„Annyit mondok el nyilvánosan, amennyi szükséges”

Kétszer ellenfél nélkül indult Bugár Béla az MKP elnöki posztjáért, most az a Csáky Pál a kihívója, aki kétszer már alulmaradt vele szemben, amikor még mindketten az MKDM-ben politizáltak. Tisztább, dinamikusabb, professzionálisabb, nyugodtabb, kiszámítható MKP-t szeretne.

Kétszer ellenfél nélkül indult Bugár Béla az MKP elnöki posztjáért, most az a Csáky Pál a kihívója, aki kétszer már alulmaradt vele szemben, amikor még mindketten az MKDM-ben politizáltak. Tisztább, dinamikusabb, professzionálisabb, nyugodtabb, kiszámítható MKP-t szeretne.


Nagy visszhangot keltett a kijelentése, melyben Bugár Béla pártelnöki jelölését Világi Oszkár nevével hozta összefüggésbe. Úgy gondolja, Bugárt Világi irányítja?
Engedje meg, hogy szó szerint megismételjem a Szlovák Televízióban tett kijelentésemet. Szombaton egy magyar újságírónő azzal a kérdéssel fordult hozzám, nem tartom-e figyelemre méltónak, hogy Bugár Béla jelölését azok a járások szorgalmazzák leginkább, ahol olyan emberek állnak a járási MKP élén, akiket Magyarországon Világi Oszkár közeli munkatársaiként ismernek. Meglepődtem, azt válaszoltam, hogy egy ilyen kérdést nem nekem kellene feltenni. Szó szerint ezt mondtam, s megleptek az ideges reakciók, mintha valakik találva éreznék magukat. Ha így van, ne engem, a saját lelkiismeretüket kérdezzék.

Miért nem beszélt erről eddig?
Most sem én beszéltem róla, újságírói kérdés volt. Egyébként az ilyesmiről akkor kell beszélni, amikor esély van a torz rendszer kijavítására. Most van esély: 328 küldött tiszta vizet önthet a pohárba – vagy a homokba dugja a fejét. Ez a két eset lehetséges.

Duray Miklós azt mondta, az előző időszakban egy szűk gazdasági lobbi irányított mindent önös érdekeik alapján a pártban. Egyetért ezzel?
A MKP-ban megjelentek olyan jelenségek, amelyek veszélyesek lehetnek, s okos dolog volna ezeket orvosolni, mielőtt komolyabb problémákat okoznak. Nem igaz, hogy az elnökség tagjai és a kormánytagok minden döntésről és folyamatról tudtak. Az elnökségi ülésekről szóló jegyzőkönyvek a tanúk, hogy miről döntöttünk legitim módon.

Tudna olyan konkrét döntéseket említeni, amelyek a szűk gazdasági lobbinak nevezett csoport hatására születtek?
Mivel nem tartozok az ön által is szűknek nevezett gazdasági lobbihoz, így értelemszerűen nem lehetnek ilyen információim.

Kik tartoznak Ön szerint a „Világi-klikkhez”? Úgy gondolja, hogy ezeknek a személyeknek konkrét anyagi haszna származott ebből?
Erre a kérdésre esetleg Világi úr tudna választ adni. A klikk kifejezést is ön használja, nem én – ezek szerint sejthet valamit. Én nem vagyok semmilyen klikk tagja.

Három személyt említett: Gyurovszky Lászlót, Bastrnák Tibort és Simon Zsoltot. Kettejük miniszterek voltak az elmúlt időszakban. Úgy gondolja, hogy miniszterként meghozott döntéseikre is hatással lehetett Világi?
Azt mondtam, hogy Gyurovszky úr Vágsellyén, Bastrnák úr Komáromban, Simon úr Rimaszombatban, Jakab úr pedig Nagymihályban járási elnökök, s ezek a járások harcolnak a legvehemensebben Bugár úr újraválasztásáért. Remélem elismeri, hogy ezek tények.

Ha a négy miniszteri tárca közül kettőt egy konkrét gazdasági lobbi érdekei vezéreltek, ez azt jelenti, sikertelennek értékeli a párt kormányzati szerepvállalását?
A párt kormányzati szerepvállalását egészében pozitívan értékelem és vállalhatónak tartom, bár nem hibátlannak. Örülök, hogy Ön sem sorol engem semmilyen lobbihoz – s ez az igazság, egyetlen érdekcsoportnak sem vagyok és leszek a tagja. Magánszemélyek gazdasági sikerességéről hallottam egyet s mást, de nincsenek részletes információim.

