A rokkantnyugdíjhoz nem kell egy év betegszabadság

ÖSSZEFOGLALÓPozsony. Csupán tévhit, hogy a nyugdíjkérvény benyújtása előtt legalább 1 évig otthon kell valakinek betegeskednie. „Sokan azt hiszik, hosszú időn át betegállományban kell lenni, mielőtt kérik a rokkantsági nyugdíjat.

ÖSSZEFOGLALÓ

Pozsony. Csupán tévhit, hogy a nyugdíjkérvény benyújtása előtt legalább 1 évig otthon kell valakinek betegeskednie. „Sokan azt hiszik, hosszú időn át betegállományban kell lenni, mielőtt kérik a rokkantsági nyugdíjat. Pedig ez nem egészen így van – a rokkantság alapfeltétele nem a huzamos munkaképtelenség, hanem a hosszan tartó kedvezőtlen egészségi állapot” – hívta fel a figyelmet a Szociális Biztosító. A biztosító hangsúlyozta: rokkantnyugdíjasnak minősülhet az, akinek a munkaképessége – egészségromlás következtében – több, mint 40 százalékkal csökkent, és ebben az állapotában több, mint 1 évig javulás nem várható. De ez nem azt jelenti, hogy 1 évig betegállományban is kell lennie.

Szociális támogatás vagy rokkantnyugdíj

Amint az orvos felállítja a diagnózist és nyilvánvalóvá válik, hogy a betegség következtében csökkent a munkaképesség, azonnal benyújtható a nyugdíjigény a biztosítóban. A hangsúly a munkaképesség csökkenésén van, bizonyos mértékű egészségromlás mellett lehet dolgozni is. Például a kerekesszékhez kötött személynek gyakran nem a munkavégzés okoz problémát, hanem a munkahelyre jutás. Ezért a megállapított funkciózavar miatt kialakult hátrányos helyzetet az állam szociális támogatásokkal próbálja kompenzálni, melyeket az egészségkárosodott személyek a szociális ügyi hivatalokban igényelhetnek.

Akinek viszont tényleg csökkent a munkaképessége vagy egyáltalán nem képes dolgozni, az a szociális biztosításról szóló törvény értelmében a Szociális Biztosítóhoz fordulhat segítségért, kérheti a rokkantsági nyugdíjat.

A munkaképesség-csökkenés mértékének megállapítása orvosszakmai kérdés, a biztosító figyelembe veszi az orvosi jelentéseket, az egészségügyi dokumentáció adatait, a kezelőorvos ajánlásait. A munkaképesség csökkenését százalékban fejezik ki. Ha valakinek több betegsége van, mindegyik esetében kiszámolják a munkaképesség csökkenésének mértékét, ám az egyes betegségek, funkciózavarok alapján megállapított százalékos mértéket nem lehet összeadni. „Aki betegállományban van, jobb, ha a rokkantsági nyugdíjat csak a betegszabadság befejezése, illetve azután kéri, miután nyilvánvalóvá válik, mikortól szűnik meg a táppénzre való jogosultsága. Amíg nem ismert a pontos dátum, a biztosító nem dönthet a rokkantsági nyugdíj megítéléséről” – figyelmeztetett a Szociális Biztosító.

Rokkantnyugdíj új képlet szerint

Januártól egyébként változtak a rokkantsági nyugdíj kiszámításának a feltételei. A 2014-től hatályos új törvény értelmében bizonyos körülmények között a járandóság megállapításakor nem veszik figyelembe azokat a kivetési alapokat, melyekből az ügyfelek társadalombiztosítást fizettek.

Ez azokat érinti, akik 20 éves koruk előtt váltak rokkanttá, és nem szereztek semmilyen kötelező biztosítási időszakot, csak egy évnél rövidebb ideig volt önkéntes biztosításuk, vagy a biztosítási díj utólagos befizetésével szereztek biztosítási időszakot, illetve a kettő kombinációjáról van szó.

Ilyen esetben a rokkantsági nyugdíj kiszámításakor használt képletbe az átlagos személyi bérpont (priemerný osobný mzdový bod – POMB) helyett egy új változót, az új jogszabály által meghatározott személyi bérpontot helyettesítenek be, ennek az értéke törvényből kifolyólag 0,67. „Például annak az ügyfélnek, akinek a munkaképessége több, mint 70 százalékkal csökkent, és egy hónapig volt önkéntes biztosítása, miközben a biztosítási díjat a maximális kivetési alapból fizette, a járandóságát a következőképpen állapítják meg: 0,67 (személyi bérpont) x 43(teljes nyugdíjbiztosítási időszak az ún. hozzáadott időszakkal együtt) x 10,2524 (aktuális nyugdíjérték) = 295,40 euró havonta. Ehhez még hozzáadódik 7,80 euró a januári valorizáció következtében, vagyis a nyugdíj 303,20 euró lesz” – tájékoztatott a biztosító. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?