Bár a Focus ügynökség tegnap közzétett felmérése szerint a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) az az intézmény, amely az emberek legnagyobb bizalmát élvezi, az alkalmazottak az akadémiában uralkodó siralmas helyzetre panaszkodnak.
Bár a Focus ügynökség tegnap közzétett felmérése szerint a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) az az intézmény, amely az emberek legnagyobb bizalmát élvezi, az alkalmazottak az akadémiában uralkodó siralmas helyzetre panaszkodnak.
Andrej Rusnák, az SAV szakszervezeti tanácsának elnöke szerint a problémát az intézet kutatói a közintézménnyé való átalakulása okozza. Elmondta, a dolgozóknak azt ígérték, meg sem érzik az intézmény átalakulását, az alkalmazottak viszont megérezték, és most kérdéseket tesznek fel. „Egyre nagyobb a bizonytalanság, az alkalmazottak azt sem tudják, kivel állnak munkajogi kapcsolatban, milyen módon biztosítják fizetéseiket, a járulékok fizetését. Jogi vákuumban vagyunk” – mondta el Rusnák, hozzátéve: az SAV egyes intézményei jelenleg nem rendelkeznek minden jogkörrel, ami nehezíti a munkaszerződések létrehozását vagy a szolgálati utakkal való elszámolást.
Rusnák kiemelte, hogy több mint 3400 alkalmazott dolgozik az SAV 47 intézetében. Elmondása szerint a szakszervezetek már tárgyaltak Martina Lubyová (SNS) oktatásügyi miniszterrel. „Négy találkozón vettünk részt. Biztosítottak minket, hogy ha minden törvényi feltételt teljesítünk, az átalakulás folytatódik” – fejtette ki Rusnák.
Arról, hogy a kialakult helyzet miatt benyújtanak-e az SAV alkalmazottai felmondásokat, a szakszervezeti vezető nem akart beszélni, csak annyit mondott, nagy veszteség lenne a tudománynak, ha emiatt az állapot miatt mondanának fel a dolgozók. „A tudományban szeretnénk dolgozni, be akarjuk fejezni a ránk váró kihívásokat. Követjük az etikai kódexet, ezért kényszerülünk még ilyen feltételekkel is dolgozni” – jegyezte meg Rusnák.
A Focus az utóbbi napokban mérte fel, mely intézményekben bíznak a leginkább az emberek. A legtöbben, a válaszadók 71%-a válaszolta, hogy teljesen, vagy inkább az SAV-ben bízik. A második helyen a szlovák felsőoktatási intézmények (70,6%), a harmadik helyen pedig a helyi önkormányzatok szerepeltek (65,2%).
Kiderült továbbá, hogy a közszolgálati televíziót és rádiót (RTVS) a megkérdezettek 63,7%-a tartja megbízhatónak, a hadsereget 63,2 százalék, az elnököt 51,4 százalék, a szakszervezeteket 49,9%, a rendőrséget 48,7%, az állami hivatalokat 47,2 százalék, a magánmédiákat 42,6%, a nem kormányzati szerveket 41,1%. A kormányban a megkérdezettek csupán 34,2%, a parlamentben 31,5%-a, a bíróságban és a jogrendszerben pedig 30,9%-a bízik. Ami a skála másik oldalát illeti, a legtöbb válaszadó egyáltalán vagy inkább nem bízik a bíróságokban és a jogrendszerben (66,9 %). A bizalmatlanság tekintetében a második helyen a parlament (66%), a harmadikon pedig a kormány áll (63,6%). (TASR, ma)
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.