Miért nem emelt szót ez ellen, amikor még kormányon voltak?
Én vagyok az MKP elnökségének az a tagja, aki a legtöbbször szólt, ha szükség volt rá. Amikor néhány évvel ezelőtt Simon Zsolt kollégámnak gondjai voltak a törvénytelenül felvett EU-támogatás miatt, nyilvánosan szóltam. Amikor a nagyszombati megye földhivatalaiban két volt tagunk megbotlott, szintén az elsők közt mondtam el a véleményemet. Most is annyit mondok el nyilvánosan, amennyi szükséges.

Bugár Béla ma országos szinten is a legnépszerűbb politikusok közé tartozik. Az Ön támogatottsága nem ilyen magas. Nem gondolja, hogy elnökké választása esetén ezzel csökkenhet a párt támogatottsága is?
Minden szakértő egyetért abban, hogy az MKP esetében ez a jelenség másként működik. Egyébként nem hiszem, hogy csak a vélt szlovák elvárások prizmáján keresztül kell néznünk önmagunkat, s minden döntésünket ennek kellene alárendelnünk. Azt is furcsállom, ha valaki azt sugallja, hogy mivel Bugár urat úgymond jobban szeretik a szlovákok, vele könnyebben lehet majd koalíciót kötni. Komolyan gondolja azt valaki, hogy Fico, Meciar és Slota azért kötöttek koalíciót, mert kedvelik egymást? Az MKP akkor lesz akció- és koalícióképes, ha erős és egészséges lesz, ha nem veszíti el az emberek bizalmát. Én alternatívát kínálok a pártnak, nekem van programom. Több világnyelven beszélek, képes vagyok képviselni a pártot a legmagasabb szinten bárhol a világon. Rengeteget jártam ki az emberek közé, a régiókba is. Amikor ellenzékben vagyunk, nagyon fontos az is, hogy meg tudjuk szólítani az embereket. Többen mondják, hogy nem vagyok rossz szónok. Ez azért fontos, mert az elkövetkezendő időszakban tartanunk kell az emberekben a lelket is. Emelni szeretném a magyarság önbecsülésének szintjét is.

Mit szeretne elnökként elérni? Mi az, amin Ön szerint változtatni kell a pártban?
Tizenöt pontos programot dolgoztam ki, amit szerettem volna elküldeni minden küldöttnek. Sajnos, Bugár elnök úr megtiltotta az MKP alkalmazottainak, hogy kiadják a küldöttek névsorát, így nem tudtam levélben megszólítani őket – holott például Simon Zsolt kollégám levelet küldött minden érintett polgármesternek. Szeretném megkérni az Új Szó szerkesztőségét, hogy pontjaimat – eme beszélgetés mellékleteként –közöljék, a számomra kimért terjedelem terhére. Azokból kiderül, milyen jövőképben gondolkodom.
Elnökjelöltként Ön élvezi Duray Miklós és a hozzá közel állók támogatását. Duray viszont ellentmondásos politikai személyiség, nem csak a párton belül, azon kívül is megosztja a szereplőket. Nem tart attól, hogy elnökké választása esetén a „királycsináló” Duray megerősödése a párt koalíciós potenciálját csökkentheti?
Duray Miklós azt nyilatkozta, azt a tényt támogatja, hogy két jelölt indul. Felelősséggel kijelentem, senkivel semmilyen háttéregyezségem nincs. Én szabad ember voltam mindig, szabad maradok a pártelnöki poszton is. A kérdés másként áll: ebben a pártban senki sem olyan erős, hogy önmaga meg tudná határozni a párt irányvonalát. Én nem kiszorítani akarom az embereket, én integrálni szeretnék minden értelmes irányzatot és személyiséget.

Duray Miklós a nemrégiben újra megnyitotta az autonómia kérdését. Ön hogyan vélekedik erről? Része lesz a programjának az autonómia kérdésköre? Ha igen, milyen formában?
Pártelnöki programom eme beszélgetés mellékletét képezi. A 14. és 15. pontja szellemében pártstratégia elkészítését szeretném kezdeményezni, amely a 2009.- és 2010-ben esedékes választások programjainak kiinduló dokumentuma lehetne. Ezt a dokumentumot jövőre fogadná el a programalkotó kongresszus, s azt tartalmazná, amit a pártban a többség elfogad.

Nem gondolja, hogy az autonómia témájának megnyitása kissé megkésett? Nyolc évig kormányzati erő voltak, most viszont ellenzékből politizálnak. Mekkora a politikai realitása annak, hogy éppen most sikerül előrelépést elérni e téren?
Én ezt a kérdést nem nyitottam meg, egy pártbeli demokratikus dialógus feladata, hogy meghatározza, mely programelemeket vállal fel a párt a jövőben.

