<p>A prágai érsek szerint Róbert Bezák egy évvel ezelőtti leváltása a szlovákiai politikai, egyházi és vallási helyzet következménye. Nem követett el bűnt, egyszerűennem illett a hagyománytisztelő, erősen vallásos közegbe, ahol az egyház szerepét a nemzetépítés és a magyarosítás elleni harc határozta meg. </p>
Bezák nem volt elég jó szlovák
Prága |
Dominik Duka – aki egyetlen cseh bíborosként részt vett a pápaválasztáson is – a Christnet cseh katolikus honlapnak adott interjújában beszélt a volt nagyszombati érsek leváltásáról és hangsúlyozta, hogy Bezáknak nem erkölcsi vétség miatt kellett távoznia hivatalából. Lapunk kérdésére megerősítette, hogy ezt az állítását „illetékes vatikáni alkalmazottakkal folytatott beszélgetésekre alapozza”. A leváltás okát a prágai érsek azzal magyarázta, hogy a szlovákiai egyházi közeg nagyon hagyománytisztelő, többségében katolikus, aktív lutheránus és magyar nemzetiségű kálvinista résszel. „Az egyház helyzetét a történelmi fejlődés határozta meg, amikor az egyház védte meg a nemzetet – iskolákkal, nyelvi kérdésekben – egészen a 19. századig. Szlovákiában a magyarosítás sokkal keményebb volt, mint nálunk a németesítés, mert az akkori Magyarország nemcsak hivatalnoki bürokratikus rendszert akart ott kialakítani mint nálunk, hanem egy nagy nemzetet is” – áll az interjúban. Kérdésünkre, úgy kell-e mindezt értenünk, hogy Bezák nem volt eléggé elkötelezett szlovák, vagy netán kevésbé volt magyarellenes, mint az a szlovákiai egyházban elvárt, Duka érsek szóvivője, Aleš Pištora azt válaszolta, hogy ez a történelmi kitérő nem függ össze a leváltással, „Duka érsek a nemzetiségi kérdéseket csak azért említette, hogy világossá tegye, milyen helyzetben van a szlovákiai egyház”. A felvetés azonban nyilván nem véletlen, elképzelhető, hogy a Vatikánba küldött névtelen levelekben is felmerült, hogy Bezák kevésbé elkötelezett szlovák. Itthon ugyanis még érsek korában többször is felrótták neki a kollégái, hogy bírálta Tisót, ellátogatott Auschwitzba és baráti kapcsolatokat ápolt a magyarországi püspökökkel. Sorsát a prágai érsek szerint is a névtelen levelek pecsételték meg, mint az idézett interjúban elmondta, a vizitációt végző litoměřicei püspök Ján Baxant csak a Szlovákiából érkezett feljelentések alapján a Vatikánban összeállított kérdéseket tette fel. „Tudatosítanunk kell, hogy a szent egyházban is csak emberek vannak és néha ilyen módon reagálnak” – mondta Duka. Kérdésünkre, nem az lett volna-e inkább a vizitátor feladata, hogy megvizsgálja, van-e a feljelentéseknek alapja, azt válaszolta, hogy az összeállított kérdések épp ezt a célt követték. Az interjú azon részletét, miszerint Róbert Bezák nem illett a szlovákiai politikai-egyházi és vallási közegbe, Dominik Duka nem akarta bővebben kifejteni. Szóvivője azt írta, hogy az érsek nem kíván beavatkozni a szlovákiai katolikus egyház belügyeibe. Az említett beszélgetésben azonban azt mondta: „itt egy kicsit mindkét oldalon megfeledkeztek arról, hogy bizonyos kérdéseket nagyobb érzékenységgel kell kezelni”.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.