A kormány hétfőn a munkaadók, a szakszervezetek és az önkormányzatok képviselőivel találkozott, hogy megvitassák a 2025-ös költségvetés tervezetét. A felek álláspontja azonban igencsak eltér egymástól.
A konszolidáció miatt már a Smer egykori partnerei is a kormány ellen fordultak
A munkáltatók és a szakszervezetek egyaránt ellenérzéseiket fejezték ki a 2025-ös költségvetés tervezete kapcsán. Elsősorban az aggasztja őket, hogy az állam alig spórol a saját működésén, a megszorításokat pedig a vállalkozók és az egyszerű emberek fizetik meg.
Semmi nem garantálja, ha mi több pénzt teszünk be, akkor jobban fogunk élni
– mutatott rá Mário Lelovský, a Munkáltatók Országos Szövetségének (RÚZ) alelnöke.
Bár a szakszervezeteket korábban a Smer politikai szövetségeseiként tartották számon, mostanság rájuk sem számíthat a kormány.
Az egész konszolidáció kérdéseket ébreszt, hiszen a háztartásokat is érinti majd
– jelentette ki Monika Uhlerová, a Szakszervezetek Szövetségének elnöke, akit leginkább az aggaszt, hogy a megszorítások a szegényeket és a rászorulókat sem kímélik. Uhlerová elmondása szerint, ha a kormány figyelmen kívül hagyja a kritikájukat, nem kizárt, hogy az elégedetlenségük tiltakozásban csúcsosodik ki.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) szintén nem ért egyet a 2025-ös büdzsé tervezetével. Az önkormányzatok érdekvédelmi szervezete azonban igyekszik előnyös megállapodást kicsikarni a kormányból.
Több észrevételünk is van. Az első, amiről a pénzügyminiszternél is érdeklődtünk, az egyszeri juttatásokkal kapcsolatos
– jelezte Jozef Božik, a ZMOS elnöke, aki kijelentette, ha az önkormányzatok alkalmazottai egyszeri prémiumot kapnak 800 euró értékben, készek támogatni a költségvetést.
A pénzügyminiszter, Ladislav Kamenický (Smer) a tárgyalást követően igyekezett mérsékelt hangnemet megütni, és elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a költségvetés egy rendkívül érzékeny kérdés, amely esetében mindenki a saját érdekeit próbálja érvényesíteni.
Bár a szociális partnerek nem rejtegették véka alá elégedetlenségüket, és több feltételt is szabtak, a kabinet nem köteles eleget tenni a követeléseiknek.
A kormány a tervek szerint kedden vitatja meg a költségvetés tervezetét. Amennyiben jóvá is hagyják, a dokumentum a parlament elé kerül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.