A Roma Érdekvédelmi és Kutatóközpont, az Amnesty International Slovensko és az eduRoma közös állásfoglalásban fejezte ki aggodalmát a kisebbségi oktatás fejleményei miatt. Különösen a rókusi (Rakúsy) roma nemzetiségi iskola létrehozását kifogásolják.
Civil szervezetek tiltakoznak az oktatásügyi tárca lépései ellen
Az állásfoglalást néhány külföldi szervezet is aláírta, többek között a European Roma Grassroots organization és a European Roma Right Centre is. A kezdeményezők már korábban is hangot adtak egyet nem értésüknek.
Mint írják, aggodalmaik abból fakadnak, hogy júniusban az oktatásügyi minisztérium memorandumban rögzítette a rókusi nemzetiségi iskola létrehozásának tervét. A kísérleti projekt ténylegesen 2026-ban indulhat az Eperjes megyében található településen.
A civil szervezetek nem támogatják, hogy a magyar tanítási nyelvű iskolákhoz hasonlóan roma nyelven folyjon az oktatás a tanórákon. Ravasz Ábel, az oktatási miniszter tanácsadója viszont lapunknak arról számolt be, hogy ez nem is lesz így, csak a roma nyelvhez és kultúrához kötődő tárgyakat tanítják majd roma nyelven, a szlovákot pedig idegen nyelvként.
A Roma Érdekvédelmi és Kutatóközpont, az Amnesty International Slovensko és az eduRoma attól is tart, hogy a többségi iskolaválasztást korlátozzák ezzel a lépéssel, vagyis, hogy a szülők nem dönthetnek majd szabadon arról, milyen tanítási nyelvű iskolába járassák gyereküket. Értesüléseink szerint viszont szlovák tagozat továbbra is fog működni az iskolában.
A civil szervezetek saját információikra hivatkozva azt állítják, hogy egy roma iskola létrehozásához nem teljesülnek a feltételek.
A nemzetiségi iskola definíciójának módosítása ugyancsak szemet szúrt az aktivistáknak, mivel minden alapiskola, ahol egy kisebbség nyelvét is oktatják, a nemzetiségi iskola kategóriájába tartozna.
Úgy gondoljuk, hogy nem kísérleti módszereket kellene bevezetni az oktatásba, hanem éppen ellenkezőleg, kipróbált és bevált eszközöket kellene alkalmazni a kirekesztett csoportok társadalmi befogadásának előmozdítására
– tette hozzá Zuzana Havírová, a Roma Érdekvédelmi és Kutatóközpont igazgatója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.