Egyedül nem indulhat bálba

Vladimír Mečiar újra megjelent a színen, ha úgy tetszik, előbújt odújából, és mint mindig, most is sok mindenről külön bejáratú véleménye van. Amit mond, természetesen most is az ország érdekeit szem előtt tartva mondja.

„Bugárék kijelentését ugyanolyan fenntartásokkal fogadom, mint amikor a kormányból való kilépésük szándékát jelezték.” Fecsó Yvett felvétele

Vladimír Mečiar újra megjelent a színen, ha úgy tetszik, előbújt odújából, és mint mindig, most is sok mindenről külön bejáratú véleménye van. Amit mond, természetesen most is az ország érdekeit szem előtt tartva mondja.

Suttogják, hogy tárgyalások folynak a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom és a Magyar Koalíció Pártja között, sőt Rudolf Žiak alelnök ezt nyilvánosan is elismerte. Mire jutottak eddig?

Attól függ, milyen szinten, és mely régiókban. Ott, ahol HZDS-es a megyei elnök, például Nyitrán, Nagyszombatban vagy Besztercebányán, muszáj tárgyalnunk az MKP képviselőivel, ellenkező esetben sok döntést nem lehetne meghozni. A megyei tapasztalatok csökkentik a két párt közötti ellentétet, és reális esélyt teremtenek a kétoldalú párbeszédre. Azt azonban, hogy valakik valahol elbeszélgetnek, nehéz pártközi tárgyalásnak minősíteni.

Legfelsőbb szinten tehát nem folynak tárgyalások?

Bugár Bélával nem találkoztam ez ügyben, és nem is készül ilyen találkozó. Az álláspontunk viszont az, hogy nincs olyan párt, amellyel kizárnánk a választások utáni együttműködés lehetőségét, feltéve, ha ők is az európai integrációt tűzik ki célul. Ez a kérdés nyitott, mivel Szlovákiában jelenleg két párt tudhat maga mögött stabil választói hátteret, a HZDS és az MKP. A többi párt támogatása kérdéses és kiszámíthatatlan. A koalíciók alakításának kérdése is bonyolódik, mivel a jelenlegi kormánykoalícióban lassan mindenki mindenkitől elhatárolódik. Ha Szlovákia stabilizálása a cél, az egész politikai színteret stabilizálni kell.

Az MKP vezetősége jelezte, hogy ha elfogadják a Kereszténydemokrata Mozgalom kedvezménytörvényt hatályon kívül helyező javaslatát, nem kívánnak egy kormányban lenni a kereszténydemokratákkal. Ilyen helyzetben a HZDS a KDH-t vagy az MKP-t választaná?

Bugárék kijelentését ugyanolyan fenntartásokkal fogadom, mint amikor a kormányból való kilépésük szándékát jelezték. A választások másnapján valamennyi érdekelt józanabb lesz. Először fordul elő, hogy nem tudjuk megjósolni a voksolás eredményét. Mindenképpen figyelembe kell vennünk, hogy az MKP tagja az Európai Demokratikus Uniónak, amelynek mi is tagjai szeretnénk lenni.

A KDH is tagja az EDU-nak…

Igen, de Bugár Béla kijelentéseit figyelembe véve úgy tűnik, a HZDS felvételét illetően jelenleg az MKP engedékenyebb, mint a KDH.

A közvélemény-kutatások eredményei alapján a HZDS a legerősebb politikai párt. Gondolom, ez a tény optimizmussal tölti el önt. Több párt kijelentette, hogy elfogadnák partnerként a HZDS-t, de Mečiar nélkül, azaz az ön személye ellen van kifogásuk. Hajlandó lenne adott esetben a háttérbe vonulni?

Ezt főleg Robert Fico hangoztatja, méghozzá személyes indíttatásból. Miniszterelnök akar lenni, és minden szóba jöhető konkurenst megfenyet. Mi nem így gondolkodunk. Végtére is, senki sem mondhatja meg, ki legyen egy másik párt elnöke. A kormányalakítás során mindenekelőtt a választások eredményét kell figyelembe venni, csak ezután lehet tárgyalni a koalícióról. Jelenleg mindenki kormányt alakít gondolatban, de senki nem beszél arról, mi lenne az új kormány feladata, senki sem nevezi nevén a problémákat. Spekulatív eszmefuttatásokat hallunk, arról beszélnek, hogy a választásokat az nyeri, aki kormányt tud alakítani, nem pedig az, aki megszerzi a választók többségének bizalmát. Ez nem demokratikus gondolkodás.

Ha már említette Robert Ficót, meg kell kérdeznem: mi a véleménye arról a kijelentéséről, hogy amíg ön áll a HZDS élén, a Smer nem szövetkezik az önök pártjával. Ön is hasonlóan vélekedik Ficóról mint pártelnökről?

Én nem szabok ugyanolyan buta feltételt, mint ő. Ha a Smernek ő kell, ám legyen. Egyébként ami a beharangozott „új arcokat” illeti, eddig egyet sem mutattak be, csak olyanokkal találkoztunk, akik másutt nem tudtak érvényesülni. A Smerrel való együttműködés legfőbb problémáját számukra azok az emberek jelentik, akik távoztak a HZDS-ből, és felbukkantak Fico mellett. ĺgy akik nem kellettek nekünk, most koalíciós partnerként térnének vissza. Fico szerintem nem eléggé érett a politizálásra, nem komplex egyéniség. Folyton kritizál, miközben megoldásokkal nem tud szolgálni.

