<p>2010-ben Robert Fico akkori miniszterelnök még a pszichiátriára küldte, most a leendő belügyminiszter, Robert Kaliňák felhívta, hogy segítsen neki az új kormány korrupció-ellenes intézkedéseinek kidolgozásában. Zuzana Wienk, a Fair-play Szövetség elnöke azt mondta, a felkérés meglepte, de nem utasította el, már a múlt héten találkozott Kaliňákkal.</p>
Az előző Fico-kormány egyik bírálójától kér most tanácsokat Kaliňák
A Fair-play Szövetség gyakran bírálta az előző Fico-kormányt, amiért elhanyagolta a korrupcióellenes harcot. Wienk rendszeresen kritizálta Kaliňákot is a Malina Hedvig-ügy miatt, hogy egy bűncselekmény áldozatából próbáltak bűnözőt faragni. Most viszont kezet fogtak.
„Több szakemberrel találkozom, szeretném a lehető legjobb ötleteket összegyűjteni” – mondta Kaliňák. Beismerte, hogy Malina Hedvig ügyéről is beszéltek Wienkkel, de állítólag egyikük véleménye sem változott az ügyről. A további megbeszéléseken erre a témára is vissza akarnak térni.
Wienk állítja, alapjában nem hisz abban, hogy a politikusok gyökeresen megváltozhatnak, de „lassú, fokozatos változást” a nyilvánosság bírálata ki tud erőszakolni. Wienk szerint legalább két tucat olyan területet tud felsorolni, amelyen segíthet a leendő miniszternek. A legfontosabbnak a közbeszerzési törvény módosítása, de változtatni kellene a pártok finanszírozási rendszerén, illetve a vagyon eredetéről szóló törvényen is.
A Fair-play szerint az elektronikus aukciók rendszerén is módosítani kellene. Bár ez a közbeszerzés egyik legtranszparensebb módja, de néhány társaság már ebben a rendszerben is megtalálta a kiskapukat, s tudja, hogyan lehet kijátszani. Például közvetlenül a versenytárgyalás befejezése előtt módosítanak néhány feltételen úgy, hogy az csak egy konkrét cégnek feleljen meg.
A büntetőjogi törvénykönyvet is módosítaná Wienk. Például szigorítaná az állami támogatásokkal való visszaélésért kiszabható büntetést. A gond az, hogy a szlovák jogrend szerint az nem bűncselekmény, ha valaki törvényesen kapja meg a támogatást, de azt illetéktelenül használja fel.
A civil szervezetek többször figyelmeztettek arra is, hogy szigorítani kellene az összeférhetetlenségi törvényt, hogy vonatkozzon a bírók és ügyészek politikai tevékenységére. Kaliňák nem válaszolt arra a kérdésre, hogy ezen hajlandó lenne-e változtatni.
Épp ez a módosítás lehet a Smer fájó pontja, hiszen Štefan Harabint is érintené, aki a HZDS jelöltjeként állt az igazságügyi tárca élén, majd átült a legfelsőbb bíróság elnöki székébe. Ha a törvényt elfogadnák, ugyan nem lenne visszamenőleges hatályú, de legalább megakadályozná, hogy Harabin újra politikai pályára lépjen.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.