Csáky még nem döntött, indul-e a pártelnöki székért 2011-ben

Pozsony |

<p>A Magyar Koalíció Pártja számára a nyelvtörvény nem tekinthető lezárt ügynek, a párt amerikai és európai fórumokon is szeretné felhívni a figyelmet rá. Ezt Csáky Pál pártelnök mondta a TASR hírügynökségnek adott évértékelő interjújában. Az MKP az Alkotmánybírósághoz szeretne fordulni, ehhez azonban több képviselői aláírásra lenne szükség, mint amennyivel jelenleg rendelkezik, ezért az ellenzéki kollégák támogatására is számít. Csáky elégedett az MKP teljesítményével az idei három választáson, és nem tart attól, hogy a párt radikalizálódnak.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript"></script>
</p>
<!-- AddThis Button END -->

Ez az év meglehetősen turbulens volt az MKP számára. Néhány ismert arc távozott, és meggyengültek a regionális pártstruktúrák is. Hogyan értékeli ezt a pártelnöki székből, és milyen a helyzet a párton belül?
Valóban igényes év volt, köztársaságielnök-, európai parlamenti és megyei önkormányzati választások is voltak. Örülök, hogy tisztességgel helyt álltunk mindhárom választáson, sőt, a megyei a szerényebb eredmények ellenére jobbak a pozícióink, mint négy éve voltak. Többek azt vizionálták, hogy az MKP ki fog szorulni az ellenzéki együttműködésből, ám ennek az lett az eredménye, hogy a párt a politikai tér közepére került, és vannak szabad kapcsolódási pontjaink más pártok számára is. Úgy gondolom, a köztársaságielnök-vlasztás során a magyar állampolgárok egyértelmű üzenetet küldtek: ha egy valódi szlovák demokrata szólítja meg őket, pozitív alternatívát kínálva, akkor azt tudják támogatni. Megvédtük a pozíciónkat az európai parlamenti választások során is, holott egyes közvélemény-kutatások azt mutatták, hogy csak egy képviselőnk lesz. Igaz, voltak fezsültségek a párton belül. Ez nem volt teljesen fair folyamat, mivel kollégáink úgy tettek, mintha komolyan tárgyalnának velünk, miközben már tudták, hogy új pártot fognak alapítani, már a domainnév is le volt foglalva, Úgy gondolom, ezt nem az MKP volt tagjai találták ki. Emögött inkább a Smer kézjegyét sejtem, akinek szüksége van a lojális magyarokra. Azt várták, hogy a tagság fele elmegy, és az MKP egy működésképtelen párt lesz. ezt követően Érsekújvárott volt egy pártgyűlésünk, ahova 3000 ember jött el, és tömegesen fejezték ki: maradni szeretnének. De említhetném a nyelvtörvény elleni dunaszerdahelyi nagygyűlést is, melynek nagyon impozáns eredménye volt, ami örömmel tölt el.

Jövőre parlamenti választások lesznek. Hogyan készülnek erre? Van már konkrét programjuk?
A programot már készítjük, jóllehet még nincs készen. Az októberi pártkongresszuson elfogadtuk a pártprogramot, mely a választási program kiindulási alapja lesz. Úgy gondolom, ez utóbbit februárban bemutathatjuk. Most a kampánystratégián dolgozunk. Biztos vagyok benne, hogy esélyünk van a sikerre, ha sikerül megtartani a kapcsolatos választóinkkal. Úgy tekintek rájuk, mint egy nagy családra, melyben nem csak politikai kötődések vannak, és éppen ez a momentum biztosítja a párt számára a stabilitást.

Jelezte, hogy 2011-ben restrukturalizációk várhatók az MKP-ban. Nem tervezi, hogy korábban számon kéri az esetleges választási sikertelenséget a felelősökön?
A kérdés második fele tárgytalan, mert az MKP jól fog szerepelni a választásokon. Alapszabályunk értelmében négyéves megbízatási időszakok vannak a pártban. Legutóbb 2007-ben volt tisztújító közgyűlésünk, és 2011-ben lesz hasonló. Ezt restrukturalizáció fogja megelőzni. Meg akarjuk várni az önkormányzati választások eredményét is. Ezt követően minden tisztségviselő benyújtja a lemondását, beleértve engem is, és új választások jönnek, kvázi zöld mezőn. A jövő évben arról fogunk vitázni, megváltoztatjuk-e az elnökség struktúrját, milyen kompetenciákat adunk a régióknak, és hogyan lehet a központból hatékonyan befolyásolni a regionális történéseket. Meggyőződésem, hogy mi vagyunk az egyik leginkább decentrált párt Közép-Európában.

