A 19. század második felében megteremtődött az önálló szlovák irodalmi nyelv és intézményesült a szlovák művelődés is. A nemzeti terület meghatározásának keresésében a 19. században a történeti és természeti érvelést felváltotta az etnikai alapozás. Érdemes azonban figyelembe venni a tényt, hogy a Magyarországtól való különválás 1918-ig nem szerepelt egyetlen hivatalos szlovák politikai programban sem.
Az első Szlovák Köztársaság és a fasizmus
A cseh dominancia
1920 után – a cseh nemzet dominanciáját növelendő – ezerszámra telepítenek be Szlovákiába cseh nemzetiségű gazdálkodó telepeseket. Az sem lehet egészen véletlen, hogy az újonnan megnyíló szlovák iskolákban is lényegesen megemelkedett a frissen Szlovákiába telepített tanárok száma. Ezenfelül pedig nyilvánvalóan az is az országon belüli cseh hatalmi túlsúlyról tanúskodik, hogy még a csehszlovák belpolitikában is csupán a Vavro Šrobár által vezetett Szlovák Minisztérium képviselte Szlovákiát. A szlovák politikai színtéren az 1913-ban alakult és 1918-ban újjászerveződött Hlinka-féle Szlovák Néppárt, illetve a kisebbségi magyar pártok jelentettek némi szlovákiai sajátosságot.
Az 1920-as parlamenti választásokon Szlovákiában is a Csehszlovákia fennállását támogató pártok nyerték a legtöbb szavazatot. A szlovákiai ellenzéki pártok tényleges ereje az 1925-ös parlamenti választásokon mutatkozott meg először. A Szlovák Néppárt 23 parlamenti mandátumot szerzett, és ez időtől parlamenti képviselői a szlovák autonómiáért küzdöttek.
A Szlovák Néppárt Andrej Hlinka melletti fő hangadójának Vojtech Tuka számított, aki 1918-ban egy sajtóközleményben a szlovák autonómia mellett kardoskodott, amiért aztán tizenöt éves fegyházbüntetéssel fizetett.
A csehszlovák államon belüli szlovák autonómia-törekvések mindenkori kiindulópontját az 1918. május 30-án Masaryk által is aláírt pittsburghi memorandum jelentette. Ebben a dokumentumban az amerikai emigrációban tevékenykedő cseh és szlovák szervezetek rögzítették, hogy a jövendő csehszlovák államon belül Szlovákiának saját kormánya, parlamentje és igazságszolgáltatása lesz. Ezen eredeti álláspontjuktól azonban – a kül- és belpolitikailag oly szükséges egységes állameszme fenntarthatósága miatt – érthető módon elálltak Masarykék.
Önálló Szlovákia – Tiso vargabetűjével
A müncheni döntést követő (1938. szeptember 30.) nem egész fél esztendő alatt Csehszlovákia teljesen felbomlott. Ugyanezen év október 6-án a szlovák politikai pártok képviselői kikiáltották az autonóm Szlovákiát. Az első független szlovák állam első miniszterelnöke Jozef Tiso katolikus pap lett, aki a Szlovák Néppárt Hlinka halála után választott elnöke volt. Ő volt az a politikus, aki az első bécsi döntés előtt, 1938 májusában látogatást tett Kánya Kálmánnál, s e találkozón kifejtette, hogy a szlovákok a csehektől való elszakadást követően hajlandóak lennének állami kapcsolatra lépni Magyarországgal. Tiso három pontban vázolta elképzeléseit:
– Központi hivatal, végrehajtó hatalommal Szlovenszkó közigazgatását illetően, és a szlovák nyelv hivatalos használata
– Külön országgyűlés, törvényhozó hatalommal a saját belügyekben, a vallás- és közoktatásügyekben és az igazságügy terén a személyi ügyekben
– Költségvetési kvóta
Jozef Tiso e felvetéssel Hlinka végrendeletét kívánta teljesíteni.
Az első bécsi döntés visszaadta Magyarországnak a magyarlakta területeket. Szlovákia és Kárpátalja autonómiáját a prágai parlament 1938. november 19-én szentesítette, az ország neve Cseh-Szlovákiára módosult. A két országrész közti viszony a kezdetektől feszült volt, főként a börtönéből már kiszabadult Vojtech Tuka Hitlernél tett 1939-es látogatása után, ahol az önálló szlovák állam megteremtéséről tárgyalt.
1939. március 13-án Tiso is Berlinbe érkezett. Innen adott utasítást a Szlovák Parlament összehívására, ahol másnap közölte Hitler kívánságát, nevezetesen hogy Szlovákia Csehország német megszállásával egyidejűleg nyilvánítsa magát önálló állammá. Ugyanezen a napon – március 14-én – megalakult az önálló Szlovákia és az új államalakulat első felelős kormánya. Miniszterelnökké a kezdeményezőt, vagyis Hitler kívánságának közvetítőjét, t választották. Az ország területe 38 055 négyzetkilométer, lakosainak száma 2 653 000 fő, ebből 130 000 német, 89 000 zsidó, 80 000 cseh, 78 000 ukrán-ruszin és 70 000 magyar, fővárosa pedig a hajdani magyar koronázó város, Pozsony lett.
