A nagy háború messze ható következményei

<p>Az első világháború az újkori történelem egyik legjelentősebb vízválasztója. 1914-ben véget ért a hosszú évszázadnak nevezett korszak, melyet 1789- től datálnak (a hosszú 19. század &ndash; ennek folytatása a rövid, 1918&ndash;1989 közötti 20. század). A nagy háború teljesen átrajzolta az erőviszonyokat, néhány globális hatását csak évtizedekkel a lezárta után lehetett érezni és értékelni.</p>

 

Amit már 1918–20-ban látni lehetett, az a háborúnak a közép-európai térségre gyakorolt hatása. A Versailles környéki békék eredményeként új határok és sohasem látott államok jöttek létre. A rendezés legnagyobb vesztese Magyarország és a magyarság lett, miután a trianoni békeszerződés következtében az ország területének kétharmada, a nemzet egyharmada az új országhatárok túloldalára került. Paradox módon Magyarország úgy bukott sokat, hogy gyakorlatilag semmit sem nyerhetett volna (területbővítéssel semmiképpen, hiszen így is 46 százalékos volt a kisebbségek aránya), miniszterelnöke pedig sokáig nem akart kötélnek állni és belépni a csatasorba.

A háború eredményeként megszűnt három birodalom: az osztrák–magyar, az oszmán és az orosz, Németország pedig átalakult (császárságból köztársaság lett). A négyéves kimerítő küzdelem legyengítette a kiterjedt gyarmati területekkel rendelkező francia és brit birodalmat is, aminek következtében pár évtizeden belül elvesztették tengerentúli területeiket.

Az első világháború eredményeként vált elsőszámú nagyhatalommá az Egyesült Államok. Az USA 1917-ig csak távoli szemlélője volt az öldöklésnek, 1917-es belépése után alig szenvedett emberveszteségeket – hadba lépése pedig gyakorlatilag eldöntötte a konfliktus kimenetelét. A háborúnak köszönhetően az USA vált Európa legnagyobb hitelezőjévé – míg az európai nemzetek egymást pusztították, Amerika építkezett.

A nagy háború szülte az Egyesült Államok 1945 utáni legfőbb ellenfelét, a Szovjetuniót is. A világháború felgyorsította a cári rendszer válságát, a történelmietlennek tartott „mi lett volna, ha?” kérdésre nagy valószínűséggel válaszolhatjuk, hogy a kommunisták a nagy háború okozta társadalmi feszültség és zűrzavar nélkül nem kerültek volna hatalomra. A világháború egész Európában táptalaja volt a szélsőbaloldali – és a baloldali – eszmék terjedésének.

Az 1918–1938 közötti rövid békés időszakot sokan fegyverszünetnek tartják csupán, a második világháborút a rosszul lezárt első logikus következményének vélik. Tény, hogy a versailles-i rendezés eredményeként született Olaszországban a fasizmus, s részben ennek következményeként került hatalomra 1933-ban Németországban a nácizmus. A hadászati, gazdasági és hatalmi változások mellett a nagy háborúnak egy sor szociális és társadalmi következménye is volt, például ez után értékelődött át a nők szerepe (nem utolsósorban a munkaerőpiacon), s rajzolódott át az egyes társadalmi csoportok, osztályok erőegyensúlya. (MSz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?