Illusztráció
A templomba járóknak hiányzik a szocializmus
Még mindig erős a nosztalgia a szocialista rendszer iránt, tízből négy ember véli úgy, hogy az emberek jobban éltek a bársonyos forradalom előtt.
A 15 évesnél idősebb lakosságnak még mindig 42,6 százaléka véli úgy, hogy kisebb vagy nagyobb mértékben jobb volt az élet a szocializmusban, mint most, derül ki a Focus ügynökség felméréséből, amelyet a Konzervatív Intézet (KI) megrendelésére készítettek. A szocializmus iránt nosztalgiát érzők csoportja még mindig nagyobb, mint azoké, akik a jelenlegi életszínvonallal elégedettebbek, ez utóbbiak aránya csak 32,1 százalék.
A lakosság véleménye azonban fokozatosan változik, a 2001-ben végzett felméréshez képest mintegy 20 százalékponttal csökkent a Husák-rezsim iránt nosztalgiát érzők aránya, és ugyancsak ennyivel emelkedett azoké, akik úgy érzik, ma jobb élni. „Egyrészt örülünk, hogy csökken a szocializmust jobban kedvelők aránya, de az, hogy ma még mindig több mint 42% tartja jobbnak a szocializmust, egyfajta figyelmeztetés, amelyre figyelni kell – mondta lapunknak Peter Gonda, a KI igazgatója. – Sokan még mindig bedőlnek a mítoszoknak, mint például annak, hogy az élet a szocializmusban olcsóbb volt, hogy anyagilag is jobban éltek az emberek.” Az intézet hamarosan elemezni fogja ezeket a mítoszokat is, összehasonlítják a tényeket az emberek képzeletében élő képpel.
A lakosság véleménye azonban több szempontból is megosztott az 1989 előtti időszakkal kapcsolatban. Sokkal erősebb a nosztalgia az idősebbek és az alacsonyabb végzettségű kétkezi munkások körében, míg a fiatalabbak, az érettségizettek és a diplomások jobban érzik magukat napjainkban, állítják a Konzervatív Intézet elemzői. „A szocializmus iránti nosztalgia a korral nő, a 65 év felettieknek a 72,5 százaléka élne szívesebben az 1989 előtti időszakban, míg a 25–34 évesek körében ez az adat csak 21,7%” – tájékoztatott az intézet. Az idősek véleményét befolyásolhatja a múlt egyfajta kiszínezése. „Sokan szebbnek látják ma a múltat annál, amilyen valójában volt – véli Gonda. – A másik ok lehet, hogy sokan többre értékelik a biztonságot, az állami garanciát, az állami paternalizmust, mint a szabadságot, amely bizonyos fokú bizonytalansággal, személyi felelősségvállalási kényszerrel párosul.”
Elsősorban a lakosság idősebb és vallásosabb rétegei gondolnak nosztalgiával az 1989 előtti társadalmi rendszerre, derül ki a Konzervatív Intézet (KI) felméréséből. A 65 éven felüliek 72,5 százaléka, a hetente többször templomba járóknak pedig 59 százaléka tartja jobbnak a szocializmust. „A vallásos emberek véleménye tényleg meglepő egy kicsit, hiszen a szocializmusban nem volt teljesen szabad a vallás gyakorlása” – mondta lapunknak Peter Gonda, a KI igazgatója. Szerinte ez azzal is összefügghet, hogy elsősorban az idősebb korosztály a „templomjáró”, és a vallásosság fokozatosan alakult ki náluk az 1989-es forradalom utáni időszakban.
A szocializmus iránti nosztalgia a Smer és az SNS választói körében a legerősebb, de az SaS és az OĽaNO választói kivételével minden parlamenti pártnál többségben vannak a szocializmust jobb rendszernek tartók. A Smernél ugyanakkor valóban magas 62/18 az arány a nosztalgiázók javára. Az SNS 57/21-es aránnyal a második, míg a harmadik helyen a KDH végzett 50/30 aránnyal. A Híd választói körében is többen vannak a nosztalgiázók, de kicsit már kiegyenlítettebb az arány – 44/37.
A szocializmust ugyan kevésbé kedvelik Boris Kollár (40,6%) és Marian Kotleba (41,5%) választói, de közöttük alacsonyabb a jelenlegi rendszert jobbnak tartók aránya is – 31,6% és 31,7%. Az OĽaNO és az SaS választóinak tetszik a legjobban a jelenlegi rendszer, Igor Matovič híveinek 40,8%-a, Richard Sulík választóinak pedig 54,4%-a véli úgy, hogy ma élnek jobban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.