Búcsú a támogatástól

Pozsony. Ha december közepéig nem merítjük ki az Európa Bizottság (EB) előcsatlakozási Phare-alapjából 1999-ben Szlovákiának ítélt 69,5 millió eurót, jelentős részét elveszíthetjük, figyelmeztetett tegnap Mária Kadlečíková integrációs miniszterelnök-helyettes.

Pozsony. Ha december közepéig nem merítjük ki az Európa Bizottság (EB) előcsatlakozási Phare-alapjából 1999-ben Szlovákiának ítélt 69,5 millió eurót, jelentős részét elveszíthetjük, figyelmeztetett tegnap Mária Kadlečíková integrációs miniszterelnök-helyettes. Ez év október 15-ig a pénzügyi memorandum 53, tegnapig 63-65 százalékát merítettük ki. A kormányalelnök szerint ezért az állapotért az egyes tárcák és implementációs ügynökségek a felelősek. „Néhány esetben az átláthatatlan feltételek miatt nem ismertük el a versenypályázatot. Például a bazini fűtőerőműre kiírt tender győztese a pályázati feltételekkel egyező javaslatot tett, azaz feltételezhető, hogy információk szivárogtak ki, amire az EB figyelmeztetett minket. Az euroalapok körüli botrány után nem engedhetjük meg, hogy kétségbevonják Szlovákia megbízhatóságát” – hangsúlyozta Kadlečíková. Hozzátette: megerősítik a projektumok előkészítéséért felelős részleget, és havonta ellenőrzik a munkát. A Phare-program keretében elérhető célokat figyelembe véve a tervezetek 3 százaléka minősíthető sikeresnek; a többi tagjelölt ország is hasonló arányt ért el. Elégségesnek a projektumok 47 (a tagjelölt országokban 53) százaléka nevezhető; a kevésbé elégségesek közé 37 (a többi államban 39), az elégtelenek közé pedig 6 (a többi országban 5) százalék tartozik. A legjobb tervezeteket a kis- és középvállalkozások terén nyújtották be. Az átalakítással, a magánszféra fejlesztésével és a határmenti együttműködéssel foglalkozó tervezetekkel lehetünk a legkevésbé elégedettek. 1997-1999-ben 75 projektumot hagytak jóvá, ami összesen 225 millió eurót jelent. 1996-tól fokozatosan emelkedett az előcsatlakozási alapokból meríthető összeg: 1997-ben ez 44,5 millió, 1998-ban 77, 1999-ben 78,8 millió euro volt. Az uniós segítséget elsősorban a környezetvédelem, az infrastruktúra, a régiófejlesztés, a földművelés, valamint a szociális- és iskolaügy terén hasznosítottuk. A legtöbb tervezet (23 %) a Pozsonyi, a legkevesebb (7,5 %) a Trencséni kerületben valósult meg. „Walter Rochel, az EU nagykövete a múlt héten arra kért, az összes tagállamnak juttassuk el a Roland Tóth és az euroalapok körüli botránnyal kapcsolatos valamennyi dokumentumot, beleértve a számvevőszéki ellenőrzés eredményét. Erre ma kerül sor” – tette hozzá Kadlečíková. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?