Csehország a vörös jelzésű országok listájára kerül. Ezt Igor Matovič (OĽANO) kormányfő erősítette meg a központi válságstáb ülése közben. Egyúttal bírálta Martin Klus (SaS) külügyi államtitkárt, amiért a döntést még a tárgyalás idején nyilvánosságra hozta a közösségi oldalán. Mint állítja, ezzel rossz diplomáciai helyzetbe hozta Szlovákiát Csehországgal szemben. A döntésről először Andrej Babiš kormányfőt akarta személyesen tájékoztatni.
Csehország a vörös jelzésű országok listájára kerül
„Martin Klus nem állt ellen a Facebook csábításának, és ezt a nagyon fontos Csehországot érintő döntést, szerintem felelőtlen módon, már a központi válságstáb ülésén a sajtó rendelkezésére bocsátotta… Ez problémát jelent, természetesen, az lett volna a helyénvaló, ha erről a Csehországot komolyan érintő intézkedésről először a cseh kormányfőt tájékoztatom – személyesen. Mikor ránéztem a telefonomra, láttam, hogy Martin Klus már ezt közölte a nyilvánossággal” – mondta Matovič, azt is hozzátéve, hogy ez szerinte nagy hiba volt Klus részéről. Hogy a helyzetre miként reagált Babiš, egyelőre nem tudta, mivel csak a sajtótájékoztató után akarta vele felvenni a kapcsolatot.
Matovič sajnálja a kialakult helyzetet. „Van, akinek az ilyen üléseken – megjegyzem: a központi válságstáb ülésén –, el kellene venni a telefonját, mint egy kisgyereknek, és be kellene azt zárni valahol kint egy szekrénybe” – jegyezte meg.
Csehország péntektől (szeptember 18.) kerül fel a vörös jelzésű országok listájára. Ennek oka, hogy naponta gyorsan nő a fertőzöttek száma – tájékoztatott Klus az ülés idején. Mint elmondta: újabban mindenkinek, aki Csehország területéről tér vissza, egy 72 óránál nem régebbi negatív teszteredményt kell felmutatnia, vagy az e-hranica űrlapon keresztül ötnapos otthoni karanténba kell vonulnia, amely egy teszttel végződik. Kivételt azok az ingázók képeznek, akik a legközelebbi határátkelőtől számított 30 kilométeres körzeten belül mozognak, legyen szó akár diákokról, akár pedagógusokról, kutatókról, egészségügyi dolgozókról, mezőgazdasági gazdálkodókról, szociális munkásokról, a kritikus infrastruktúrában dolgozókról, egyes sportolókról vagy akár művészekről. Az intézkedés betartását szúrópróbaszerűen ellenőrzik, többek között a mobiltelefonok ún. trackelésén keresztül.
Ausztria és Magyarország egyelőre a zöld jelzésű országok között marad. Ezek esetében azonban fennáll a veszély, hogy lényegében bármikor vörös jelzésű országokká válhatnak. Klus ezért azt tanácsolja, hogy mérlegeljük a tervezett utunkat, és ne utazzunk azokba a régiókba, amelyek listáját a Külügyminisztérium hamarosan nyilvánosságra hozza. Arról, hogy lezárják-e az ukrán határt, a következő napokban fognak dönteni – tájékoztatott Klus.
Hozzátette: Svédországot, Bulgáriát és Kanadát a biztonságos országok listájára sorolták. Belgium, Hollandia és Portugália esetében jelenleg várnak az efféle átminősítéssel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.