Az áramra működő Kangoo leginkább a városban tevékenykedő vállalkozóknak lehet megoldás
Renault Kangoo E-Tech: Az elektromos furgonok világában
Az alternatív meghajtás már a haszongépjárművek világában is elterjedt. Azt, hogy a Renault Kangoo Van egy praktikus furgon, már korábban megtapasztaltam, most viszont az elektromos változatát tettem próbára.
A Kangoo aktuális generációjának legnagyobb előnye, hogy rendkívül praktikus, jól variálható utasteret kínál. Az Open Sesame by Renault megoldásnak köszönhetően az autóból hiányzik a B oszlop. Így a piacon a legnagyobb oldalsó nyílásnak (1,45 m) köszönhetően a Kangoo Van nagyon egyszerű hozzáférést biztosít a rakományhoz. A ki- és bepakolást könnyíti, hogy a jobb oldali ajtót 90 fokos szögben lehet kinyitni. Ha még ez sem lenne elég a hosszabb tárgyak szállítására, akkor a kis furgonban körülbelül 10 másodperc alatt összehajthatják a utasülést, amely így egybeolvad a padlóval. A fejtámlát a padlóban kialakított rekeszbe teszik, kihajtják az üléstámlát és ráborítják a háttámlát. Ezután már csak elég kihajtani a rácsozott válaszfalat, s már semmi sem áll útjában annak, hogy egy 3,05 méteres tárgyat is kényelmesen elhelyezzenek az autóban.
Az elektromos meghajtás
A tesztelt Kangoo sajátossága viszont az alternatív meghajtás volt. Az autó 45 kWh kapacitással rendelkező elemmel volt felszerelve, ami a gyári adatok szerint elég arra, hogy egyetlen töltéssel 300 kilométert is megtegyenek az autóval. A gyakorlat viszont igazolta, hogy ezt az értéket még akkor is lehetetlen megközelíteni, ha az autót rakomány nélkül vezetik. A reális érték inkább 250 kilométer környékén mozog, telepakolt autóval viszont inkább csak 200 kilométeres hatótávolságra kellene számítani. Az egyhetes tesztelés során 14,3 kWh átlagfogyasztást mértem, ami nagyon jó érték. Autópályán, 100 km/óra feletti tempóban a fogyasztás könnyedén 20 kWh fölé ugrik.
Ilyen adatok mellett a Kangoo elektromos változata inkább csak azoknak a vállalkozóknak jelenthet megoldást, akik az autóval kisebb távolságokat tesznek meg egyszerre, s szinte kivétel nélkül csak városban vezetnek.
Biztosra vehetik, hogy a Kangoo-t gyakran fogják tölteni, ezért érdemes az autóhoz hozzárendelni az extrának számító 85 kW-os töltési teljesítményt. Ennek köszönhetően ugyanis gyorstöltőről körülbelül 40 perc alatt feltöltik az akkumulátort 10 százalékról nyolcvanra. 22 kW-os töltési tempó mellett az autót egy óra, 7,4 kW mellett pedig öt óra alatt tudják feltölteni. Ezek pedig végképp nem tragikus értékek. Nagy előny, hogy a töltőkábelt az autó orrához kell csatlakoztatni, a Renault logó mögé. Mivel az elemek a padlóban vannak, az utas- és rakodótér sem változott a Kangoo belső égésű motorral felszerelt változatához képest.
Ami az utasteret illeti, meg kell szokni a középső visszapillantó tükör hiányát, pontosabban azt, hogy a tükröt egy képernyő helyettesíti, amely az autó hátsó kamerájának a képét vetíti elénk. Engem zavart, hogy a 8 colos érintőképernyő kerete túl masszív és egy ponton akadályozza, hogy a kílmarendszerből kiáramló levegő a képernyő mellett közvetlen az utastérbe kerüljön. A sofőr számára elegendő rakodótér van.
Megéri?
A tesztelt elektromos Kangoo legnagyobb hátránya a kisebb kapacitással rendelkező elem. Például futároknak, akik csak városban dolgoznak, és néhány kilométerenként megállnak, praktikus lehet ez a járgány is. Napi 50 vagy 100 kilométerre teljesen elegendő lehet. A klasszikus L1 kivitelezésben 31 700 euróba kerül, ami az elektromos meghajtással rendelkező autók vagy furgonok kategóriájában egyáltalán nem sok. Ugyanakkor azt is el kell mondani, hogy a Kangoo benzines változatát már 17 400 euróért is megvehetik, mindezt Extra Open Seasame by Renault felszereltségi szintben. Az alapnak számító dízelmotoros változat 18 ezer eurótól elérhető.
A Renault Kangoo E-Tech érdekes autó kipróbálásra, ám ha reális vállalkozásra kellene használnom, akkor inkább a belső égésű motorral felszerelt változatok valamelyikét választanám; az ár/érték/praktikum arány ebben az esetben egyszerűen jobb.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.