Egyre nagyobb veszélyt jelentenek a hekkerek a vállalkozásoknak

hekker
Pozsony |

A szlovákiai kis- és középvállalkozások többsége annak ellenére sem törődik a kiberbiztonsággal, hogy az ötödüknek volt már része hekkertámadásban – mondta el Michal Srnec, az Aliter Technologies társaság kiberbiztonsági szakértője a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBÚ) felmérésére hivatkozva.

Srnec szerint a támadások kockázata növekszik, ami összefügg mind az ukrajnai háborúval, mind a világjárvány következményeivel, amikor sok vállalat szó szerint arra kényszerült, hogy gyorsan átállítsa folyamatait az internetre, mivel az alkalmazottai otthonról kezdtek el dolgozni.

„Érthető módon a hekkerek nagyon gyorsan alkalmazkodtak, és egyre inkább az otthonról dolgozó alkalmazottakra összpontosítanak. Ezek esetében ugyanis sokkal nehezebb felderíteni a támadásokat, mint egy szervezet ellenőrzött környezetében. A fő motivációt a hekkerek részéről gyakran nem csupán az adatok ellopása jelenti. Előfordulhat, hogy a kiberbűnözők csak előkészítik a terepet, vizsgálják a cég válaszlépéseit, vagy csak új módszereket és eszközöket tesztelnek”

– figyelmeztet Srnec, aki szerint a kiberbiztonság elhanyagolása esetén egy-egy ilyen támadás komoly károkat okozhat a vállalatnak, és legrosszabb esetben a cég csődjéhez is vezethet.

Az NBÚ felmérése szerint a kiberbiztonság még mindig nem élvez prioritást a vállalkozások körében, ezért a szakértő sürgeti a vállalatokat, hogy védjék meg adataikat és gondolkodjanak el az online tér biztonságáról. „Ahogyan a cég ajtaját sem hagyjuk nyitva éjszakára, úgy a vállalati adatokat sem hagyhatjuk megfelelő védelem nélkül” – magyarázza Srnec. Szerinte a vállalkozások biztonsági szintje viszonylag egyszerű intézkedésekkel is növelhető. „Az alapvető intézkedések közé tartozik az alkalmazottak oktatása az online környezet fenyegetéseiről, a biztonsági elvek kidolgozása és betartása, valamint a rendszeres adatmentés és a rendszerek frissítése” – tette hozzá Srnec.

A vállalatoknak nemcsak a munkahelyi számítógépes rendszerek biztonságára kell gondolniuk, az otthonról történő munkavégzés vagy a magánszámítógépek és mobiltelefonok használata is kockázatot jelenthet.

„Ha egy alkalmazottnak vírus van a magánszámítógépén, akkor úgy is megfertőzheti a vállalati rendszert, ha erre egyébként biztonságos módon csatlakozik. Az okosórák vagy okostelefonok vállalati számítógépekhez való csatlakoztatásakor is óvatosan kell eljárni, mivel a vírus ezeken keresztül is bejuthat a vállalati rendszerekbe. Természetesen nem javaslom, hogy nyilvános vagy nem biztonságos wifihálózaton keresztül csatlakozzanak az alkalmazottak az internethez”

– figyelmeztet Srnec, aki szerint épp ezért a megfelelően beállított céges biztonsági szabályzatnak ideális esetben korlátoznia kellene a magáneszközök használatát a vállalati hálózaton.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?