Már eldöntötte, hogy indul-e a pártelnöki posztért?
Nem, még korai erről beszélni.

A közvélemény-kutatások alapján az MKP a megválaszthatóság határán van, noha az ön véleménye a közvélemény-kutatásokról széles körben ismert. Nem fenyeget, hogy az MKP nem fog bekerülni a parlamentbe?
Nem akarom dehonesztáló jelzőkkel illetni a közvélemény-kutatásokat, erre nincs jogom, és minden politikus hibát követ el, aki azt állítja, hogy jobban ismeri a nép véleményét, mint bárki más. De e téren két probléma van. Az egyik, hogy a különböző ügynökségek eltérő értékekekt mutatnak ki, a másik, hogy ebben az évben három választás volt. Úgy gondolom, ezek a legmegbízhatóbb közvélemény-kutatások.

Egyedül indul az MKP, vagy koalíciót köt valakivel?
Erről még nem döntöttünk. Ez az Országos Tanács hatásköre. Feltételezem, hogy erről február-március folyamán fogunk határozni. De ismerem a párton belüli véleményeket, és csaknem 100 százalékos bizonyossággal állíthatom, hogy egyedül fogink indulni. Az önkormányzati választások során azonban koalíciókat fogunk alakítani.

A megyei választások előtt elutasította az együttműködést Bugár Béla párjával, a Most-Híddal. Ennek elnöke önt akkoriban egy olyan vállalkozóhoz hasonlította, aki romba dönti saját vállalatát.
Nem léptünk koalícióra a HZDS-szel sem, és Pozsony megyét leszámítva a KDH-val és az SDKÚ-val sem, így nem értem, miért kellene koalícióra lépnünk egy olyan párttal, amelynek célja az ellenzéki együttműködés szétverése. A vállalkozós hasonlat inkább Bugár úr esetében helytálló.  Szlovákiában sok tehetséges oknyomozó újságíró van. Vladimír Mečiart három éven át kérdezgették arról, honnan vett 42 milliót az Elektra villára. Miélrt nem kérdezik meg Bugártól, honnan vett 60 milliót a kastélyra, és további milliókat a park rekonstrukciójára.? Ha megnézzük, mi folyik a hazai közéletben, az ellenzék mindig sír, hogy a javaslatait elutasítják, és nincs együttműködés az ellenzék és a kormányoldal között. A másik oldalon azt látjuk, hogy Bugár úr állítólagos ellenzéki pártvezetőként Viera Tomanová minisztériumától 30 ezer eurós támogatást kapott. Nem kívánok senkit támadni, de úgy gondolom, a közéletben igazat kell mondani. Úgy gondolom, Bugár körül pár dolog tisztázatlan. A 2009-es Bugár nem azonos azzal, aki 2000-ben volt. nagyon megváltozott. Nem jó a politikát a vállalkozással keverni.

Az ellenzék már nyilatkozott a választásokat követő együttműködésről, és a Smerrel való kormányzást kizárták. Nemrégiben a Most-Híd is ilyen szellemben nyilatkozott. Az MKP azonban nem.
A hídasok a rozsnyói OT-ülésen a tanács 84 tagja előtt állították, hogy nem akarnak elmenni a pártból, s új pártot alapítani, miközben már döntöttek. Így az ilyen kijelentéseiket sem kell komolyan venni. Ha egy ellenzéki politikus - Mikuláš Dzurinda, azt állítja, hogy a Most-Híd a Smer ötödik hadoszlopa, akkor ez legalábbis különösnek nevezhető. Bugárék arra játszanak, hogy egy Smer-HZDS tandem mellett ők lehessenek a szervilis, lojális magyarok.

A jelenlegi kormányt a szociális és gazdasági problémák elmélyítésével vádolja. A legerősebb kormánypárt a Smer, és a vele való együttműködést nem utasította el.
Úgy gondolom, hogy nem az a fő kérdés, megnyeri-e a választásokat a Smer, mivel minden bizonnyal megnyeri, nincs ellenfele. Utána mérlegelni fogjuk a következő lépéseket, és számunkra prioritás, hogy az SNS ne kerüljön kormányra. elméletileg több lehetőség kínálkozik. Számunkra prioritás lenne, hogy az SDKÚ, a KDH és az MKP folytathassa azt, amit elkezdett. De már látom némelyek reakcióját erre, és megértem a szkepszisüket, mivel ehhez az kellene, hogy e három politikai erő meggyőződésből dolgozzon együtt. Dzurinda úr nagy ellenzéki összeborulásra invitált bennünket, holott a három párt vezetése már több mint fél éve nem tárgyalt. Ezért csodálkozom azon, hogy valaki számára furcsa, hogy inkább a Bajnai Gordonnal való találkozót részesítettem előnyben. Tehát köztünk sincs minden olyan rendben, ahogy lehetne. Egyrészt ünneplünk Pozsonyban, másrészt Nyitrán etnikai alapon hozunk létre koalíciót. Arról beszélnek, hogy mások vagyunk, mint a Smer-SNS-HZDS, és nem támogatnak bennünket abban, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulhassunk a nyelvtörvény miatt. Így hát senki se mondja, hogy itt nagy minőségi különbségek vannak. Az MKP nem lesz senkinek a csicskása. Hideg fejjel fogjuk értékelni a lehetőségeket.