Az autonómiához hasonlóan pl. a kisebbségi kultúra támogatásáról szóló törvényt sem sikerült elfogadni, ami az Ön miniszteri kompetenciájába esett. Hogyan értékeli ezt a tényt?
Önt bizonyára rosszul informálták, a kisebbségi kultúrák támogatásáról szóló javaslat az illetékességi törvény értelmében a kulturális miniszter hatáskörébe tartozik. Chmel miniszter úr a támogatásunkkal ki is dolgozta a vonatkozó tervezetet, s mire a törvényeknek megfelelően befejeztük a tárcaközi egyeztetést, a kormánykoalíció elvesztette a többségét. A párt vezetésében egyébként olyan politikai döntés született, hogy a Selye János Egyetem létrehozatala és akkreditációja élvez abszolút elsőbbséget. Bizonyára emlékszik rá, hogy az egyetem létrehozataláról szóló törvényt én dolgoztam ki.

Pártelnökként kivel képzeli el párton belül a szűkebb együttműködést? Esetleg megpróbálja csökkenteni az Ön által megnevezett, Világihoz közel állók befolyását?
A tevékenységemet hasonló stílusúnak képzelem el, mint amilyennel 2003 és 2006 között koordináltam Szlovákia Európai Uniós ügyeit. Nyugalom, szakmaiság, kiszámíthatóság, határozottság - ezen elvek alapján szeretnék dolgozni. Aki ismer, tudja, hogy konszenzusra törekvő ember vagyok. Mindenkire, aki a szlovákiai magyar közösségért akar dolgozni, számítok. Én minden értelmes és jóakaratú embert tisztelek, soha nem sülylyednék odáig, hogy bármivel is megzsaroljam a pártot vagy kollégáimat.

Miben változna kifelé a Csáky Pál vezette MKP arculata?
Tisztább lenne, dinamikusabb, professzionálisabb, nyugodtabb, kiszámítható. Befelé jobban szervezett, nyíltabb, őszintébb – én nem szoktam kiabálni az emberekre.

Ha Ön lesz az elnök, mi lesz a szerepe a pártban Bugár Bélának?
Ismét csak szeretném hangsúlyozni, hogy ez a helyzet nem kettőnk közötti versengés, ez 12 ezer MKP-tag együttgondolkodása a párt jövője érdekében. Az elmúlt két hét legnagyobb élménye az volt számomra, hogy a régiókban mennyi értelmes embert és kiérlelt nézetet találtam. Ez egy komoly tőke a szlovákiai magyar közösség jövőjét illetően. Ez volt az az erő, amely miatt megfordult a régiók támogatása, e miatt kerültek az engem támogatók mára többségbe. Egyébként nem én találtam ki, hogy induljak ezért a posztért, a többség bennem látja a párt megújulásának garanciáját, s a bizalom eme megnyilvánulására nem mondhattam nemet. Bugár Béla úr a barátom volt és az is marad március 31-e után is. Amennyiben én győzök, az első ember, akit nyilvánosan megszólítok és felkérek az együttműködésre, Bugár Béla lesz. Azon a poszton, amelyet ő elfogadhatónak talál saját maga számára. Választhat, s biztos vagyok benne, hogy a kongresszus elfogadja kérését.

Bugár megválasztása esetén milyen szerepet tart elfogadhatónak saját maga számára? Harcba száll valamelyik alelnöki posztért? Visszatér korábbi terveihez, és indul az európai parlamenti választásokon?
Elnézését kérem, erre a kérdésre március 31-én tudok választ adni. Mindent a maga idejében. Láthatja, én most sem bántok senkit: a kiutat keresem közösségünk számára. A legtöbb sms, amit most kapok, arról a régi igazságról szól, mi szerint mondd meg az igazat, betörik a fejed. Az általam vezetett pártban a félelem ismeretlen fogalom lesz.

Milyen következtetést fog levonni esetleges meg nem választása esetén?
A március 31-i sajtótájékoztatón ezt pontosan el fogom mondani.

 

 

Tisztelt olvasóink!
A Csáky Pállal készített interjúnk rendhagyó módon nem személyes találkozás alkalmával, hanem írásos formában született. Az interjúalany ragaszkodott ehhez, holott korábban beleegyezett a személyes beszélgetésbe. Ez tehát azt jelenti, hogy nem állt módunkban közbekérdezni, ami a személyes interjú során természetes és indokolt. A szöveget szerkesztetlen formában, teljes terjedelmében közöljük. Ennek oka, hogy a dokumentumot lapzártánk előtt néhány perccel kaptuk meg. Ebből kifolyólag az sem állt módunkban, hogy közöljük Csáky Pál 15 programpontját, ahogyan azt az interjúban írta
.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?