A tartalékok felhasználását kérik az iskolák

Pozsony. Az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZPŠaV) felszólítja az iskolafenntartó önkormányzatokat, a tanügyi hivatalokat, valamint az oktatási és a pénzügyi tárcát, hogy december 20-áig szabadítsák fel az oktatásügy ez évi támogatására szánt tartalékokat.

Pozsony. Az Oktatásügyi és Tudományos Dolgozók Szakszervezete (OZPŠaV) felszólítja az iskolafenntartó önkormányzatokat, a tanügyi hivatalokat, valamint az oktatási és a pénzügyi tárcát, hogy december 20-áig szabadítsák fel az oktatásügy ez évi támogatására szánt tartalékokat. Ján Gašperan szakszervezeti vezető elmondta, a költségvetésről szóló törvény értelmében a megtakarítás nem vihető át a következő naptári évre. Szerinte 100 milliós tételről van szó, amely a felhasználatlan művelődési utalványok és a katasztrófaalap részleges kimerítése révén jött létre. Felhívta a figyelmet, hogy egyes iskolákban a pedagógusok decemberi bérére sincs pénz. Néhány önkormányzat – bár rendelkezik megtakarítással – nem hajlandó mozgó bért fizetni a pedagógusoknak. A szakszervezet figyelmeztetett, noha a regionális oktatásügy támogatására jövőre az ideihez képest 2,6 milliárd koronával, a felsőfokú képzésre pedig 1,3 milliárddal jut több, az oktatásügy 2005-ös költségvetése a hazai össztermék csupán 4%-át éri el. Ez elmarad az OECD-tagállamok 6%-os átlagától. Közoktatásra jövőre 42,3, felsőoktatásra 10,7 milliárdot szán az állam.

Gašperan értékeli a tervezett pedagógusbér-emelést, de a következő három évben is hasonló fejlesztést tart szükségesnek. A szakszervezet követeli, hogy legkésőbb 2006-tól valamennyi közalkalmazott kapjon tizenharmadik fizetést. Kéri továbbá, hogy azonos feltételekkel működjenek az állami, egyházi és magániskolák. Főképp, hogy az önkormányzati iskolák ne kerüljenek anyagilag rosszabb helyzetbe, mint az egyház és különféle magánszemélyek által működtetett oktatási intézmények. Szorgalmazzák továbbá, hogy a jövőben kisebb legyen a tanulói létszám alapján kiszámolt fejkvóták közti különbség, illetve növeljék a diákonkénti normatív támogatást. Az utóbbi főként az óvodák, a művészeti alapiskolák és a szakközépiskolák esetében alacsony.

A szakszervezet tudomásul veszi az elkövetkező két évben várható mintegy 3%-os pedagóguslétszám-leépítést, de felhívja a figyelmet, hogy az elbocsátások során nemcsak a diákság csökkenő számát kell szem előtt tartani, hanem az újabb tantárgyak – erkölcsi és vallási nevelés – bevezetését is. (ervé)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?