A béremelési javaslat nem érinti a rendelőkben dolgozó orvosokat és nővéreket. Az orvos- és a nővérkamara szerint ez elfogadhatatlan. Vladimír Lengvarský állítja, már próbálják megtalálni a megoldásokat a problémára.
Elégedetlen orvosok, ígérgető miniszter
Az egészségügyi dolgozók fizetésemeléssel kapcsolatos javaslata nem nyerte el a szakszervezetek tetszését. A Szlovák Orvoskamara (SLK) szerint elfogadhatatlan, hogy az egészségügyi minisztérium egyelőre nem tett semmit a járóbeteg-ellátásban dolgozók fizetése ügyében. Eközben Vladimír Lengvarský (OĽaNO-jelölt) tárcavezető azt próbálja kideríteni, hány kórházi orvos adta be a felmondását.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, a kormány elfogadta az egészségügyi minisztérium béremelési javaslatát, amelynek eredményeként 25 egészségügyi hivatás képviselői számíthatnának magasabb fizetésre 2023 januárjától. Az alapbéreket meghatározó szorzók megemelése mellett a kormány bevezetne még egy juttatást, mégpedig a szakmai tapasztalat alapján – minden egyes ledolgozott év után a két évvel korábbi átlagbér 1 százalékával emelkedne a fizetés, legfeljebb 20 évig.
Háborgó szakszervezetek
Az egészségügyi dolgozókat képviselők szervezetek azonban tiltakoznak a javaslat ellen. A Szlovák Orvoskamara a közleményében arra figyelmeztetett, nem érthetnek egyet egy olyan intézkedéssel, amely csak az egészségügyi dolgozók egy csoportját érinti. A minisztérium javaslata ugyanis csak a fekvőbeteg-ellátásban tevékenykedő szakemberek bérére vonatkozik, mivel ezt egyetlen, átfogó törvény szabályozza. A kamara szerint elfogadhatatlan, hogy bizonyos egészségügyi dolgozók kedvezményezett helyzetben vannak, mások pedig nem.
„Az emelést minden egyes orvosnak meg kellene kapnia, a rendelői szférában is. Emellett helyénvaló a kérdés, konkrétan hány egészségügyi dolgozót érint majd a bejelentett drasztikus emelés?”
– üzente a kamara.
A Szlovák Nővérkamara (SKSaPA) nemrégiben szintén azt kifogásolta, hogy a minisztérium megfeledkezett a rendelőkről. Lengvarský azonban állítja, erről nincs szó, viszont a járóbeteg-ellátásban dolgozók bérét más módon kell emelni. A rendelők ugyanis az egészségbiztosítókkal kötött szerződéseik alapján jutnak pénzhez, az ő fizetéseiket a módosítandó törvény nem szabályozza. Ahhoz, hogy a rendelők előnyösebb szerződéseket tudjanak kiharcolni, több anyagi forrást kellene pumpálni a biztosítókba, vagyis tulajdonképpen a teljes jövő évi egészségügyi költségvetést emelni kellene, legalábbis így véli az orvoskamara. Az egészségügyi miniszter azt mondta, már tárgyal Igor Matovič (OĽaNO) pénzügyminiszterrel a lehetséges megoldásokról.
Hányan mondanak fel?
Az orvoskamara mellett az a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) is elégedetlen, amelynek a képviselői tárgyalásokat folytattak a kormánnyal a béremelésről. Peter Visolajský, a szervezet vezetője szerint már önmagában a fizetésemelési javaslat sem megfelelő, de az igazi probléma az, hogy a minisztérium nem veszi komolyan a követeléseiket az egészségügy rendszerszintű megreformálásáról. A LOZ elnöke korábban azt mondta, több mint 3500 kórházi orvos áll készen benyújtani a lemondását, és ez a javaslat ismertetése után sem változott. Eduard Heger (OĽaNO) kormányfő szerdán arra kérte az orvosokat, értékeljék át a hozzáállásukat, szerinte a jelenlegi válsághelyzetben nem kellene ezzel fenyegetőzniük.
Lengvarský ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, már azon dolgoznak, hogy felderítsék, milyen állapotok uralkodnak jelenleg a szlovák kórházakban. A tárca kidolgozott egy kérdőívet arról, hány alkalmazott tervez valóban felmondani. A kérdőíveket már kiküldték az intézmények igazgatóinak, a miniszter szerint hétfőre összesítik az adatokat.
(nar, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.