Egyre kevesebb lakás épül egyre drágábban

lakások
Pozsony |

A világjárvány és az ukrajnai háborús konfliktus okozta gazdasági mélyrepülés, az építőanyag- és energiaárak látványos növekedése a lakásépítésre is rányomja a bélyegét. A második negyedévben kevesebb építési engedélyt adtak ki, a lakóingatlanok ára pedig tovább nőtt.

„Az idei második negyedévben 6420 lakás építésére adtak ki engedélyt, nagyjából 4 százalékkal kevesebbre, mint egy évvel korábban” – mondta el lapunknak Jana Morháčová, a Statisztikai Hivatal szóvivője, aki szerint az engedélyek nagyjából 60 százalékát családi házakra adták ki. A második negyedévben visszaesett azonban az átadott lakások száma is. Az említett időszakban 4685 lakást vehettek használatba a tulajdonosaik, ami szintén csaknem 4 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. Az átadott lakóingatlanok 70 százaléka családi ház volt.

Régiós különbségek

Az egyes régiók között a lakásépítés szempontjából is látványos különbségek vannak. A nyolc szlovákiai megye közül négyben kevesebb lakást adtak át az egy évvel korábbinál. A legnagyobb, több mint egyharmados visszaesést Pozsony megyében regisztrálták, ahol a lakásépítés üteme már több negyedévre visszamenőleg alaposan lelassult. Ezzel szemben a legdinamikusabb, az előző évhez képest közel 40 százalékos növekedést Nyitra megye érte el, csaknem a harmadával több lakás épült azonban Trencsén megyében is.

Szédületes árvágta

A lakáspiacon egyre nagyobb gondot okoz az infláció is. „Az idei második negyedévben a lakóingatlanok építési költségei 16,6 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest, ami 2010 óta a legnagyobb növekedés. Mindez pedig meglátszik a lakóingatlanok fogyasztói árán is” – nyilatkozta Morháčová. Szerinte a látványos növekedés elsősorban az új építésű ingatlanok soha nem látott, több mint 20 százalékos éves drágulásával magyarázható, míg az öregebb lakások és családi házak ára átlagosan 13 százalékkal nőtt.

Az ingatlanárak Szlovákia összes régiójában emelkedtek, az egyes régiók között azonban a drágulás ütemét tekintve is jelentős különbségek vannak. A legjelentősebb, több mint 20 százalékos átlagos drágulást Besztercebánya, Kassa és Nagyszombat megyében mérték. Az árszínvonalat itt is elsősorban az új ingatlanok húzták felfelé. Besztercebánya megyében például ebben a szegmensben 42 százalékos árugrást mértek. Az egyedüli kivétel Kassa megye volt, ahol a régebbi lakások átlagára éves szinten 28 százalékkal nőtt, szemben az új építésűek 16 százalékos drágulásával. Nyitra megyében ugyanakkor az ingatlanárak az említett időszakban minimális mértékben, kevesebb mint 3 százalékkal nőttek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?