A jövő évi parlamenti választásokat Magyarországon valószínűleg a Fidesz fogja megnyerni. Az ő kijelentései széles körben ismertek, miattuk rendkívüli ülést hívott össze a parlament. Orbánt nemcsak a kormánykoalíció, hanem az ellenzék is bírálta. Az ellenzék azt mondta, hogy az MKP-nak választania kell: Orbán vagy az SDKÚ-KDH útját választja-e. Hogyan fogja befolyásolni ez a választási győzelem a hazai politikai történéseket?
Már-már paranoidnak nevezhető a szlovák politikusok reakciója. Választások több országban lesznek. Mindketten az EU és a NATO tagjai vagyunk, azon kellene gondolkoznunk, hogyan tudunk a régióban együttműködni. Szlovákia egy kicsi, meglehetősen jelentéktelen ország, még ha egyesek úgy tesznek is, hogy ez a világ közepe. Együtt kell működnie Magyarországgal, mellyel a leghosszabb közös határszakasza van. Érthetetlenek ezek a mesterségesen gerjesztett, infantilis félelmek. Számunkra az az elsődlegese, ami Szlovákiában történik, nem? És itt a közerkölcsök színvonalának csökkenését figyelhetjük meg, az eluralkodó hungarofóbia ennek egyik megnyilvánulása. Szlovákiának nem a magyar-szlovák viszony a fő problémája, hanem hogy lopnak, hogy megbízhatatlan az igazságszolgáltatás, hogy nagy a munkanélküliség. Foglalkozhatunk a magyar-szlovák kérdéssel, de ezzel magunkat csapjuk be, és eltereljük a figyelmet a valós problémákról. A magyar-szlovák viszony megoldásának kulcsa Pozsonyban van, mivel Szlovákiában politikailag is jól szervezett magyar kisebbség él. Ezért játssza azt a jelenlegi hatalom, hogy a nyelvtörvénnyel mindenki elégedett, kivéve a magyarokat. De a többi nemzetiség politikailag nem szervezett, és a közéletben nem használja a saját anyanyelvét. Robert Fico nem tartotta be 2006-ban tett ígérettét. Kormánya nem tartotta be a status quót, a helyzet rosszabb lett. Orbán Viktor nem lesz rosszban egy olyan kormánnyal, melynek az MKP is tagja, mivel mindannyiunk érdeke, hogy a szlovák-magyar kapcsolatok terén nyugalom legyen. Mi ezen a téren továbbra is felelős politikát akarunk folytatni.

Az elnökválasztás során előkerült a magyar kártya, konkrétan azzal kapcsolatban, hogy Iveta Radičová elfogadta az MKP támogatását. Mit gondol, a parlamenti választások előtt ismét előkerül a magyar kártya?
Biztos vagyok abban, hogy igen. Legalábbis az SNS előhúzza majd, mivel nekik nincs más programjuk. A legkorruptabb pártnak számítanak Szlovákiában, és a jelenlegi kormánykoalíciónak a legtöbb korrupciós jellegű problémát okozták. Valamivel el kell kendőzniük, hogy a szlovákok ne a tolvajlásukat nézzék, s ehhez primitív nacionalizmusra van szükségük. Ne legyünk gyermetegek, hogy nem értjük, mi zajlik, s hogy nem tudjuk megfejteni azt. Ugyanúgy, ahogyan Bugárt meg tudjuk fejteni, Slotát és a többieket is meg tudjuk fejteni. Mečiarnak arra megy ki a játék, hogy az igazságszolgáltatás már ne térjen vissza azokhoz a kérdésekhez, amelyek az ĽS-HZDS múltjával kapcsolatban teljesen jogosan vetődnek fel. Mindenki olvasható. Ezért az MKP azt mondja, a magunk útján haladunk, saját értékekre alapozott stabil párt vagyunk, és elmondjuk a feltételeinket. Ha valamiben megállapodunk, megbízható partnerek leszünk, ha nem egyezünk meg, megyünk a magunk útján.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?