Fasiszta bábállam – a szlovák fasizmus
Szlovákiából a németek fasiszta mintaállamot akartak kreálni. A háborús gazdasági konjunktúra és a német birodalmi megrendelések hatására az életszínvonal emelkedett. Az önálló Szlovákia kikiáltásának napjától a Tiso által megfogalmazott „egy Isten, egy nemzet, egy szervezet, egy párt” elv érvényesült. A Hlinka-féle Szlovák Néppárt lett az államot irányító párt. E párton kívül a Franz Karmasin vezette német párt, a Deutsche Partei és a Magyar Pártból egyetlenként Esterházy János kapott helyet a 63 tagú szlovák parlamentben.
1939. március 15-én létrejött az Alexander Mach vezette Hlinka Gárda, amely a német SS-alakulatok mintájára szerveződött és tevékenykedett. Alexander Mach és Vojtech Tuka (akiről érdemes megjegyezni, hogy Tuka Bélaként volt anyakönyvezve, és szlovákul meglehetősen gyengén beszélt) egyre erőteljesebben kívánták felhasználni a Hlinka Gárdát a szlovák közélet teljes fasizálására, és törekvésükben nem is voltak sikertelenek.
Azt, hogy a tárgyalt korszak a szlovák történelem sötét fejezete, még a fentieknél is inkább alátámasztja, hogy a Szlovák Köztársaság hadserege már 1939 szeptemberében részt vett a Lengyelország elleni hadműveletekben, és a szlovák csapatok az akció során több száz lengyel honvédőt lemészároltak.
A nemzeti szocializmus és a klerofasizmus jegyében létrejött újdonsült államalakulat azonban mégis csupán a következő évek során jutott a mélypontra. Az 1940-es évben jöttek létre Szlovákiában az első koncentrációs táborok, melyekbe már a személyes vélemény hangoztatásáért is bekerülhettek a megbízhatatlan zsidó, magyar, roma, cseh és szlovák elemek. Ugyanezen év novemberében a Szlovák Köztársaság csatlakozott a háromhatalmi egyezményhez, s ezzel egyértelművé tette, hogy szoros kapcsolatban áll a három fasiszta nagyhatalommal.
Tetézve a bajokat a következő évben az ország hadüzenetet küldött a Szovjetuniónak, Angliának és az Egyesült Államoknak. A szlovák hadsereg 60 000 fős egységének első bevetésére Lipovec közelében került sor, ahol néhány száz szlovák katona az életét vesztette. A keleti fronton a szlovák csapatok eljutottak egészen a Kaukázusig a németek oldalán. Az utolsó szlovák egységeket a keleti frontról 1943 végén vonták vissza, a nyugati harcmezőkön azonban egészen a háború végéig harcoltak. Itt érdemes megjegyezni, hogy a szlovák volt az egyedüli szláv hadsereg, amely harcolt a szláv „nemzet” szimbóluma, az orosz dominanciájú Szovjetunió ellen.
A közvélemény számára leginkább ismeretes, a Tiso vezette Szlovákia fasiszta mivoltát bizonyító történelmi tény, hogy 1942. május 15-én a szlovák parlament elfogadta a zsidók deportálásáról szóló 68. számú törvényt, mely Németország után elsőként tette lehetővé a zsidó származású polgárok elhurcolását.
A zsidóellenes rendszabályok 89 000 szlovákiai embert érintettek, és a zsidóüldözés Szlovákiában már 1939-ben elkezdődött, amikor a szlovák belügy a zsidókat hivatalosan is a szlovák nemzet ellenségeinek nyilvánította. Szlovákia minden elszállított zsidó polgárért 500 márkát fizetett Németországnak.
A 68/1942. számú törvény megszavazásakor a szlovák parlamentben csak gróf Esterházy János keze nem lendült a magasba. Az 1942 márciusa és októbere között lezajlott deportálások során – melyeket a Hlinka Gárda német segítség nélkül hajtott végre – összesen 58 000 szlovákiai zsidót hurcoltak haláltáborokba. A megmenekült zsidók túlnyomó része Magyarországon talált oltalmat.
Az első köztársaság bukása
Az első Szlovák Köztársaságnak az 1944. augusztus 20-án kitört szlovák nemzeti felkelés vetett véget, annak ellenére, hogy az ország közigazgatása a felkelés ideje alatt is mindvégig szlovák kézben maradt, igaz, ekkor már a német hadsereg megszállva tartotta az országot, melynek vezetői a szomszédos Ausztriába vagy Németországba menekültek.
A sors fintora és a történelem furcsa forgása okozta, hogy Szlovákia Csehszlovákia részeként a győztesek oldalán került ki a második világháborúból. Egyedüliként az ország vezetője, Jozef Tiso bűnhődött a szlovák fasiszta rendszer bűneiért, a sok ezer kioltott életért. Őt később háborús bűnösként kötél általi halálra ítélték.
Irodalom
Ivan Kamenec: Trauma
Szarka László: A szlovákok története
A szerző történelemtanár
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.