A nyári turistaszezonra újra felfelé kúszhat az üzemanyagok ára.
Az autósoknak még kedvez is a hirtelen jött bankpánik
Az elmúlt napok amerikai és európai bankpánikjának az autósok lehetnek a nyertesei, a borúsabb gazdasági kilátások ugyanis az üzemanyagpiacra is rányomták a bélyegüket, tovább csökkentve az üzemanyagárakat. Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban?
Az orosz–ukrán konfliktus nyomán elmélyülő energiaválság tavaly az üzemanyagpiacra is rányomta a bélyegét, aminek az autósok itták meg a levét. Míg az Ukrajna ellen indított, 2022. február 24-ei orosz invázió előtt, vagyis az elmúlt év elején a Szlovákia számára is mérvadó északi-tengeri Brent olajtípus hordójának (159 liter) a piaci ára nagyjából 80 dollár körül mozgott, tavaly júniusra ez 125 dollár fölé kúszott. Az autósok számára ez azt jelentette, hogy míg tavaly januárban a 95-ös benzin literjéhez nagyjából 1,50, a gázolajhoz pedig 1,40 euró körüli szinten jutottak hozzá, júniusra mindkét üzemanyagfajta átlagára megközelítette a 2 eurót. Egy átlagos, 50 literes üzemanyagtartály teletankolásáért a 95-ös benzin esetében nyárra így 25 euróval fizettünk többet, mint fél évvel korábban. Azóta azonban, kisebb-nagyobb kilengésekkel fokozatosan javult a helyzet, és mára nagyjából ott tartunk, mint a háború kirobbanása előtt. A Brent hordójával az elmúlt napokban már 71 dolláros szinten is kereskedtek, és március közepe óta végig 80 dollár alatti szinten mozgott az ára. Mindezt figyelembe véve az sem csoda, hogy a benzin.sk üzemanyaportál felmérése szerint a szlovákiai töltőállomásokon az elmúlt napokban a 95-ös benzin literjéért átlagosan 1,51, a gázolajért pedig 1,53 eurót kértek.
Növekvő kínálat
Hogy az elmúlt napokban folytatódott az üzemanyagárak csökkenése, azt az elemzők többsége az amerikai és európai bankpánik számlájára írta, az olaj ugyanis olyan árucikk, amely rendkívül érzékenyen reagál a gazdasági fejleményekre, így a bankok által okozott esetleges pénzügyi és gazdasági válság kockázata is rengeteg olajkereskedőre ijesztett rá. Boris Tomčiak, a Finlord elemzője szerint azonban nem a bankpánik az egyetlen oka annak, hogy csökkent az üzemanyagok ára. Az elmúlt időszakban megugrott az olajkitermelés is, miközben a fogyasztás visszafogottabban nő a korábbinál. Oroszország továbbra is jelentős mennyiségű olajat juttat a világpiacra, Európa pedig egyre több olajat importál a Közel-Keletről és az Egyesült Államokból.
Ez vár ránk
Mire számíthatunk az elkövetkező időszakban? „Látványosabb áresésben már nem reménykedhetünk” – állítja Tomčiak, aki szerint azonban a következő két hétben még 3-4 centtel csökkenhet az üzemanyagok literenkénti ára. Sok függ azonban a bankszektor helyzetétől. Ha a bankok problémái nem terjednek tovább, és a pánik alábbhagy, az olajárak ismét nőhetnek. Ezzel szemben, ha a bankok problémái elmélyülnek és újabb pánik tör ki, a kőolaj világpiaci ára tovább csökkenhet. „Ha sikerül megmaradnunk a középúton, a tavaszi hónapokban az üzemanyagárak stagnálhatnak. Újabb áttörésre nyáron számíthatunk, amikor az utazási szezon beindultával a tankolás kisebb mértékben újra drágulhat” – mondta el Tomčiak, hozzátéve azonban, hogy az üzemanyagok árszintje a gazdaság számára továbbra is elfogadható szinten lesz, és nem akadályozza majd a gazdasági fejlődést.
Magyar helyzetkép
Szlovákiából továbbra sem éri meg Magyarországra átjárni tankolni. A holtankoljak.net üzemanyagportál ármustrája szerint a magyarországi töltőállomásokon a 95-ös benzin és a gázolaj literjéért hétfőn átlagosan 606 forintot kértek, ami 390 forint/euró árfolyammal számolva nagyjából 1,55 eurónak felel meg. Nem árt azonban az óvatosság, hiszen az egyes töltőállomások között látványos különbségek vannak. A 95-ös benzin ára a holtankoljak.net szerint hétfőn például 570 és 710, a gázolajé pedig 580 és 760 forint között mozgott. (mi, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.