Képarchívum
Egyetemek is csatlakoznak a holnapi tüntetéshez
Újabb megmozdulásokra kerül sor Szlovákiában és világszerte március 9-én, a meggyilkolt Ján Kuciakra és Martina Kušnírovára emlékezve. A rendezvényt országszerte az Álljunk ki a tisztességes Szlovákiáért! néven hirdetik.
A szervezők – Katarína Nagy Pázmány, Peter Nagy, Karolína Farská és Juraj Šeliga – követelései közt szerepel, hogy Ján Kuciak és Martina Kušnírová gyilkosságát nemzetközi nyomozócsapat bevonásával próbálják meg felderíteni; továbbá új kormányt szeretnének, amelynél a korrupció és bűnszervezetekkel való kapcsolat vádja nem merül fel. Eközben hangsúlyozzák függetlenségüket, és kiemelik, hogy nem tagjai politikai pártoknak. Pozsonyban az Sznf térre várják a szervezők a polgárokat.
Az egy héttel korábbi, március 2ai megemlékezéseken – a szervezők becslései alapján – mintegy ötvenezren vettek részt Szlovákia és a világ számos városában. Az önálló Szlovákia történetének egyik legnagyobb megmozdulása volt a múlt pénteki.
Levél a rektoroknak
A Főiskolai Hallgatói Tanács nyílt levelet intézett a szlovák egyetemek rektoraihoz. A levélben arra kérik az egyetemek vezetőit, hogy a megemlékezések és felvonulások szervezőit – és a hallgatókat – oly módon támogassák, hogy péntek délutánra rektori vagy dékáni szünetet hirdetnek.
Az egyik lényegi kérdés, hogy az egyetemek belefolyhatnak-e a politikai diskurzusba, és ha igen, akkor hogyan tehetik meg – mondta lapunknak Lovász Bálint, a tanács elnöke. Ez nagyon kényes kérdés, de tekintettel arra, hogy milyen válsághelyzet van a társadalomban, a Főiskolai Hallgatói Tanácsban úgy vélik, az akadémiai közeg képviselői nem hallgathatnak. Ha a közbeszéd, a politikai diskurzus elhajlik, egy bizonyos szint alá süllyed, akkor az egyetemi oktatók és hallgatók figyelmeztethetnek azokra a veszélyekre, amelyek ebből származhatnak.
Akkor, amikor a miniszterelnök összeesküvés-elméletekkel áll elő, a szélesebb látókörű egyetemi polgárok felemelhetik a szavukat, hogy ez az irány nem egyeztethető össze a tudásalapú társadalom építésével – érvelt Lovász.
Egyértelműen visszautasította és nevetségesnek nevezte azokat a – közösségi oldalon terjedő – álhíreket, melyek azt állítják, hogy az egyetemistákat és a tüntetés szervezőit külföldről támogatják és segítik.
Üres előadótermek
A felhívásra elsőként a pozsonyi Szlovák Műszaki Egyetem reagált, azóta több egyetem is jelezte, péntek délután szünetel az oktatás – csatlakozott a pozsonyi Komenský Egyetem négy kara, továbbá kassai és nagyszombati egyetemek is – a csatlakozók listája folyamatosan bővül. A Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem rektora, Ľubomír Zelenický professzor rektori szünetet hirdetett március 9-re 13:00 órától. A Középeurópai Tanulmányok Karának dékánja, Bárczi Zsófia lapunknak elmondta, támogatja a döntést; hozzáfűzte, fontosnak tartja, hogy ilyen kritikus helyzetben az állampolgárok szabadon fejezhessék ki szolidaritásukat és nemtetszésüket.
Petheő Attila, a Selye János Egyetem sajtóreferense juttatta el az Új Szóhoz az egyetem állásfoglalását: „A Selye János Egyetem vezetősége és az Egyetem Hallgatói Önkormányzatának vezetése, értékelve a helyzetet, úgy döntött, hogy csatlakozunk a szlovákiai egyetemekhez. Egyetemünk teljesen szabad lehetőséget ad arra, hogy a péntek délutánra tervezett társadalmi megmozduláson az egyetem akadémiai közösségének tagjai belátásuk szerint részt vehessenek.” A külföldi egyetemek közül a brünni Masaryk Egyetem rektora jelezte elsőként, hogy támogatja a szlovák egyetemek kezdeményezését, és a szolidaritását fejezte ki a kialakult helyzet miatt. A rektor érvelésében arra hivatkozott, hogy az egyetemükön több ezer hallgató tanul Szlovákiából. Prágában a szlovák nagykövetség épületénél tartanak megemlékezést, melyen lapunk munkatársának, Vrabec Máriának könyvéből – Róbert Bezák: Vallomás – olvasnak fel részleteket.
Nyilatkozatot tett közzé a nem formális oktatás módszereit meghonosító Tandem közhasznú szervezet. Úgy vélik: „Ha nem történik változás az ország élén, maffiaállammá válhatunk.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.