miatt az elmúlt időszakban a vállalkozók szakmai szervezetei részéről is rengeteg bírálat érte a kormányt, az elemzők azonban a szociális intézkedések jogosságát is vitatják.
„A kormány igyekszik a lehető legnagyobb összeget pumpálni a szociális intézkedésekre. Fel kellene azonban tennünk a kérdést, hogy ez a részéről mennyire átgondolt, és nem csak olyan ad hoc lépésekről van-e szó, amelyek egyedüli célja a hatalom bármi áron való megtartása” – mondta Darina Malová politológus.
(mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.