Kávé, tea, citromos víz? A Good Food for Health projekt keretében Zdenka Solík táplálkozási szakértő elárulta, hogy melyik ételek ártanak a szervezetünknek, és fordítva.
Mutatjuk azt az 5 ételt, amit nem szabad éhgyomorra enni
1. Csípős ételek
Azon ételek közé, amelyeket nem szabad éhgyomorra fogyasztanunk, elsősorban a gyomrot irritáló fűszeres élelmiszerek tartoznak. A különböző fűszerek és a chilipaprikák kapszaicin nevű anyagot tartalmaznak. Ezek irritálják a szájban és a nyelőcsőben lévő idegvégződéseket, égő érzést okoznak, és serkenthetik a gyomorsav termelődését, ami gyomorégéshez vezethet.
2. Ízesített, energia- és édesített italok
Éhgyomorra az édesített vizeket és energiaitalokat több okból is kerülni kell:
az energiaitalok magas cukortartalmuk mellett nagy mennyiségű koffeint és más stimulánsokat tartalmaznak. Éhgyomorra a koffein irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, és gyomorégést okozhat. A koffein és a cukor kombinációja idegességhez, álmatlansághoz és megnövekedett vérnyomáshoz vezethet.
A vércukorszint gyors emelkedése és csökkenése veszélyes lehet: a cukros italok nagy mennyiségű egyszerű cukrot tartalmaznak, amelyek gyorsan felszívódnak a véráramba. Ez a vércukorszint hirtelen emelkedését okozza, amelyet gyors csökkenés követ. Ezek az ingadozások fáradtsághoz, ingerlékenységhez, hangulatváltozásokhoz és fokozott étvágyhoz vezethetnek.
Fennáll a dehidratáció veszélye. Bár a cukros italok vizet tartalmaznak, a magas cukortartalom kiszáradást okozhat. Ennek oka, hogy a cukor vizet vonz a sejtekből, ami folyadékveszteséghez vezet.
Nagy az elhízás kockázata: a cukros italok rendszeres fogyasztása az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek és más egészségügyi problémák fokozott kockázatával jár.
3. Zsíros ételek
A zsíros ételeket nehezebb megemészteni, mert a szervezetnek hosszabb időbe telik feldolgozni őket. Ha éhgyomorra eszünk belőlük, az emésztőrendszernek sokkal keményebben kell dolgoznia.
Ráadásul a zsíros ételek fokozhatják a gyomorsavtermelést, ami gyomorégéshez és savas refluxhoz vezethet. Továbbá, a zsíros ételekben lévő zsírok puffadást és gázokat okozhatnak, mivel nehezebben bomlanak le. Ezen kívül zsíros ételek fogyasztásakor gyakran előfordulhatnak görcsök és hasi fájdalmak.
4. Smoothie italok
Bár a turmixokat gyakran az egészséges és tápláló élelmiszerek közé sorolják, teljesen éhgyomorra történő fogyasztásuk egyeseknél káros hatásokkal járhat. Ennek több oka is van.
Az egyik a vércukorszint gyors emelkedése: a turmixok, különösen a gyümölcsösek, nagy mennyiségű fruktózt tartalmaznak, ami egy egyszerű cukor. Ha éhgyomorra iszunk turmixot, a vércukorszintünk gyorsan megemelkedik, majd lezuhan. Ezek az ingadozások fáradtsághoz, ingerlékenységhez és fokozott étvágyhoz vezethetnek.
A smoothie-k megterhelhetik az emésztőrendszert: ha a gyomrunk teljesen üres, akkor nehezen tudja feldolgozni a turmixban lévő nagy mennyiségű gyümölcsöt és zöldséget egyszerre. Ez puffadáshoz és egyéb emésztési problémákhoz vezethet.
Gondot okozhat a fehérje és egészséges zsírok hiánya is: a legtöbb turmix főleg gyümölcsökből és zöldségekből származó szénhidrátokat tartalmaz. Ha a turmix nem tartalmaz fehérjeforrásokat (pl. joghurt, tej, diófélék) és egészséges zsírokat (pl. avokádó, magvak), akkor nem sokkal az elfogyasztása után ismét éhséget érezhetünk.
5. Alkohol
Bár romantikusan hangzik, a napot pezsgővel kezdeni vagy a szállodai reggelinél egy pohár pezsgőt meginni semmiképpen sem ajánlja Zdenka Solík szakértő. Ugyanis ha üres a gyomor, az alkohol gyorsabban felszívódik a véráramba. Ez azt jelenti, hogy a hatása gyorsabban és intenzívebben érezhető. Az alkohol gyorsabb felszívódása növeli a mérgezés kockázatát, ami különböző egészségügyi problémákhoz vezethet, többek között hányáshoz, fejfájáshoz, kiszáradáshoz és akár eszméletvesztéshez is.
Az alkohol irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, különösen, ha az üres. Ez gyomorégéshez, hasi fájdalomhoz vezethet, és fokozza a gyomorfekély kialakulásának a kockázatát.
A hosszan tartó és túlzott alkoholfogyasztás, különösen éhgyomorra, növeli a kockázatát annak, hogy kialakul a száj, a garat, a nyelőcső, a máj és a vastagbél daganatos megbetegedése.
(pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.