A szakképzett munkaerő hiánya továbbra is gondot okoz a cégeknek.
A munkaerőhiányt kihasználva verik át a vállalkozókat
A vállalkozások továbbra is ádáz harcot vívnak a szakképzett alkalmazottakért, amit a tisztességtelen munkaerő-közvetítő ügynökségek is igyekeznek kihasználni – figyelmeztet a Szlovákiai Személyzeti Ügynökségek Szövetsége (APAS), amely egyre több negatív bejelentést regisztrál ezzel kapcsolatban. Mire kellene odafigyelniük a vállalkozóknak?
A munkaerő-közvetítő cégekre eddig a legtöbb panasz a munkavállalók részéről érkezett, akiket gyakran vonzó és jól fizető külföldi munkával csábítanak el, és többnyire már csak a kiutazást követően derül ki, hogy átverték őket. Az elmúlt időszakban azonban megugrott azon esetek száma is, amikor az áldozat olyan vállalkozás, amely a szakképzett munkaerő akut hiánya miatt fordult munkaerő-közvetítőhöz, abban reménykedve, hogy így gyorsabban elérheti a célját.
Csaló közvetítők
A csaló ügynökségek többnyire kedvező díjszabással próbálják meg behálózni a vállalkozásokat, az ígérve, hogy gyorsan elegendő számú képzett alkalmazottat biztosítanak.
„Ahelyett azonban, hogy segítenének, a vállalkozásokat még több problémával szembesítik. Az ilyen módon toborzott munkavállalók gyakran nem rendelkeznek a szükséges tapasztalattal. Az is előfordul, hogy néhány nap után már nem is jelennek meg a munkahelyen, az érintett munkaadónak így váratlan munkaerőhiánnyal kell szembenéznie”
– mondta el lapunknak Zuzana Rumiz, az APAS elnöke.
Illegális foglalkoztatás
Csapdahelyzetbe kerülhetnek a vállalkozások azonban akkor is, ha kiderül, hogy a munkaerő-közvetítőn keresztül felvett külföldi vendégmunkások nem rendelkeznek a szlovákiai munkavállaláshoz szükséges összes engedéllyel. „Így akaratuk ellenére is illegális munkaadóvá válhatnak, szembesülve az ezzel kapcsolatos összes negatív következménnyel. A súlyos bírságok mellett például nem alkalmazhatnak tovább harmadik országbeli állampolgárokat, nem igényelhetnek különböző juttatásokat, és nem indulhatnak a közbeszerzéseken sem” – tette hozzá Rumiz. Szerinte tavaly még akkor is a fent említett súlyos következményekkel nézhetett szembe az érintett vállalkozás, ha nem is született vele szemben jogerős ítélet. Rumiz szerint e tekintetben az idei évtől azonban már javult a helyzet, a január 1-jétől érvényes módosításoknak köszönhetően ugyanis már csak azt a vállalkozást tekintik illegális munkáltatónak, amelyet a munkaügyi felügyelőség jogerős határozatban szankcionált.
„A vállalkozások részéről azonban továbbra sem árt az óvatosság”
– mondta el a Trend gazdasági hetilapnak Miloš Kvasňovský munkajogi szakértő, aki szerint Szlovákiában az olyan formális hibák is az illegális foglalkoztatás kategóriájába tartoznak, amelyeket egyébként a vállalatok utólag korrigálnak. „Ilyen például az is, amikor a munkáltató nem tartja be az alkalmazott Szociális Biztosítóba történő bejelentésére vonatkozó határidőt, még ha végül eleget is tesz ennek a kötelezettségének, és a hibáról még az ellenőrzés előtt tudomást szerez” – magyarázza a szakember. Szerinte ilyen helyzet előfordulhat egy közönséges kisebb hiba miatt is, amikor nagyszámú munkavállalót alkalmaznak, épp ezért a vállalatoknak nem kellene még a tisztességtelen munkaerő-közvetítő ügynökségek gondatlansága miatt is növelni a kockázataikat.
Megéri odafigyelni
Az APAS elnöke szerint előfordultak már olyan esetek is, amikor egy fiktív ügynökség úgy tett, mintha tudna munkaerőt kölcsönözni, és ezért fel is vette a pénzt a vállalkozástól, ezt követően azonban felszívódott. A jelenlegi akut és elhúzódó szakemberhiány, valamint a magas infláció miatt elmérgesedett munkapiaci helyzet csak fokozza az ilyen esetek számát. Rumiz szerint épp ezért a vállalkozásoknak körültekintőbben kellene eljárniuk a munkaerő-közvetítő ügynökségek kiválasztásakor, ellenőrizve, hogy megbízható partnerekkel állnak szemben.
„Különösen arra kellene odafigyelniük, hogy valódi székhellyel vagy szlovákiai fiókteleppel rendelkező cégről van-e szó. Az iroda helyett egy kávézóban történő találkozó figyelmeztető jel lehet arra, hogy az ügynökséggel valami gond van. Nem ritka, hogy az ilyen állítólagos ügynökségek ugyanazzal a munkavállalói csoporttal vándorolnak az egyik vállalkozástól a másikig, egyszerre többeknek is felajánlva a szolgáltatásaikat”
– figyelmeztet az APAS elnöke, aki szerint a vállalkozóknak fokozottan figyelniük kell az olyan ügynökségekre, amelyek nem adnak meg minden elérhetőséget, vagy nem rendelkeznek szabványos honlappal. Jó jelnek számít viszont a hatályos munkaügyi jogszabályok ismerete, valamint a munkaerő-felvétel és -közvetítés terén szerzett tapasztalat. A munkáltatók ezt úgy ellenőrizhetik le, hogy felveszik a kapcsolatot olyan vállalatokkal, amelyek már dolgoztak az adott ügynökséggel. Végül, de nem utolsósorban, az APAS-tagság is jó jel lehet, a szakmai szervezet ugyanis garantálja, hogy a tagjai megfelelnek a nemzetközi szabványoknak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.