Az angol egyeduralmát bírálták

Az Európai Unió nyelv-politikáját bírálták az eszperantó világkong-resszusának résztvevői. Úgy vélik, az angol nyelv egyed-uralma miatt csökkennek a más nyelveken beszélő tudósok és más szakemberek esélyei.Nyitra.

Az Európai Unió nyelv-politikáját bírálták az eszperantó világkong-resszusának résztvevői. Úgy vélik, az angol nyelv egyed-uralma miatt csökkennek a más nyelveken beszélő tudósok és más szakemberek esélyei.

Nyitra. Az Európai Unió nyelvi kommunikációjának perspektívái című nemzetközi konferenciát az eszperantó 101. világkongresszusa keretében tartották meg. A résztvevők között voltak amerikai, írországi, osztrák, olasz, német, svájci, valamint cseh, szlovák, lengyel és magyar nyelvészek. Valamennyien egyetértettek abban, hogy az EU akkor válna nyelvhasználatában is demokratikus intézménnyé, ha az eszperantót használná mint kommunikációs eszközt. „Elvileg minden tagállam nyelve hivatalos nyelv az unióban, de ez a huszonnyolc tagállam esetében huszonnégy nyelvet jelent. Természetesen a gyakorlatban elképzelhetetlen valamennyi nemzeti nyelv használata, de az sem megoldás, hogy bármiféle határozat vagy megegyezés nélkül valamelyik nemzet nyelve ilyen kiemelt szerepet kap. Ez ugyanis eleve magában hordozza a többi nemzeti nyelv diszkriminációját” – fejtette ki Eva Poláková, az eszperantó kongresszus szervezőbizottságának tagja. Véleménye szerint az eszperantó használata volna az egyetlen demokratikus és senkit sem sértő megoldás. „Sajnos az EU-nak nincs szisztematikus nyelvpolitikája, az erős nemzetek egyszerűen átvették az irányítást ezen a téren, a többiek pedig alkalmazkodtak. Ennek köszönhetően most az a furcsa helyzet fog bekövetkezni, hogy az unió leggyakrabban használt nyelve, az angol, egy olyan nemzet nyelve lesz, amely a kilépés mellett döntött” – mondta Poláková.

Az egységes nyelvpolitika hiánya a konferencia záródokumentuma szerint diszkriminálja a kisebb nemzeteket a tudományos életben, a tanulmányok folytatása terén és a szakmai karrierben is. „Nézzük csak a Nobel-díjas tudósokat. Nyolcvan százalékuk anglofón országokból származik, pedig más nemzeteknek is vannak kitűnő elméik. De a legújabb szakirodalom kizárólag angolul érhető el, a kutatások eredményeit ezen a nyelven publikálják és a tudományos világban ez a kapcsolattartás kizárólagos nyelve. Akinek nem anyanyelve az angol, az éveket veszít nyelvtanulással, míg megfelelő szakmai szinten ki tudja fejezni magát, míg az angolul jól beszélők ezt az időt is kutatásra fordítják. Ma a tudományos életben is minden a kommunikációról szól, aki nem képes prezentálni az eredményeit, az nem tarthat lépést az élvonallal. Az eszperantó használata ezeket az esélybeli különbségeket és az anglofón országok kizárólagos gazdasági előnyeit is megszüntetné. Jelenleg ugyanis ezek az országok profitálnak leginkább a nyelvbizniszből mint a könyvkiadás, szakmai publikációk megjelentetése, konferenciák és nyelvkurzusok szervezése” – hangsúlyozta Eva Poláková, aki szerint a probléma leginkább az újonnan csatlakozott kelet és közép európai országokat érinti.

A nyitrai kongresszusra hatvan országból 1 300 eszperantista érkezett, hogy a nyelvhasználati igazságosságról és esélyegyenlőségről cseréljenek eszmét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?