Ezek szerint inkább az MKP, mint a Smer?

Konkrét leszek: a Smer az utolsó helyen szerepel a listánkon, csak a legvégső esetben ülünk le velük tárgyalni.

El tudna képzelni egy közös kormányt az MKP-vel? Ha igen, mely minisztériumokat bízná magyar miniszterekre?

Számomra nem a pártok, hanem a pártprogramok, a célok a fontosak. Ha az ország érdekeit szolgálják, reálisan mérlegelhetjük ezt az alternatívát. A legmagasabb szintű tárgyalások megkezdéséhez az MKP pozitív jelzésére lenne szükségünk, mivel nyolc éve nem tárgyaltunk. A miniszteri székek elosztása nálam az utolsó helyen szerepel a fontossági sorrendben. A kormányfő nem engedheti ki a kezéből a belügyi és a pénzügyi tárcát, az összes többiről lehet tárgyalni.

Ha a szükség úgy hozná, hajlandó lenne lemondani a miniszterelnöki székről, és „egyszerű” képviselőként beülni a parlamentbe?

Akkor mondhatnék le arról a bizonyos székről, ha rajta ülnék. Mivel jelenleg semmilyen széken nem ülök, nincs is miről lemondanom. Jelenleg csak annyit tudok bizonyosan, hogy a HZDS elnökeként kívánom vezetni a pártot a választásokon, amelyeket a lehető legnagyobb szavazatkülönbséggel szeretnénk megnyerni. Az összes ezt követő dolog csak spekuláció. Aki táncolni akar, táncpartnerre van szüksége, egyedül nem mehet bálba. A HZDS jelenleg táncpartnerre vár.

A kezdvezménytörvény ügyében ön sokáig nem szólalt meg, aztán a Nový deňnek azt nyilatkozta, hogy ez a probléma sokkal nagyobb, mint amilyennek első látásra tűnhet. Mit értett ez alatt?

Én már a törvény megszületését követően, elsőként nyilatkozva örömmel fogadtam, hogy a Magyar Köztársaság területén kedvezményeket élvezhetnek a magyar nemzetiségű külföldi állampolgárok. Azt is mondtam, hogy bárcsak minél több ilyen kedvezmény létezne, és bárcsak senki sem lenne hátrányosan megkülönböztetve ez által. A törvénynek azok a részei, amelyek túllépik Magyarország határait, hibásak, mivel egyenlőtlenséget teremtenek a polgárok között, ezen felül alkotmányellenesek is. Főleg a magyar tannyelvű iskolák diákjainak támogatására gondolok. Ami manapság Szlovákiában folyik, az a dolgok elodázása. A kormány hallgat, és nem törekszik megoldásra, gondolom, a következő kormányra akarják hárítani ezt a feladatot. Jelenleg egyesek Orbánnal tárgyalnak, mások a szocialistákkal, mindenki politikai tőkét akar kovácsolni a dologból, áprilisban pedig választások lesznek Magyarországon. Az utóbbi időben, sajnos, sok meggondolatlan és sértő kijelentés hangzott el ennek kapcsán a szlovákiai magyar kisebbség rovására.

Ebben pont a HZDS parlamenti képviselői vitték a prímet...

Igen.

Elismeri, hogy néhányan közülük túllőttek a célon?

Ezek az indulattól fűtött hozzászólások sok esetben nem voltak összhangban a párt érdekeivel, személyes megnyilvánulásoknak tekinthetők. Nem hiszem, hogy e vita miatt romlott volna a HZDS és az MKP viszonya. Mindkét pártban vannak hidegfejű és temperamentumos emberek, egyes MKP-s képviselők is gyakran ütnek meg emotív hangot.

Gyimesi György személye és pártja a szlovákiai magyarok többségének körében meglehetősen népszerűtlen. Miért fontos az önök számára ez az együttműködés?

Gyimesi úr egy olyan párt vezetője, amely nem elfogult a magyar nemzetiségű polgárok iránt. Ők baloldali és jobboldali választókban gondolkodnak, csakúgy, mint mi. Kommunális szinten az együttműködés reális, már csak azért is, mert a szlovákiai magyarok között is vannak baloldali és jobboldali érzelműek. Gyimesiék ráadásul úgy vélik, az MKP elsősorban a Dunaszerdahelyi és a Komáromi járásban fejt ki számottevő tevékenységet, keleten már lanyhább az érdeklődés.

Mit gondol, visszatér Ivan Lexa az országba? Kapcsolatban áll ön a titkosszolgálat egykori első emberével?

Szabadlábra helyezése óta egyszer találkoztam vele, azóta nem hallottam felőle. A jelenlegi kormány szerintem deformálja az igazságot, csak a rájuk nézve kedvező részleteket hozzák nyilvánosságra. Lexa nem bűnöző. Rendkívül intelligens embernek és kitűnő szervezőnek tartom.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?