Egyre kevesebb a szakképzett munkaerő

gyári munka

Az országnak újabb problémával kell szembenéznie, amely egyre nagyobb hatással van a gazdaságra. 

Az óránkénti termelékenység a gazdasági teljesítmény egyik meghatározó mutatója, amely közvetlen hatással van a bérek alakulására és az életszínvonal növekedésére. A magas termelékenységű országok vállalatai versenyképesebb fizetéseket biztosítanak dolgozóik számára, ezáltal ösztönözve a gazdasági fejlődést – írja a Trend magazin.

Szlovákiai helyzet

Az Eurostat legfrissebb adatai szerint Szlovákia 2023-ra az Európai Unió átlagos termelékenységi szintjének 79,5 százalékát érte el. Ez jelentős visszaesést mutat a 2010-es adatokhoz képest, amikor az ország teljesítménye még az uniós átlag 85,2 százalékán állt.

A visszaesés hátterében a szlovák vállalatok lassabb modernizációs folyamatai állhatnak, amelyek lemaradást eredményeznek a nemzetközi versenyben. Míg számos uniós ország folyamatosan fejleszti termelési technológiáit, Szlovákiában a termelékenység 2022-ben 1,3 százalékkal csökkent, 2023-ban pedig csupán 1,1 százalékos növekedést mutatott.

Közben a korszerűbb gépek vagy robotizált technológiák alkalmazására irányuló erőfeszítéseket is szakképzett munkaerő hiánya akadályozza.

Két évtizeddel ezelőtt Szlovákia előnye a rendelkezésre álló és technikailag képzett munkaerő volt, akkor a problémát a munkahelyek hiánya jelentette. Ma a helyzet éppen az ellenkezője. Van elég üres állás, de hiányoznak a szakképzett munkavállalók 

– mondta Adrián Ďurček, a Szlovák Kereskedelmi és Iparkamara oktatásért felelős munkatársa.

A vállalatok az oktatási rendszert hibáztatják

A szlovákiai vállalatok már hosszú ideje bírálják az oktatási rendszer felépítését, amely szerintük nem készíti fel megfelelően a diákokat a munkaerőpiac követelményeire. Évente több ezer fiatal kerül ki az iskolapadból úgy, hogy tudásuk és készségeik nem felelnek meg a gazdaság elvárásainak, ami akadályozza az elhelyezkedésüket és a munkaadók számára is kihívásokat jelent.

A problémát tovább súlyosbítja az oktatási rendszer széttagolt irányítása. Míg az általános iskolák fenntartása az önkormányzatok feladata, a középiskolákat regionális szinten működtetik, az egyetemeket pedig autonóm szenátusok irányítják. Ennek következtében hiányzik az oktatás különböző szintjei közötti egységesség és folytonosság, ami megnehezíti a diákok számára a gyakorlati ismeretek megszerzését és alkalmazását.

Nincs átfogó felelősség az oktatás és a munkaerőpiac közötti átmenet biztosítására, és ez komoly problémát jelent

– mutat rá Ďurček, hangsúlyozva, hogy az oktatási reform és a vállalatokkal való szorosabb együttműködés elengedhetetlen a helyzet javításához.

Nem csak Szlovákiában okoz gondot a szakképzett munkaerő hiánya

A német ipari cégek, amelyek egyszerre szembesülnek a gyengébb eladásokkal és a megrendelések csökkenésével, a szakképzett munkaerő hiányára is panaszkodnak.

A munkapiacon továbbra is feszült a helyzet, egyes területeken szinte egyáltalán nem állnak rendelkezésre szakképzett jelentkezők – derült ki a KfW állami fejlesztési bank és az Ifo Intézet felméréséből. Példának okáért négyből három könyvelő cég és sok autóbusz-vállalat panaszkodott munkaerőhiányra.

Martin Müller, a KfW munkaerő-piaci szakértője arra figyelmeztetett, hogy a szakképzett munkaerő hiánya még mindig jelentős számú vállalatnál gátolja a növekedést. „A következő években a szakképzett munkaerő hiánya ismét fokozódni fog, ahogy a gazdasági helyzet javul, és többen elérik a nyugdíjkorhatárt” – mondta Müller.

2025-ben sem számíthatunk javulásra

Szlovákiában 2025-ben is súlyos probléma marad a szakképzett munkaerő hiánya, különösen az egészségügyben, az oktatásban és a műszaki szakmákban – állapította meg a Szakszervezetek Konföderációja (KOZ) és a Munkaadók Szövetsége (AZZZ). A munkaerőpiac kihívásait tovább fokozzák a tervezett konszolidációs intézkedések, amelyek kedvezőtlen hatással lehetnek a bérnövekedésre és az új munkahelyek létrehozására. 

Mivel a szakképzett munkaerőhiány továbbra is fennáll, a munkáltatók elengedhetetlennek tartják a külföldi munkavállalók belépési folyamatának egyszerűsítését és a bürokrácia csökkentését. Szerintük ezek a lépések nélkülözhetetlenek ahhoz, hogy a gazdaság működőképes maradjon. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?