<p>Néhány hónappal azután, hogy a Szlovák Vasúttársaság (ZSSK) ismételten bevezette a korábban veszteséggel közlekedő InterCity (IC)- járatokat a Pozsony és Kassa vonalon, az illetékesek rájöttek, hogy a szerelvények a modernizált vasútvonalakon sem képesek gyorsabban haladni 120 km/óránál, próbaüzemben ezért német mozdonyokkal tesztelik a nagyobb sebességet.</p>
Danko vonatait német mozdony húzza
Andrej Danko házelnök, az SNS elnökének utasítására állították ismét forgalomba tavaly december 11-től az IC-vonatokat. Korábban azért törölték a járatot, mert veszteséget termelt. Az IC vonatok üzemeltetésére a vasúttársaság nem kap állami támogatást, üzemeltetésüket saját zsebből finanszírozza. Danko nem titkolta, hogy a vonatokat azért akarja visszaállítani, hogy kitúrja a vonalról a cseh RegioJet magántársaság sárga vonatait. Többször hangoztatta, hogy ki nem állhatja az országban közlekedő sárga vonatszerelvényeket. A terve bevált, a társaság, mely a konkurenciaharcnak köszönhetően az állami vasúttársaságot is rákényszerítette a szolgáltatások minőségének javítására, idén januárban kénytelen volt kivonulni a vonalról.
A ZSSK tegnap elismerte, a rendelkezésre álló, több mint 20, nemegyszer 40 éves mozdonyokkal képtelenek bebiztosítani az IC-vonatok gyors és megbízható üzemeltetését. Magyarán: míg Danko azt hangoztatta, hogy a vonalon csak szlovák társaságot akar látni szlovák szerelvényekkel, addig a ZSSK rájött, külföldi segítség nélkül nem tudja ezt a szolgáltatást nyújtani.
Külföldi segítség
Danko a RegioJeten kívül rendszeresen bírálja Daniel Křetinský cseh milliárdost. Zavarja ugyanis, hogy a vállalkozó egyre nagyobb befolyásra tesz szert a szlovák energetikában. Paradox módon most épp Křetinský segítségére szorult. A Szlovák Vasúttársaság ugyanis Křetinský egyik cégének, a LokoTrainnek a tulajdonában levő, német gyártású Vectron mozdonnyal teszteli, milyen változást jelentene, ha az IC-járatokat ilyen korszerű mozdony húzná. „Valóban korszerű, megbízható mozdonyról van szó” – közölte a ZSSK szóvivője, Tomáš Kováč. A Vectront egyelőre egy, Pozsony–Kassa között ingázó IC-szerelvényhez sorolták. Három hónapos próbaidőre kapta kölcsön a ZSSK, cserébe egy öregebb mozdonyt adott a társaságnak ugyancsak próbaidőre, így a Vectron kölcsönzéséért a társaság nem fizetett.
A következő hetekben a Pozsony–Zsolna–Kassa vonalon ingázó klasszikus gyorsvonatoknál is letesztelik. „Ki akarjuk próbálni a mozdony gyorsulását és egyéb tulajdonságait, elsősorban a modernizált vasútvonalakon, illetve egy-két tátrai szakaszon, ahol a vonatsíneknek sok helyütt nagyobb a dőlésszöge” – mondta Kováč.
Gyorsabb, jobb, külföldi
A főváros és Puhó közti vasútvonal több szakaszát már modernizálták, így itt a szerelvények 160 km/órás sebességgel is közlekedhetnek, egyelőre viszont egyetlen szlovák vonat sem éri el ezt a sebességet – főleg az elöregedett mozdonyok miatt. A 350-es sorozatszámú mozdonyokat még az előző évszázad 70-es éveiben gyártottak.
A Vectront a Siemens társaság gyártja, s jelenleg ez az országban közlekedő legmodernebb mozdony. Eddig a RegioJet használta Szlovákiában – a társaság tulajdonában 5 Vectron van – a Pozsony–Kassa vonalon, miután januárban távozott innen, a mozdonyokat már csak a Prága–Kassa vonalon helyezi forgalomba.
A Vectron, korszerű motorjának köszönhetően sokkal gyorsabban eléri a 160 km/órás végsebességét, mint a ZSSK által használt mozdonyok a 120km/órát. A Vectron teljesítménye 6400 kW, az állami mozdonyoké 4000 kW. Ráadásul a modern fékrendszerének köszönhetően jóval később kezdhet fékezni a megálló előtt. Mindez hozzájárul ahhoz, hogy egy adott szakaszt gyorsabban megtesz az állami vasúttársaság szerelvényeinél.
Fontos gyorsaság
A ZSSK szerint az utasok a szerelvényeken nyújtott szolgáltatásokon kívül épp a járatok gyorsaságát tartják a legfontosabbnak. „A fizető utasok számának növelése érdekében elkerülhetetlen a gyorsaság növelése” – közölte Patrik Horný, a ZSSK gazdasági osztályának vezetője.
Az állam tervei szerint 2020-ig véget ér a Pozsony–Zsolna közti vasútvonal teljes modernizálása, így az egész szakaszon engedélyezett lesz a 160 km/órás sebesség. Ez a klasszikus gyorsvonatok esetében fél órával csökkentheti a menetidőt. Ha a ZSSK élni akar ezzel a lehetőséggel, kénytelen lesz új, korszerű mozdonyokat vásárolni, ellenkező esetben csak nehezen tud majd válaszolni arra a kérdésre, miért költött az állam vasútvonal modernizálása több tízmillió eurót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.