Škoda szervizben jártunk egy elektromobillal (GALÉRIA)

Szerviz
Nyitra |

Az elektromos meghajtásra való átállás nem csak a töltőállomások infrastruktúrájának bővítése terén jelent kihívást. A szervizeknek is fel kell készülniük az árammeghajtású autók érkezésére, de például a tűzoltóknak is speciális képzéseket kell abszolválniuk, hogy balesetek során tudják kezelni az elektromobilokat, deaktiválni az akkumulátort. Múlt héten a Škoda nyitrai oktatóközpontjában mutatták meg, hogyan zajlik egy elektromos meghajtású autó szervizelése. Kiderült, a folyamat időigényes és költséges.

A Škoda Auto 2026-ig további 6 teljesen elektromos modellt vezet be, és azt tervezi, hogy 2030-ra európai eladásainak 70%-át teszik majd ki a tisztán elektromos meghajtású autók. Ez annyit jelent, hogy hét éve van arra, hogy a szervizhálózatban is felkészüljön ezeknek a modelleknek az érkezésére.

Költséges átállás

Az elektromos járművek szervizelése más eljárásokat, technológiákat, berendezéseket és képzést igényel, mint a hagyományos, belső égésű motorral hajtott járművek javítása. A Škoda Auto szlovákiai szerződéses szervizpartnerei már megfelelnek ezeknek az elvárásoknak. A több mint félmillió eurós beruházásnak és a személyzet képzésének köszönhetően képesek a Škoda iV család összes elektromos meghajtású járművét fogadni és javítani.

elektromobil

A szervizeknek és munkatársaiknak nemcsak az elektromos járművek sajátosságaira kell felkészülniük az alkalmazottak tudása és képességei tekintetében, hanem a műhely felszerelését is hozzá kell igazítaniuk. Szigorú szabályok vonatkoznak különösen a sérült akkumulátorok kezelésére, amelyeket speciális dobozokban kell szállítani. „Bár az elektromos járművek szervizelése átlagosan kevesebb időt vesz igénybe a hajtáslánc számos alkatrészének hiánya miatt, másrészt viszont speciális műszaki felszerelést és technikusképzést igényel. Ez magas követelményeket támaszt a szervizhálózattal szemben, amelyek részben eltérnek a jelenlegitől. A szervizfeladatok is általában más jellegűek, és a szerződéses partnereinknek nagyon rövid idő alatt kellett megtanulniuk azokat” – mondta Róbert Hukel, a Škoda Auto Slovakia szervizszolgáltatásokért felelős vezetője.

A Škoda Auto Slovensko 2019-től, az első villamosított Citigo iV és Superb iV modellek bemutatásától intenzíven fejleszti szervizhálózatát. Ennek eredményeképpen a szervizek képesek az elektromos járművek valamennyi szervizelési műveletének elvégzésére, de nem minden szervizben tudják elvégezni a jármű nagyfeszültségű rendszerén végzett speciális munkákat. Ha erre szükség van, akkor a kliens bármelyik szervizben leadja autóját, és a Škoda már gondoskodik a további munkálatokról, szükség esetén elszállítja az autót abba a szervizbe, ahol a technikusok rendelkeznek a megfelelő képesítéssel.

A belső égésű motorokhoz hasonlóan az elektromos járművek is számos speciális felszereléssel rendelkeznek. A hivatalos szervizpartnereknek ezért például akkumulátorkezelő berendezésekbe kellett beruházniuk. A szervizek így most számos olyan eszközzel rendelkeznek, amelyeket korábban csak az elektrotechnikai területeken alkalmaztak. Ezek főként nagyfeszültségű vizsgálati adapterek, amelyeket például a feszültség- és szigetelési ellenállásmérésekre használják.A speciális berendezések beszerzése pedig rendkívül költséges és időigényes, egyes mérőműszerek ugyanis több tízezer euróba is kerülhetnek. Ezért a szervizeknek szükség esetén lehetőségük van egy kölcsönzőműhelyből kikölcsönözni a szükséges berendezéseket, így nem kell feltétlenül mindent megvásárolni. A Škoda ezeket képes 24 órán belül leszállítani.

Galéria

Speciális képzések

Az előírt berendezések megvásárlásán kívül a technikusoknak is speciális képzéseket kell abszolválniuk. Elengedhetetlen az elektrotechnikai végzettség – enélkül nem is vehetnek részt a technikusok az iskoláztatáson.

A képzések a nagyfeszültségű rendszerekkel való munkavégzés követelményeinek megfelelően három szinten zajlanak. Az alapképzettségi szint az eMobility Instructed Person (EPO), amely a partnerek minden munkatársa számára kötelező. A nagyfeszültségű technikus (HVT) képesítési szint feljogosítja a képzett személyt a nagyfeszültségű akkumulátorok diagnosztizálására, szétszerelésére és összeszerelésére, normál üzemmódban történő akkumulátorcsomagolásra, valamint a lekapcsolt nagyfeszültségű rendszeren való munkavégzésre. A legmagasabb képesítési szint, a nagyfeszültségű szakértő (VNE) megszerzése lehetővé teszi a nagyfeszültségű akkumulátorok javítását és a nagyfeszültségű akkumulátorok csomagolását.

Fotó

A Škoda hivatalos szervizhálózatában jelenleg 43 nagyfeszültségű technikus és 35 nagyfeszültségű szakértő dolgozik. Ennek eredményeképpen minden Škoda szerviz készen áll az elektromos járművek fogadására, és minden régióban van legalább egy olyan szerviz, amely képes a jármű nagyfeszültségű rendszerén beavatkozásokat végezni.

Érdekesség, hogy a nagyfeszültségű akkumulátorokkal való munkát mindig két VNE végzettséggel rendelkező technikusnak kell elvégeznie, ami megemeli az elvégzett szervizmunkálat árát, hiszen egy helyett két embert kell megfizetni. Ráadásul ezek a szakértők, mivel annyira kevesen vannak, rendkívül magas fizetést kapnak, így alkalmazásuk a szervizek számára ugyan elengedhetetlen, de ugyanakkor költséges.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?