A növekvő árak sem vették el a kedvünket a vásárlástól

vásárlás
Pozsony |

A szlovákiai családok, vagy legalábbis egy részük a történelmi infláció ellenére sem fogta vissza a fogyasztását, épp ellenkezőleg, az idei év első felében az egy évvel korábbinál is több árut vásároltunk. A vásárlási láz legnagyobb haszonélvezői továbbra is a nagy üzletláncok.

Az infláció Szlovákiában is hónapról hónapra egyre nagyobb sebességbe kapcsol. Míg idén januárban az áruk és szolgáltatások átlagos árszintje 8,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, júliusban már 13,6 százalékos árugrást mértek. Ilyen látványos drágulásra 22 éve nem volt példa az országban. Milyen hatással van mindez a fogyasztási szokásainkra?

Nőtt a fogyasztás

A szlovákiai televíziók híradásaiban megszólalók döntő többsége általában arra panaszkodik, hogy a magas infláció miatt kénytelen visszafogni a vásárlásait, vagyis jóval kevesebb árut engedhet meg magának, mint tavaly ilyenkor. Nos, a családok egy részénél valóban ez lehet a helyzet, a Statisztikai Hivatal legutóbbi felmérése szerint azonban az emberek döntő többsége még nem fogja vissza magát. „Épp ellenkezőleg, az idei év első felében nagyjából a tizedével több árut vettek, mint a múlt év azonos időszakában. Vagyis a kereskedők bevételei nem csupán a magas infláció miatt nőttek, hanem azért is, mert egész egyszerűen többet vásároltunk, mint tavaly” – mondta el lapunknak Eva Sadovská, a Wood & Company befektetési és tanácsadó társaság elemzője.

Kaszálnak az üzletláncok

A Statisztikai Hivatal szóvivője, Jana Morháčová szerint az idei év első hét hónapjában a kiskereskedelem szinte minden szegmensében nőttek a bevételek. A legnagyobb nyertesek ezúttal is a szuper- és hipermarketek voltak, de nem panaszkodhattak a ruházati cikkeket árusító szaküzletek és a drogériák sem. Egyedül a webáruházak forgalma csökkent, ez is csupán azért, mert a tavalyi év első felében a járványhelyzet miatt ezek még történelmi rekordokat döntögettek, júliusra azonban már ebben a szegmensben is stabilizálódott a helyzet.

Spórolunk a benzinen

Az infláció negatív hatását leginkább a töltőállomásokon lehet lemérni. A Statisztikai Hivatal adatai szerint a 95-ös oktánszámú benzin literenkénti átlagára Szlovákiában, az idei év elején mért 1,46 euróról július elejére 1,95 euróra nőtt, és mára ugyan 1,70 euró körüli szintre esett vissza, az autósok egy része azonban már jobban odafigyel arra, hogy mennyit is tankol. „Az elmúlt hónapokban érdekes helyzet állt elő. Bár a magasabb üzemanyagáraknak köszönhetően nőttek a töltőállomások bevételei, az eladások már jelentősen csökkentek az egy évvel korábbiakhoz képest” – mondta el Sadovská.

Imádunk shoppingolni

Hogy az üzletek többségének idén nőttek a bevételei, az részben annak is köszönhető, hogy a tavalyi év első felében még több járványügyi szigorítás is érvényben volt, amelyekre idén már nem is emlékszünk. Az üzletek az elmúlt évben – az élelmiszerboltokat, benzinkutakat, drogériákat és a gyógyszertárakat kivéve – április 19-ig zárva voltak, a legtöbb árut tehát csak online csatornákon keresztül értékesítették. Nem váltak valóra azonban az akkori jóslatok, amelyek szerint a járvány miatt az emberek leszoknak az üzletlátogatásról, nagyobb profitot biztosítva a webáruházaknak. „A bevásárlóközpontokban szinte minden típusú üzlet, valamint a szolgáltatások és vendéglátóhelyek széles skálája megtalálható. Ezért reprezentatív mintát alkotnak, amelyen keresztül a fogyasztói magatartás változásai is feltérképezhetők. Mára ezekben az üzletekben is megfigyelhető a visszatérés a normális fogyasztói magatartáshoz” – állítja Sadovská, aki szerint az emberek még mindig inkább a bevásárlóközpontokba járnak el vásárolni és szórakozni. „Még az elektronikai cikkek esetében is azt tapasztaljuk, hogy ha egy vásárló például online rendel árut, akkor is inkább személyesen jön be érte az üzletbe. Idén emiatt a bevásárlóközpontokban erőteljesen megnőtt a látogatók száma” – tette hozzá Martin Šmigura, a Wood & Company befektetési igazgatója.

Feléljük a tartalékokat

Hogy a magas infláció mindeddig nem okozott nagyobb társadalmi feszültséget, az annak is köszönhető, hogy a járvány idején a kormány, az általa hozott megszorításokkal „kényszertakarékosságra” ítélte a lakosságot, így több családnak is nőttek a magtakarításai. „A 2021 eleji zárlat idején a szlovákiai családok például a szokásosnál mintegy félmilliárd euróval nagyobb összeget tartottak banki folyószámlákon. Az akkori megtakarításaikat pedig most élik fel” – figyelmeztet Šmigura. Akiknek azonban akkoriban nagyobb összeget is sikerült megtakarítaniuk, az idei infláció az ő tartalékaikat is alaposan megcsapolja, az elkövetkező időszakban így már egyre több család lesz kénytelen visszafogni a kiadásait. „E tekintetben a nyugdíjasok, a munkanélküliek, a fogyatékkal élők, a gyerekeiket egyedül nevelő elvált vagy özvegy szülők, és a sokgyermekes családok vannak a legnehezebb helyzetben” – tette hozzá Sadovská.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?