A mesterséges intelligencia (MI) alapú rendszer automatikusan elemzi a röntgenfelvételeket és azonosítja a törések jelenlétét.
Mesterséges intelligencia segíti az orvosok munkáját Kassán
A kassai L. Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) innovatív, mesterséges intelligencia alapú szoftvert használ, hogy felgyorsítsa a törések diagnosztizálását a sürgősségi osztályokon. A több hónapja működő rendszer gyorsabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé. Monika Krišková, az UNLP szóvivője a hírügynökségnek elmondta, az UNLP az első kórház Szlovákiában, amely elkezdte használni ezt az innovációt a sürgősségi osztályokon.
Az MI rendszer automatikusan elemzi a röntgenfelvételeket és azonosítja a törések jelenlétét. Az orvos másodperceken belül kap egy jelentést.
„Látjuk a képernyőn a megjelölt területet, ahol törés vagy repedés van. A szoftver még több vetületet is automatikusan kiértékel. Megtalálja azokat a helyeket, ahol törés van, de azokat is, ahol sérülésre gyanakszik” - magyarázza Piotr Pedowski, a radiodiagnosztikai és képalkotó osztály vezetője
A szoftvert mindenféle csonttípus töréseinek diagnosztizálására használják. 97 százalékos pontossággal és a diagnosztikai folyamatot közel 30 százalékkal lerövidítő sebességgel a rendszer lehetővé teszi az orvosok számára, hogy a legnehezebb eseteket is hatékonyabban kezeljék.
„A mesterséges intelligencia használatával nemcsak gyorsabban azonosíthatjuk a töréseket, hanem csökkenthetjük a hibaarányt is, különösen éjszaka, amikor a fáradtság miatt megnő ennek a kockázata. Az egyedülálló technológia lehetővé teszi számunkra, hogy növeljük a vizsgálatok számát, miközben javítjuk a betegellátás minőségét” - tette hozzá.
A mesterséges intelligenciát a végtagok, a medence, a törzs, a nyaki gerinc és a mellkasi gerinc számos röntgenfelvétele alapján programozták be. Az UNLP orvosai újabb képeket és adatokat adnak hozzá a szoftverhez, amely fokozatosan megtanítja arra, hogy a legapróbb részleteket és kétértelműségeket is felismerje.
Štefana Štolfa, az orvosi eljárások osztályának helyettese szerint azonban fontos, hogy az orvos ellenőrizze az MI következtetéseit.
„Az MI jelzi, hogy egy adott helyen törés lehet, a radiológus pedig részletesen megnézi. Lehet, hogy egy régebbi sérülésről van szó, vagy esetleg katétert észlelt. Az MI ezekett észreveszi, és figyelmezteti az orvost, ami segít a diagnózis felállításában, különösen a fiatalabb kollégáknak, akiknek még nincs annyi tapasztalatuk” - mondta.
Szerinte ez különösen fontos, amikor az orvosok éjszaka vannak szolgálatban.
„A szakértői tanulmányok szerint a hibaarány a törésdiagnosztikában akár 24 százalék is lehet hajnali három és öt óra között, főként a fáradtság miatt” - mondta, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia minimalizálja a hiba kockázatát.
(tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.