<p>Miklós László, az MKP mezőgazdasági és környezetvédelmi alelnöke a szaktárca jövő évi tervezett költségvetéséről.</p>
Az MKP a környezetvédelmi tárca tervezett költségvetéséről
A volt környezetvédelmi miniszternek az Új Szó Online-hoz eljuttatott állásfoglalását az alábbiakban teljes terjedelmében közöljük.
Ha a 2013-as állami költségvetés javaslatáról azt állítjuk, hogy csak kevés konkrétumot tudunk belőle egyelőre elemezni, ez még fokozottabb mértékben érvényes a környezetvédelmi tárca költségvetési javaslatára. Ami bizonyos és pozitívan értékelhető, hogy 2013-ra majdnem 200 millió euróval többet fordíthat a tárca kiadásokra, tehát mintegy 584,2 millió eurót. Ehhez viszont rögtön hozzá kell tenni, hogy ez a szám nem a kormány környezetvédelmi tudatának hirtelen növekedéséből adódik, hanem abból, hogy az összegnek a 80%-a EU-s alapokból származik, és azért nőtt ilyen magasra 2013-ra, mert ebben az évben nyilván több nagy projekt kerül befejezésre, ami természetesen a kiadások összegén mutatkozik meg.
A költségvetés elosztásáról alig tudunk valami konkrétat elárulni, hiszen az összköltség 94%-át egyetlen fejezetre tervezték – a Környezeti gondoskodás című fejezetre – amit már nem osztanak fel részletesebben, és amiben tulajdonképpen minden benne van. Természetesen feltételezzük, hogy a legnagyobb része ennek az összegnek a környezetvédelmi infrastruktúrára fog jutni, ezen belül főleg a csatornahálózat, tisztítóberendezések és a vízvezeték-hálózat kiépítésére – de a részleteket nem ismerjük. Azt még tudjuk, hogy ebből 69,3 millió eurónak támogatás formájában a községekre kell kerülnie, ebből egy kisebb rész - 567 ezer euro - a községekre átruházott államigazgatásra fordított összeg. A környezetvédelem – a minisztérium, a hatóságok és a szervezetek - működésére valamivel kevesebb fog jutni, mint tavaly, ami főleg az információs rendszerek és a környezetvédelmi felügyelet minőségét veszélyeztetheti.
A Környezetvédelmi Alap 2013-ban 56,8 millió eurót tervez kiadni, ami 45%-os növekedést jelent. Hozzá kel tenni, hogy ez a növekedés azért lehetséges, mert az alap bevétele is jelentősen megnő, de nem az állami költségvetésből, amiből az alapra nem jut egyetlen euró sem, hanem a főleg 105 millió euróra tervezett bevételből (az emissziós kvóták eladásából). Mindez örvendetes lehet, ha a tárca a kvótákat megfelelő áron és átlátható módon fogja eladni és az alap igazságosan fogja elosztani a rendelkezésére álló összeget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.