Danko: Nagy-Britannia velünk szintén nem volt szolidáris

Andrej Danko
Pozsony |

A koalíciós partnerek kedden tartott sajtótájékoztatóján Andrej Danko (SNS) és Robert Fico (Smer-SD) is állást foglalt Szergej Szkripal, a Nagy-Britanniában megmérgezett volt orosz ügynök ügyével kapcsolatban.
 

Ugyan több állam orosz diplomatákat utasított ki, Szlovákia ezt eddig nem tette meg. Andrej Kiska államfő világos szlovák állásfoglalást vár az ügyben. Fico mindenkit felszólított, hogy őrizze meg a józan eszét, az elnöknek pedig azt üzente, hogy nyugodjon meg, valamint hogy Szlovákia szuverén állam. Danko pedig értékelte, hogy Szlovákia ahhoz a 12 államhoz tartozik, amely komolyan elemzi a helyzetet. A házelnök szerint Pozsony jó viszonyt ápol Moszkvával, Fico pedig fontos partnernek nevezte Oroszországot.

"Őrizzük meg a józan eszünket és a saját külpolitikánkat. Önálló állam vagyunk!" - nyilatkozta Danko. Szerinte nem szerencsés, hogy Szlovákiát aszerint ítéljék meg, hogy hány orosz diplomatát utasít ki.

"Nagy-Britannia velünk szintén nem volt szolidáris, és ezt tudatosítanunk kell."

Danko rámutatott Nagy-Britanniának az Európai Unióval szembeni kötelezettségeire is. Elmondása szerint a briteknek sok olyan feladatuk maradt, amit Szlovákiával szemben teljesíteniük kell.
 

Cséfalvay Katalin (Most-Híd), a külügyi bizottság elnöke kedden arról tájékoztatta a TASR hírügynökséget, hogy a Nagy-Britannia területén végrehajtott orosz támadással és az EU-tagok reakciójával összefüggésben bizottsági ülést hív össze. Az ülésen meghallgatják a külügyminisztérium tájékoztatását azzal kapcsolatban, hogy novicsok nevű tiltott vegyi anyagot vetettek be az Európai Unió (EU) területén.

A bizottság elnöke szerint Szlovákia nem tehet úgy, mintha ez a súlyos támadás nem érintené. Rámutatott: Theresa May brit kormányfő egyértelműen Oroszország agresszív viselkedésével hozta összefüggésbe ezt a durva és könyörtelen támadást, melyet Európával és a szomszédaival szemben tanúsít.

Cséfalvay arra kíváncsi, hogy Szlovákia miért nem csatlakozott ahhoz a 18 EU-tagállamhoz, amelyek kiutasították az orosz diplomatákat. A képviselőnő szerint a szlovák diplomáciának keményebben kellett volna fellépnie Oroszországgal szemben már akkor, amikor a Putyin-féle vezetés a nemzetközi joggal ellentétesen annaktálta a Krímet, fegyveres konfliktust szított Kelet-Ukrajnában, vagy amikor Donbas fölött lelőttek egy MH17 típusú maláj utasszállítót. 
 

„Ahogy már többször elmondtam, Oroszországnak határozottan meg kell mutatni, hogy létezik egy piros vonal, amelynek átlépése következményekkel jár” 

– tette hozzá Cséfalvay, majd a kormányprogramból idézte azt a részt, amely Szlovákia európai és atlanti irányultságának megőrzésére vonatkozik. Szerinte ehhez az is hozzátartozik, hogy Szlovákia szolidaritást vállal azokkal a szövetségeseivel, amelyek szuverenitását vagy érdekeit egy agresszor fenyegeti. 

„Nem beszélve arról, ha egy EU-tag vagy egy NATO-szövetséges területén mérges gázzal követnek el gyilkosságot, miközben a gyanúsított egy állam” – tette hozzá.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?