Amerikai elnökválasztás: ez a következő napok forgatókönyve

1. Mi történik kedden és szerdán?Megnyitják a választási helyiségeket az USA 50 tagállamában és Washington DC-ben, a szavazás hat időzónán vonul végig.

1. Mi történik kedden és szerdán?

Megnyitják a választási helyiségeket az USA 50 tagállamában és Washington DC-ben, a szavazás hat időzónán vonul végig. A szavazás időpontja így tagállamonként változik, ám mindenütt érvényes, hogy a szavazóhelyiségeket helyi idő szerint 6 illetve hét órakor nyitják, és 12 órával később zárják. Becslések szerint 120 millió amerikai járul az urnákhoz.

2. Mikor szavaznak közép-európai idő szerint?

Kedden reggel 06:01-kor fogják nyilvánosságra hozni az első eredményt az apró, a New Hampshire tagállamban levő Dixville Notch körzetben. A 75 fős községben, 20 kilométerre a kanadai határtól pár perc alatt lezajlik a választás, s rendszeresen ennek a községnek az eredménye kerül nyilvánosságra elsőként. Európai idő szerint ma délben nyílnak meg a szavazóhelyiségek az USA keleti partjain, hivatalosan kezdetét veszi a választási nap. Utolsóként nyílnak meg a Hawaii-szigeteken, hat órával később. Szerdán éjjel 1 órakor kezdik fokozatosan nyilvánosságra hozni az eredményeket a keleti parton levő tagállamok.

3. Mikor lesz ismert

a győztes?

Szerdán hajnali öt órakor jelenthetik be a győztes nevét, a jelöltek valamelyikének ehhez 270 elektor támogatására van szüksége. Miután nyilvánosságra hozzák a nevét, a vesztes rendszerint élő adásban elismeri vereségét. Hillary Clinton vagy Donald Trump ezért szerdán hajnalban a kamerák elé lép.

4. Kinek van nagyobb

esélye?

Az utóbbi felmérések szerint Clinton az esélyesebb, kulcsfontosságú viszont, hogyan fognak szavazni azokban a tagállamokban, ahol nagy a bizonytalan szavazók tábora. Nem véletlen, hogy a két elnökjelölt az utóbbi napokban épp ezekbe a tagállamokba (Florida, Ohio, Észak-Karolina, Colorado, New Hampshire) látogatott.

5. Mi halaszthatja el a győztes jelölt nevének bejelentését?

Nincs pontosan meghatározva, mikor kell bejelenteni a győztest. Ha nagyon szoros lesz az eredmény, akkor meg kell várni, míg az utolsó szavazatokat is összeszámolják. Elvileg előfordulhat, hogy néhány tagállamban megtámadják az eredményt és újraszámlálást fognak követelni, ami szintén hátráltathatja a győztes bejelentését. Az sem kizárt, hogy döntetlennel ér véget a választás, tehát minden jelölt 269 elektortól kap támogatást. Ez esetben a képviselőház választ elnököt.

6. Kik az elektorok?

Bár a választáson az állampolgárok szavaznak, az elnököt formálisan az úgynevezett elektori kollégium választja meg. Az elektorok számát a tagállamok lakossága szerint határozzák meg, a legtöbb (55) Kaliforniában van, Nebraska vagy Észak-Dakota csupán hárommal rendelkezik. Az elektori kollégiumnak összesen 538 tagja van. Az összes elektornak az adott tagállamban elért eredmény szerint kell szavaznia, a történelemben eddig egyszer sem fordult elő, hogy emiatt változott volna a választás eredménye.

7. Veszíthet az is, aki több szavazatot kap?

Elvileg igen. Az amerikai választáson ugyanis a legfontosabb, hogy olyan tagállamban nyerjen a jelölt, amelynek több elektora van. Ezért elvileg előfordulhat, hogy a lakosoktól kapott többségi szavazat ellenére valaki elveszíti a választást.

8. Mi dönt a választás

dátumáról?

Egy hagyomány, mely szerint a választást mindig kedden tartják, az első novemberi hétfő után. Ezért esett idén a dátum november 8-ra.

9. Mi fog következni?

Hivatalosan az új államfő csak a már említett elektorok szavazása után nevezhető győztesnek. Erre mindig a második decemberi szerdát követő hétfőn kerül sor, idén december 19-én. Az államfő beiktatása a következő év január 20-ra esik, pontosan délben, a washingtoni Kongresszusban, az USA Legfelsőbb Bíróságának elnökének jelenlétében.

10. Mit abszolvált eddig a két jelölt?

A jelöltek megválasztása egy hosszas, körülbelül egy évig tartó folyamat. Bár elnökjelöltnek több párt és független jelölt is indul, a legnagyobb esélye és támogatása mindig a demokraták és republikánusok jelöltjének van. E két párt a nyár eleji kongresszuson nevezi meg hivatalos jelöltjét, akik aztán elkezdik a hivatalos kampányt. (dp)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?